Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 29. ЗАДАЧІ НА СПОСІБ ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (другий вид). ВИДИ ТРИКУТНИКІВ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: навчати учнів розв'язувати задачі на спосіб зведення до одиниці (другий вид) та формування знання про види трикутників; розвивати вміння порівнювати вирази, вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату, підтримувати дружні стосунки;
інформаційної: розширити знання учнів про цінність дружби, загадкові місця на Землі, геометричні фігури.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: задачі, вирази, трикутники.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, природознавство.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Девіз нашого уроку:
Щоб водити кораблі,
Щоб у небо злітати,
Треба все нам уміти,
Треба математику знати.
Хто науку цю цікаву
Добре буде знати,
Той ніколи в кожній справі
Не буде блукати.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення з використанням прийому «Інтрига».
— Ми сьогодні вирушаємо у подорож... трьома групами.
— З вами, як завжди, наші герої-помічники.
1-ша група — Грай — розумний, спритний та хитрий.
2-га група — Око — войовничий дотепник і веселун, який завжди тягає із собою важелезну гармату-мортиру.
3-тя група — Тур — кремезний сентиментальний романтик.
Але куди?
Щоб загадку розгадати,
Плутанку слід розв’язати.
2) Математичний диктант (індивідуальна робота з самоперевіркою).
Гра «Математична естафета»
Хід гри
Три групи (1-ша група — Грая, 2-га група — Ока, 3-тя група — Тура). За сигналом учителя розв’язують вирази, передаючи їх ланцюжком одне одному. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані вирази вчителю.
✵ Число 20 зменшити в 4 рази і зменшити на 3. (2)
✵ Число 9 збільшити в 2 рази і зменшити на 11. (7)
✵ Число 60 збільшити на 2 десятки, зменшити на 59. (21)
✵ Число 15 збільшити на 2 одиниці. (17)
✵ Записати число, більше за 23 та менше за 25. (24)
✵ 3 19 м матерії швачка пошила сукню і 2 однакові сорочки. На одну сукню пішло 7 м матерії. Скільки метрів матерії пішло на одну сорочку? (6)
✵ Записати число, у якому 2 одиниці і 2 десятки. (22)
✵ В одній групі 14 туристів, а в другій на 3 туристи більше. Скільки туристів в обох групах? (31)
✵ Яке число вміщується в числі 45 тричі? (15)
✵ Яке число вміщується в числі 44 — 4 рази? (11)
✵ Збільшити 7 в 2 рази. (14)
✵ Зменшити 50 на 27. (23)
✵ На скільки 63 більше за 39? (24)
✵ На скільки 76 менше за 94? (18)
3) Гра «Шифрувальники». Робота в парах.
А |
Б |
В |
Г |
Ґ |
Д |
Е |
Є |
Ж |
3 |
И |
І |
Ї |
Й |
К |
Л |
М |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
є |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
Н |
О |
П |
Р |
С |
Т |
У |
Ф |
X |
Ц |
Ч |
Ш |
Щ |
Ь |
Ю |
Я |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
32 |
33 |
— Розташуйте літери за таким порядком.
2; 7; 21; 17; 24; 6; 22; 31; 15; 11; 14; 23; 21; 11; 15; 24; 23; 18; 11; 15.
Відповідь: БЕРМУДСЬКИЙ ТРИКУТНИК.
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
Бермудський трикутник — поняття, що має декілька значень.
Бермудський трикутник — район в Атлантичному океані, де нібито відбуваються таємничі зникнення морських і повітряних суден.
Бермудський трикутник (Вроцлав) — назва частини передмістя Вроцлава.
Бермудський трикутник (Миколаїв) — один з районів міста Миколаїв, названий так через своє розташування всередині трикутника залізничних шляхів.
4) Каліграфічна хвилинка.
— Хлопці записують двоцифрові числа другого десятка (17; 15; 11; 14; 18).
— Дівчата записують двоцифрові числа третього десятка (21; 24; 22; 23).
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Синтез думок»)
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
В Атлантичному океані є місце — загадкове, цікаве. Про нього багато написано, знято фільми. Це місце, розташоване між Бермудськими островами, державою Пуерто-Ріко, півостровом Флорида, що називається «бермудським...». А ще його називають «диявольський трикутник», «трикутник проклятих».
Загадковість його полягає в тому, що в ньому безслідно зникають кораблі і літаки. Природа «бермудського трикутника» залишається таємницею і донині.
Під час моєї розповіді прозвучала назва фігури, добре вам відомої. Отже, якій геометричній фігурі присвятимо наш урок?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Незакінчене речення»)
✵ Нам необхідні знання про трикутник, бо...
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Математична хвилинка (визначення трикутника) (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Спробуймо дати визначення трикутника.
А чи можна побудувати трикутник, якщо точки розташувати на одній прямій? Спробуємо!
Можна зробити висновок, що трикутник — це фігура, що складається з 3 точок, які не лежать на одній прямій, і трьох відрізків, які попарно з’єднують задані точки.
— Наведіть приклади предметів трикутної форми, які трапляються в житті. (Знаки дорожнього руху)
— Замість слова «трикутник» уживають знак Δ. Запишемо ΔABC. Ці три точки, що не лежать на одній прямій, називаються вершинами.
Запис: А, В, С — вершини. Відрізки — це сторони трикутника. Скільки їх?
Запис: АВ, АС і ВС — сторони трикутника.
А які бувають довжини сторін у трикутника? Залежно від довжин сторін які бувають трикутники?
2) Робота за таблицями. Класифікація трикутників (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
Класифікація трикутників
Трикутники класифікуються за довжиною сторін та мірами кутів.
Залежно від довжини сторін трикутники поділяють на такі види:
✵ різносторонні (всі сторони мають різну довжину);
✵ рівносторонні (всі сторони рівні);
✵ рівнобедрені (дві сторони рівні).
— А як називаються трикутники залежно від міри кутів?
Залежно від міри кутів трикутники поділяються на такі види:
✵ гострокутні (всі кути гострі);
✵ прямокутні (один з кутів прямий);
✵ тупокутні (один з кутів тупий).
Гра «Продовж речення»
✵ Якщо в трикутнику є прямий кут, то це...
✵ Якщо в трикутнику є тупий кут, то це...
✵ У гострокутному трикутнику всі кути..
3) Робота за підручником (с. 39-40).
а) Робота з геометричним матеріалом — № 277 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
— За малюнками дайте характеристику трикутникам.
— Виконайте завдання за планом.
1) Позначте фігури буквами.
2) Дайте характеристику трикутникам, спираючись на таблицю.
Назва трикутника |
Вид трикутника за кутами |
Вид трикутника за сторонами |
№ 1 ΔАВС |
||
б) Розв’язування задачі № 274 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
7 ящ. — 42 кг
3 ящ. — ?
1) 42 : 7 = 6 (кг) — 1 ящик;
2) 6 ∙ 3 = 18 (кг)
42 : 7 ∙ 3 = 18 (кг)
Висновок. Розв’язування задач на спосіб зведення до одиниці (перший вид).
в) Розв’язування задачі № 275 (робота в парах з використанням прийому «Hавчаючи — вчусь»).
7 ящ. — 42 кг
? — 18 кг
1) 42 : 7 = 6 (кг) — 1 ящик;
2) 18 : 6 = 3 (ящ.)
Або виразом 18 : (42 : 7) = 3
Висновок. Розв’язування задач на спосіб зведення до одиниці (другий вид).
4) Фізкультхвилинка.
5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету матеріал з Вікіпедіі — вільної енциклопедії).
Цей регіон став ще знаменитішим завдяки книзі Чарльза Берлиця «Бермудський трикутник», опублікованій у 1974 році.
Уважають, що Бермудський трикутник — це район високої електромагнітної активності, впливом якої пояснюють аномальну поведінку електрообладнання та компасів на суднах та літаках.
6) Творче завдання з геометричним матеріалом (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Побудуйте квадрат, сторона якого дорівнює стороні рівностороннього трикутника. Позначте квадрат буквами.
7) Робота над логічним завданням № 278 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Відповіді: 48 : 6, х - 24 = 6, х - 10 = 48.
Підсумок подорожі
— Наші відважні козаки, здається, вміють усе — і куліш варити, і у футбол грати, і українських дівчат із неволі визволяти. В кожній новій серії козаки зустрічаються з людьми різних країн і епох, богами, піратами, чаклунами, і навіть з інопланетянами — і всюди їх чекають неймовірні перипетії та курйози. Проте завдяки своїй винахідливості, кмітливості, силі та неперевершеному почуттю гумору троє друзів виходять переможцями з будь-якої ситуації. І нам усе вдалося!
8) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
— На сьогоднішній день найважливіше питання вчених: «Що ж приховує у собі явище Бермудського трикутника?». Відповіді поки ми не знаємо. Нам залишається тільки чекати і спостерігати за неймовірними подіями, які відбуваються на даній території. Як правило, приємними такі події не бувають. А на даний момент Бермудський трикутник рівною мірою і відлякує, і приваблює вчених та дослідників з усього світу.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 40, № 279; 280.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Інтерв'ю»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Що таке Бермудський трикутник?
✵ Які види задач аналізували на уроці?
✵ Як називаються трикутники залежно від міри кутів?
✵ Як називаються трикутники залежно від довжини сторін?
✵ Знайдіть навколо себе предмети з прямим (гострим, тупим) кутом.
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків?