Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 30. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ СКЛАДЕНИХ ЗАДАЧ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ'ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: формувати вміння учнів розв'язувати складені задачі; удосконалювати навички складання та розв'язування рівнянь; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про цінність дружби, про історичні пам'ятки України (замки);
громадянської: виховувати повагу до історичних пам'яток України.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: задачі, рівняння.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, «Я у світі».
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям,
І тоді обов’язково
День у вас веселим буде!
— Запорізькі козаки на ім’я Грай, Око і Тур на місці ніяк не можуть усидіти. Тільки-но повернулись в Україну. Про свої враження розповідають із захопленням. І нам хочуть розповісти про свою мрію...
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийомів «Мозковий штурм», «Інтрига»).
Гра «Влуч у ціль»
— З кожного рядка виберіть лише ті букви, що не повторюються.
АОДКАДОННФАДЖЖШ
НЛВНЛВППОУКУКРРШ
АИІІАИРЮЮІАИІЮЮН
ГГЛМЛММППИККГТЛН
ЄГГАЄААЕИЮЮИИЄУГ
ШБШШІДЩБЦКЗККЗЗЩ
ИІЕЕІИИООЕЯЮЮЕЮИ (Фортеця)
— Допоможемо їм побудувати фортецю.
2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Фортеця (від італ. Fortezza), або твердиня — укріплена фортифікаційна споруда з міцними капітальними спорудами.
3) Каліграфічна хвилинка (з використанням прийому «Коментування»).
— Хлопці записують двоцифрові числа в порядку зростання, збільшивши на 6 (24; 25; 26; 39; 78).
— Дівчата записують двоцифрові числа в порядку спадання, збільшивши на 6 (78; 39; 26; 25; 24).
4) Тестування «Перевір свої знання» (індивідуальна робота з використанням прийому «Взаємоперевірка»)
1) У рівнянні 90 : х = 30 невідомим є:
а) ділене;
б) дільник;
в) множник.
2) Розв’яжіть рівняння х ∙ 5 = 20.
а) х = 4;
б) х = 8;
в) не знаю.
3) Визнач значення виразу 10 : 0 = [ ].
а) 0;
б) 10;
в) не можна.
4) У Колі х марок, а у Толі — в 5 разів більше. Скільки марок у Толі?
а) 5 + х;
б) х ∙ 5;
в) х : 5.
5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Фортеці були добре захищені системою земляних укріплень — таких, як рів з водою або без неї та вал.
З розвитком військової справи і будівництва фортеці змінювали обриси.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Невідоме число х |
Збільшили на 7 |
Отримали 56 |
х ? 7 = 56 |
х = ? |
Збільшили у 7 разів |
Отримали 56 |
х ? 7 = 56 |
х = ? |
|
Зменшили на 7 |
Отримали 56 |
х ? 7 = 56 |
х = ? |
Відповіді: х + 7 = 56 (х = 49); х ∙ 7 = 56 (х = 8); х - 7 = 56 (х = 63)
Висновок:
— Чому в першому рівнянні виконуємо дію додавання? (Тому що сказано, що невідоме число треба збільшити на 7.)
— Чому в другому рівнянні виконуємо дію множення? (Тому що сказано, що невідоме число треба збільшити у 7 разів.)
— Чому в третьому рівнянні виконуємо дію віднімання? (Тому що сказано, що невідоме число треба зменшити на 7.)
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Незакінчене речення»)
✵ Складати та розв’язувати рівняння необхідно вміти, бо... (Відповіді учнів.)
Інформаційна хвилинка. Робота зі сливником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
До перших фортець можна віднести земляні вали, ряди з частоколу, якими огороджувалися невеликі поселення. Деякі первісні фортеці влаштовувалися на пагорбах, пізніше перед фортечним муром з’являються рови з водою.
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 40). Робота над задачею № 283 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
8 сук.— 24 м
? — 27 м
1) 24 : 8 = 3 (м) — 1 сукня;
2) 27 : 3 = 9 (сук.)
Або виразом: 27 : (24 : 8) = 9
Висновок. Розв’язування задач на спосіб зведення до одиниці (другий вид).
2) Складання і розв'язування рівняння.
Невідоме число кроликів розсадили порівну у 8 клітин, по 3 в кожну. Скільки кроликів було?
План дій
1) Прочитайте задачу мовчки.
2) Про кого йдеться в задачі?
3) Що означає число З?
4) Що означає число 8?
5) Яка головна вимога в задачі?
— Перед вами — аркуші з таблицею, яку ви маєте заповнити.
— Що відомо в задачі?
— Що позначимо через х?
Розв’язання
— Позначимо невідоме число буквою х. Складемо рівняння.
х : 8 = 3
У цьому рівнянні невідоме число х є діленим. Знайдемо його.
х = 3 ∙ 8, х = 24
Відповідь: кількість кроликів дорівнює 24.
— Складіть і розв’яжіть подібну задачу.
3) Робота за підручником (с. 40). Складання і розв'язування рівняння за задачею № 284 (робота в парах з використанням прийому «Коментування»).
— Складіть і розв’яжіть подібну задачу.
4) Складання і розв'язування рівняння за задачею (робота в парах з подальшим коментуванням)
Завдання: розв’язати задачу за допомогою рівняння.
Після того як Марії подарували кілька марок, їхня кількість подвоїлася і склала 18 марок. Скільки марок було у Марії спочатку?
Перевірка:
х ∙ 2 = 18 (х = 9)
5) Фізкультхвилинка.
6) Робота з геометричним матеріалом.
а) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
У середньовіччі набули поширення невеликі фортеці — замки, які служили захистом від набігів сусідів. Деякі замки з плином часу перебудувалися в палаци і втратили своє оборонне значення.
Здавна замки мали дві головні функції:
✵ захисну (оборонну);
✵ житлову.
б) Практична робота (робота в малих групах).
— Розгляньте ескізи замків. Дайте їм характеристику.
— З яких геометричних фігур складається цей замок?
— Скільки використано овалів?
— Скільки ви бачите трикутників?
— Скільки ромбів?
— Скільки прямокутників?
— Скільки квадратів?
— Скільки кругів?
— Скільки кривих ліній?
— Скільки геометричних фігур використано?
— Запропонуйте свій дизайн замка для козаків. Допоможемо здійснити їхню мрію!
7) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедїї — вільної енциклопедії).
Замки України
За даними історика Сергія Трубчанінова, в Україні було понад 5000 пам’яток фортець, проте від більшості з них сьогодні не залишилося й сліду.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 41, №287; 288.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Інтерв'ю»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Що таке замок?
✵ Які види задач аналізували на уроці?
✵ Як скласти і розв’язати рівняння до задачі?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків?