Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 28. ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 8 І ДІЛЕННЯ НА 8. ЗАДАЧІ НА СПОСІБ ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (другий вид)
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 8; актуалізувати знання учнів з теми «Зв'язок дій множення і ділення»; розвивати вміння самостійно розв'язувати задачі на спосіб зведення до одиниці; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату, підтримувати дружні стосунки;
інформаційної: розширити знання учнів про географічні назви, про рослини (тюльпани).
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: назви чисел при діленні.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, природознавство.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Я легко дихаю і всміхаюся друзям,
Я допитлива(ий) і працелюбна(ий).
Хай світить сонце у небі,
Радість у душі, любов у серці.
✵ Усі людські вміння — це суміш терпіння і часу (О. Бальзак).
✵ Відкриття — це 10 % натхнення і 90 % праці (Т. Едісон).
— Чим цікаві ці висловлювання?
— Наші пригоди з козаками розпочинаються...
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийомів «Мозковий штурм»).
— А назва наступної подорожі стане відомою після виконання наступних заїдань...
Гра «Веселі віршики»
✵ По п'ять пальців-молодців
Розмістились на руці.
Ну ж бо, діти, як узнаєм,
Скільки пальців всього маєм? (5 ∙ 2)
✵ Кінь дорогою біжить — чотири копита.
І до кожного підківка цвяхами прибита.
До підкови шість гвіздків треба забивати,
Хто не знає, скільки буде, треба рахувати. (6 ∙ 4)
✵ Є шість кліток із кролями,
Мені Саша розповів.
Скільки є кролів, дізнайтесь,
Коли в клітці шість кролів? (6 ∙ 6)
✵ Чотири ведмеді на велосипеді,
П’ятий пішки біг.
А ви тихенько полічіть,
Скільки всього у них ніг? (4 ∙ (4 + 1))
✵ Сорок вісім карасів
Наловили ми усі.
А нас було всього шість.
Скільки кожен із нас з’їсть? (48 : 6)
✵ Чотири хлопчики ішли,
По шість саджанців несли,
А за ними п’ять дівчаток
Несли саджанців десяток.
Порахуйте, скільки всіх
Було саджанців у них? (6 ∙ 4 + 10)
✵ — Шість днів у тижні я працюю, —
Мені татко розповів,—
Я два тижні на роботі.
Скільки це усього днів? (6 ∙ 2)
✵ Сім стручків гороху взяли,
По сім зернин ми з них дістали.
Усі міркуйте, як один,
Скільки буде горошин? (7 ∙ 7)
✵ Дев’ять вантажівок йшло,
В кожній сім стовпів було,
Їх завозять до села,
Щоб електрика була.
Скільки всіх стовпів було,
Що привезли у село? (7 ∙ 9)
✵ На шосе йдуть п’ять машин,
В кожній з них водій один,
Два дорослі пасажири
Та діток малих чотири.
Повезли батьки дітей
На екскурсію в музей.
Хто швиденько порахує,
Скільки всього їх мандрує? (1 + 2 + 4) ∙ 5)
2) Тестування «Перевір свої знання» (індивідуальна робота з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
1. Перевір правильність твердження.
а) 56 : 7 - 7 < 5
б) 63 : 7 + 7 = 14
в) 48 : 6 : 2 = 5
2. Перевір запис рівнянь та їх розв’язок.
Яке число слід збільшити у 7 разів, щоб отримати 42?
а) х + 7 = 42, х = 35
б) х ∙ 7 = 42, х = 6
в) х - 7 = 42, х = 49
3. Перевір розв’язання задачі за таблицею.
Маса 1 ящ. |
Кількість |
Загальна маса |
однакова |
7 ящ. |
35 кг |
9 ящ. |
? |
а) 35 : 9 ∙ 7 = 45 (кг)
б) 35 : 7 + 9 = 14 (кг)
в) 35 : 7 ∙ 9 = 45 (кг)
4. Назви прямокутник, зображений на малюнку.
a) AMN
б) MBCN
в) MNEB
5. Є червоні і білі троянди. Потрібно скласти букет із трьох квіток. Скількома способами це можна зробити? (В букеті — квіти різного кольору.)
а) 3
б) 2
в) 4
3) Каліграфічна хвилинка.
— Знайдіть закономірність і продовжіть ряд.
1; 4; 7; 10; 13; ...; ...; ...; ...; ...
3; 6; 9; 12; 15; ...; ...; ...; ...; ...
5; 10; 15; 20; 25; ...; ...; ...; ...; ...
— Отримайте сюрприз за відмінно виконану роботу!
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедій).
«Як козаки мушкетерам допомагали» — анімаційний мультфільм студії «Київнаукфільм», знятий у 1979 році, як шостий із серії «Все про козаків». Мультфільм присвятили успішній екранізації книжки «Три мушкетери» А. Дюма. — А хто такі мушкетери і як козаки їм допомагали, дізнаємось пізніше...
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»)
— Зосередьтесь і з’ясуйте, яка тема нашого уроку?
— Наші герої забобонні. Вони вважають, що вдалою мандрівка буде, якщо взяти сувенірів по 8 шт.
8+8=
8+8+8=
8+8+8+8=
8+8+8+8+8=
8+8+8+8+8+8=
8+8+8+8+8+8+8=
8+8+8+8+8+8+8+8=
8+8+8+8+8+8+8+8+8=
8+8+8+8+8+8+8+8+8+8=
(Сплести «мереживо» 8 + 8 + 8... 80 та обчислити додаванням.)
Висновок. Знаходити добуток за допомогою додавання незручно. Слід скласти і вивчити результати таблиці множення числа 8 на числа 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9, тобто скласти таблицю множення числа 8.
— Перше випробування! Скільки козаків візьме 9 сувенірів?
2 козаки — 6 сувенірів.
? — 9 сувенірів
Висновок. Розв’язування задач на спосіб зведення до одиниці.
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— А для чого нам знадобиться в житті вміння розв’язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного способом зведення до одиниці та знання таблиці на 8? (Відповіді учнів.)
— Отримайте сюрприз за відмінно виконану роботу!
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
Мушкетер (фр. Mousquetaire) — солдат XVI—XVII сторіч, озброєний мушкетом, а також частини кавалерії в декількох країнах Європи і Азії.
Мушкет, гаківниця (італ. moschetto — маленька муха, мошка) — ручна вогнепальна зброя.
3. Опрацювання навчального матеріалу
— Чим допомогли козаки?
1) Робота за підручником (с. 38).
а) Розв’язування прикладів. Обчислення за таблицями № 266 (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
Варіант 1
Варіант 2
б) Розв’язування задачі № 267 (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).
1) 8 ∙ 9 = 72 (кг) — маса леопарда;
2) 72 - 30 = 42 (кг)
Сильніші учні розв’язують виразом.
8 ∙ 9 - 30 = 42
Відповідь: маса вовка 42 кг.
в) Розв’язування задачі № 268 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
5 кош. — 30 кг вишень
? — 54 кг вишень
1) 30 : 5 = 6 (кг) — 1 кошик;
2) 54 : 6 = 9 (кош.)
Або виразом: 54 : (30 : 5) = 9
Висновок. Розв’язування задач на спосіб зведення до одиниці (другий вид).
— Складіть обернену задачу, розв’яжіть її.
5 кош. — 30 кг
9 кош. — ?
1) 30 : 5 = 6 (кг) — 1 кошик;
2) 6 ∙ 9 = 54 (кг)
30 : 5 ∙ 9 = 54 (кг)
Висновок. Розв’язування задач на спосіб зведення до одиниці (перший вид).
— Отримайте сюрприз за відмінно виконану роботу! Тепер нам відомий напрямок руху наших героїв.
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
Голландія (нід. Holland) — історична область на заході Нідерландів. Включає територію двох провінцій країни — Північної Голландії (нід. Noord-Holland) та Південної Голландії (нід. Zuid-Holland).
2) Розв'язування задачі (самостійна робота за рівнями).
1-й рівень
✵ Розв’яжи задачу за умовою.
5 ігр. — 30 грн
? — 18 грн
✵ Самостійно склади вираз до задачі.
Вираз. 18 : (30 : 5) = 3
2-й рівень
✵ Розв’яжи задачу за умовою.
5 ігр. — 30 грн
? — 18 грн
✵ Запиши розв’язок задачі по діях.
1) [ ] : [ ] = [ ] (грн) — 1 іграшка;
2) [ ] : [ ] = [ ] (ігр.)
— Отримайте сюрприз за відмінно виконану роботу! Наші козаки вирушили у небезпечну подорож за...
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
Тюльпан (Тulіра) — рід багаторічних рослин. На території України тюльпани зустрічаються у степовій зоні. Зокрема до Червоної книги України занесені такі види: тюльпан змієлистий, Шренка, скіфський, двоквітковий, дібровний, гранітний. Більшість культурних сортів походить від центральноазійських видів.
3) Фізкультхвилинка.
Плеснути в долоні стільки разів скільки буде 8 ∙ 2.
Покивати головою 8 разів.
Зробити колові оберти головою вперед і назад.
Тупнути правою ногою стільки разів, скільки буде 8 ∙ 1.
Тупнути лівою ногою 10 - 8.
Помахати руками 2 ∙ 8.
4) Розв'язування завдання з логічним навантаженням № 270 (фронтальна робота з використанням прийому «Мозковий штурм»).
5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
У мультфільмі козаки допомагали французьким мушкетерам перевезти княжну зі Сходу до її нареченого — голландського принца. Козакам вдалося перемогти і обдурити людей кардинала Франції, який хотів видати за принца свою огрядну племінницю. На згадку про цю подію в Голландії тепер ростуть цілі поля тюльпанів — квітів княжни зі сходу.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 38, №272; 272.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Як розв’язати задачу на знаходження четвертого невідомого?
✵ Які таблиці множення та ділення повторювали на уроці?
✵ Як пов’язані між собою дії множення і ділення?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків?