Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017

ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ

Урок 27. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА СПОСІБ ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (другий вид). РОЗВ'ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ НА ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО МНОЖНИКА. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА ТАБЛИЦЕЮ

Мета:

формування предметних компетентностей: навчати учнів розв'язувати задачі на спосіб зведення до одиниці (другий вид) та розв'язувати задачі за таблицею; вдосконалювати навички розв'язування рівнянь на знаходження невідомого множника; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату, підтримувати дружні стосунки;

інформаційної: розширити знання учнів про цінність дружби.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Основні терміни і поняття: задачі з буквеними даними, вирази.

Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

Я — ДИТИНКА!

Я — маленька дитинка. Я прокидаюся, посміхаюся, радію всьому світу.

Я — щастя для моїх близьких та рідних. У мені багато тепла і світла. Я дарую своє тепло всім: небу, хмаринкам, річкам, полям, людям. Я видихаю тепло.

Я перетворююся на тоненький промінчик радості. Я лечу до всіх...

Гра-розминка «Це мій кращий друг і я!»

Якщо відповідь про вас,

Промовляєм хором враз:

«Це мій кращий друг і я ».

Якщо ні — то мовчимо

І тихенько сидимо.

А тепер давайте грати —

Треба вам відповідати.

Рано-вранці хто піднявся?

А хто сонечку всміхався?

Хто веселий і бадьорий кожен день іде до школи?

Хто з вас працею своєю прикрашає дім і клас?

Хто приходить зранку в клас із запізненням на час?

Хто уміє берегти ручки, зошити й книжки?

А хто граючи в футбол у вікно заб’є нам гол?

Хто веселу вдачу має і усім допомагає?

2. Актуалізація опорних знань

1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийому «Інтрига»).

Гра «Знайди другу половинку»

Присутні об’єднуються у дві команди. Виграє команда, в якій більше учнів не припустилися помилки.

1-ша команда

✵ Друзі

✵ старих не забувай.

✵ Всі — за одного,

✵ найбільший скарб.

✵ Міцну дружбу

✵ один — за всіх.

✵ Нових друзів май,

✵ і вогонь не спопелить.

✵ Дружба —

✵ пізнаються в біді.

2-га команда

✵ Один у полі —

✵ друг — душу.

✵ Сонце зігріває повітря,

✵ а знайшов — бережи.

✵ Кожен вибирає собі

✵ тоді і в справі буде успіх

✵ Всі за одного, а один — за всіх,

✵ не воїн.

✵ Нема друга — шукай,

✵ друга по своїй вдачі.

— З якою формою літературної творчості ви стикнулися?

— Яку закономірність ви помітили?

— Наші герої побували в багатьох країнах. У них з’явилося багато друзів.

— Хто ж це такі?.. Готові до випробувань? Перевіримо ваші знання.

2) Тестування «Перевір свої знання» (індивідуальна робота з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

1. Добери по два значення а, щоб нерівності були істинними.

72 - а ∙ 7 < 20

а) 9 і 8

б) 4 і 7

в) 8 і 7

2. Перевір правильність розв’язання.

а) 7 ∙ 7 + 7 = 55

б) 63 — 21 : 7 = 60

в) (2 + 5) ∙ 7 = 48

г) 48 — 8 : 2 = 20

ґ) 8 : 4 ∙ 7 = 16

3. Перевір правильність розв’язання.

а) х ∙ 2 = 12, х = 5

б) х ∙ 3 = 15, х = 5

в) 4 ∙ х = 24, х = 5

4.

Перевір правильність розв’язання виразом.

У спортивний табір прибуло 24 футболісти, а волейболістів — у а рази менше. На скільки більше прибуло футболістів, ніж волейболістів?

а) 24 : а - 24

б) 24 - 24 : а

в) 24 + 24 : а

5. Перевір правильність розв’язання виразом.

У кіоску продали до обіду 7 однакових листівок за 42 грн. Після обіду продали ще 5 таких листівок. Скільки всього гривень одержали за день?

а) 42 : 7 + 42

б) 42 : 5 + 42

в) 42 : 7 ∙ 5 + 42

6. Між цифрами постав знаки дій і дужки так, щоб значення одержаного виразу було 2.

а) 2 ∙ 3 + 4 : 5 = 2

б) 2 ∙ 3 — 4 : 5 = 2

в) (2 ∙ 3 + 4) : 5 = 2

7. Перевір правильність запису всіх сторін фігури.

a) LM, MF, ВС, CL

б) LP, MF, FC, CL

в) LM, MF, FC, CL

3) Каліграфічна хвилинка.

— Знайдіть закономірність та продовжіть ряд.

1; 3; 5; 7; 9; ...; ...; ...; ...; ...

2; 4; 6; 8; 10; ...; ...; ...; ...; ...

7; 14; 21; 28; 35; ...; ...; ...; ...; ...

4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Дружба — взаємини між людьми, засновані на довірі, щирості, взаємних симпатіях, спільних інтересах і захопленнях. Найголовніше в дружбі — де довіра і взаємодопомога. Друг завжди прийде на допомогу та ніколи не підведе. Також справжній друг ніколи не звертатиме уваги на твій матеріальний стан.

Гра «Ключик»

Діти називають якості характеру справжнього друга. Цими ключиками можна відчинити будь-які замки.

Доброзичливий, чемний, толерантний, стриманий, добрий, чесний, вірний, справедливий, надійний, сміливий.

— Ми виконали завдання.

Двері у країну Дружби відчиняються. У цьому класі діти вміють дружити.

— Переконаємось, виконавши разом наступні завдання.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»)

49 цукерок розклали в 7 пакетів. Скільки потрібно пакетів, щоб розкласти 56 цукерок?

49 : 7 = 7 (цук.) — 1 пакет;

56 : 7 = 8 (пак.)

Висновок. Розв’язування задачі на спосіб зведення до одиниці.

Ціна

Кількість

Вартість

однакова

7 пак.

49 грн

8 пак.

?

Висновок. Розв’язування задач за таблицею.

х ∙ 7 = 49 8 ∙ х = 56

х = 49 : 7 х = 56 : 8

х = 7 х = 7

Висновок. Розв’язування рівнянь на знаходження невідомого множника.

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Незакінчене речення»)

✵ Ці знання мені потрібні, бо... (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Гра «Склади правила дружби» (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»).

2) Робота за підручником (с. 36).

а) Розв’язування виразів зі змінною за таблицею № 249 (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).

— Заповніть таблицю, користуючись пам’яткою.

Вираз

а = 3

а = 9

a = 0

а = 8

а = 7

а = 6

а + 54







69 - а







Відповіді: 57; 63; 54; 62; 61; 60; 66; 60; 69; 61; 62; 63.

б) Розв’язування рівнянь, № 250 на знаходження невідомого множника (фронтально, з використанням прийому «Коментування»)

х ∙ 3 = 18 4 ∙ х = 36

х = 18 : 3 х = 36 : 4

х = 6 х = 9

Висновок. Щоб знайти невідомий множник, потрібно частку поділити на відомий множник.

в) Складання та розв’язання задачі за таблицею — № 251 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Вираз до задачі:

21 : 7 ∙ 9 = 27

г) Розв’язування задачі № 252 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Підказка для слабших

1) Знайти місткість 1 банки (Дія:)

2) Скільки потрібно банок? (Дія:)

3) Фізкультхвилинка.

ПІСНЯ ПРО ДРУЖБУ

Знають всі: коли є друг,

Все світлішає навкруг,

Якщо сам не підведеш,

Друзів більше ти знайдеш.

Приспів:

Дружать сонце і земля-ля-ля-ля-ля,

Дружать луки і поля-ля-ля-ля-ля,

Дружать діти на землі

І великі, і малі.

4) Розв'язування завдання з логічним навантаженням № 254 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

1) 3 ∙ 4 = 12 (см) — довжина прямокутника

2) Р = (12 + 3) ∙ 2 = 30 (см)

5) Гра «Референдум дружби» (з використанням прийому «Упіймай помилку»).

У країні Дружби існують свої закони, яких слід дотримувати. Наше завдання — визначити, що зайве. Будемо голосувати оплесками.

✵ Один — за всіх, і всі — за одного.

✵ Обманюй друга, коли тобі це вигідно.

✵ Розділи з другом і радість, і смуток.

✵ Підтримай друга у біді.

✵ Свого друга ображай, обзивай та кусай.

✵ Бережи друга, не ображай, не обзивай його.

✵ Поступайтеся одне одному.

✵ Будь з другом чесним та відвертим.

— А з ким наші козаки заприятелювали, дізнаємось на наступному уроці...

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 36, №255; 256.

2. Рефлексія (з використанням прийому «Інтерв'ю»)

✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

✵ Які види задач аналізували на уроці?

✵ Як скласти вирази та знайти їх значення?

✵ Як розв’язати рівняння на знаходження невідомого множника?

✵ Де можна використати ці знання?

✵ Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків?






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити