Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017

ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ

Урок 34. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ВИРАЗІВ ТА ЗАДАЧ. ПЕРЕСТАВНИЙ ЗАКОН МНОЖЕННЯ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з переставним законом дії множення; закріплювати вміння розв'язувати задачі та вирази; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про казку «Пригоди Піноккіо» італійського письменника Карло Коллоді.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: задачі, вирази, переставний закон множення.

Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, мистецтво.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

— Казки живуть у кожній людині, адже це — частина нашого дитинства. Вони навчають нас мріяти, розмірковувати, розрізняти добро і зло, ведуть у світ прекрасного. Ми з великою вдячністю повинні згадувати тих людей, які багато років тому склали для нас ці чудові перлини народної творчості.

2. Актуалізація опорних знань

1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).

— Розгляньте ілюстрації. Що цікавого помітили? Яку казку вони вам нагадують?

— Наші допитливі герої Грай, Око і Тур із Італії привезли цю книжку та пропонують нам її прочитати.

2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Карло Коллоді (справжнє ім’я Карло Лоренціні) — італійський письменник та журналіст. Загальне визнання отримав завдяки популярному оповіданню «Пригоди Піноккіо», яке стало класикою дитячої літератури і було перекладено багатьма мовами світу.

3) Гра «Шифрувальники». Робота в парах.

А

Б

В

Г

Ґ

Д

Е

Є

Ж

3

И

І

Ї

Й

К

Л

М

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ф

X

Ц

Ч

Ш

Щ

Ь

Ю

Я

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

(Пригоди Піноккіо)

— Які числа заховалися за літерами?

20; 21; 11; 4; 19; 6; 11; 20; 12; 18; 19; 15; 15; 12; 19.

— Дайте їм характеристику (одноцифрові... двоцифрові...)

4) Каліграфічна хвилинка.

— Хлопці записують двоцифрові числа за порядком спадання, збільшуючи на 8 (29; 28; 27; 23; 20; 19).

— Дівчата записують двоцифрові числа за порядком зростання, збільшуючи на 8 (19; 20; 23; 26; 2 7; 28; 29).

5) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм» з подальшою взаємоперевіркою).

— Про пригоди Піноккіо дізнаємось після виконання наступних завдань...

Гра «Веселі віршики»

• Дятел шість годин літав,

Короїдів поїдав.

Щогодини вісім їв.

Скільки знищив шкідників? (8 ∙ 6)

• На дереві сім гнізд було,

По вісім птахів в них жило.

Не полохайте ви їх,

А порахуйте, скільки всіх? (8 ∙ 7)

• В гаю три зайчики сиділи,

З апетитом моркву їли.

Всі по вісім, як один.

Скільки з’їли всіх морквин? (8 ∙ 3)

• Вшістьох за декілька хвилин,

По дев’ять чистим картоплин.

Зваримо суп із них,

Скільки буде в супі їх? (9 ∙ 6)

• Чотири полички ми змайстрували,

По дев’ять книжок на них поклали.

Нас похвалили батько і мати

І попросили книжки порахувати. (9 ∙ 4)

6) Робота за індивідуальними картками.

Картка 1

1. Розв’яжіть рівняння.

х + 27 = 82

х - 34 = 28

2. Порівняйте.

74 [ ] 47 + 30

82 [ ] 40 + 42

3. Складіть задачу і запишіть її розв’язання.

4. Накресліть квадрат, сума довжин сторін якого становить 16 см.

Картка 2

1. Розв’яжіть рівняння.

х + 34 = 85

х - 25 = 28

2. Порівняйте.

64 [ ] 27 + 20

92 [ ] 40 + 32

3. Складіть задачу і запишіть її розв’язання.

4. Накресліть квадрат, сума довжин сторін якого становить 12 см.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально, з використанням прийому «Мікрофон»).

— Обчисліть рівність 4 + 35.

— Як ви обчислювали? (35 + 4)

— Яким законом додавання користувалися? (Переставним законом додавання)

— Як звучить цей закон? (Від перестановки доданків сума не змінюється.)

— Для чого потрібно знати цей закон? (Щоб швидко і зручно обчислювати.)

— Виконайте обчислення.

4 + 4 + 4 = 4 ∙ 3 = 12

3 + 3 + 3 + 3 = 3 ∙ 4 = 12

— Що спільного? (Спільні множники і відповідь.)

— Чим відрізняються? (Перший і другий множники міняються місцями.)

Висновок. Добуток двох чисел не змінюється від перестановки множників. Цю властивість множення називають переставною.

З допомогою літер записують так: а ∙ b = b ∙ а

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого нам потрібно знати переставний закон множення?

— Де в житті нам знадобляться ці знання? (Відповіді учнів.)

— А ми продовжуємо мандрувати з Піноккіо далі математичною країною...

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 45-47).

а) Обчислення на основі переставного закону множення — № 333 (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).

1 варіант

2 варіант

б) Запис виразами відповідей на запитання — № 324 (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).

Тарас упіймав — а окунів, Миколка — с окунів.

• Скільки окунів упіймали хлопчики разом? (а + с)

• На скільки більше окунів упіймав Тарас? (а - с)

• У скільки разів більше окунів упіймав Тарас? (а : с)

в) Розв’язування задачі двома способами (з використанням прийому «Я — вчитель»).

У групі туристів 36 чоловіків і 27 жінок. Вони сіли у човни, по 9 осіб у кожен. Скільки було човнів?

г) Розв’язування задачі № 334 (самостійна робота із наступною самоперевіркою за записом на дошці).

Аналіз умови задачі. Складання короткої умови

Було — ? по 9 м

Витратили — 45 м

Залишилось — 27 м

Розв’язання:

1) 45 + 27 = 72 (м) — завезли тканини;

2) 72 : 9 м = 8 (с.)

Відповідь: завезли 8 сувоїв тканини.

— Розв’яжіть задачу іншим способом.

2-й спосіб

1) 45 : 9 = 5 (с) — витратили;

2) 27 : 9 = 3 (с.) — залишилось;

3) 5 + 3 = 8 (с.)

Відповідь: завезли 8 сувоїв тканини.

2) Музична фізкультхвилинка.

Казко, тебе запрошуємо у клас.

Казко, ти зачаровуєш всіх нас.

Казко, на тебе всі чекаємо ми,

Казко, зроби нас добрими дітьми.

Радо тебе зустрінуть малюки,

Будуть гортати твої сторінки.

Хочуть тебе читати діти всі.

Казко, прийди до нас у своїй красі.

Казко, у світ чарівний поведи.

Казко, ти відверни нас від біди.

Казко, даруй у школі всім знання.

Казко, веди в щасливе майбуття!

3) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Спочатку роман друкувався у журналах, і його кінцівка була дещо трагічною. На думку автора, це мало бути пересторогою всім неслухняним дітям, але на прохання читачів Коллоді оживив Піноккіо, повернувся до роману і дописав його. У новій версії Піноккіо не загинув, а натомість перетворився з дерев’яної маріонетки на справжнього хлопця.

Цей роман переклали 87 мовами світу, а на батьківщині автора Піноккіо спорудили пам’ятник. У 1962 р. було засновано Національний фонд Карло Коллоді, який займається дослідженням творчості письменника та популяризацією його творів.

— Прочитайте казку — і ви отримаєте неперевершені враження...

4) Розв'язування задачі № 327 з логічним навантаженням (з використанням методу «Коло ідей»).

Розв’язання. Зважують 3 і 3 монети. Якщо монети будуть у рівновазі, то це означає, що легша монета — у третій купці з трьох монет. Якщо при зважуванні терези не будуть у рівновазі, то легша монета — в одній з купок першого зважування. При другому зважуванні беруться будь-які дві монети купки, у якій легша монета. Якщо терези у рівновазі — то легша монета третя, якщо терези не будуть у рівновазі — то легшу монету відразу видно.

— Це не просто монетки... Вони — з наступної казки...

5) Гра «Моя улюблена казка» (з використанням методу «Інтерв'ю»).

• Мені дуже подобається...

• Її написав...

• Головні герої казки...

• У ній розповідається...

• Казка вчить...

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 47, №336; 337.

2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)

• Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

• Які таблиці множення та ділення повторювали на уроці?

• Як між собою пов’язані дії множення і ділення?

• 3 яким законом множення ознайомилися?

• Де можна використати ці знання?

• Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків та їхні знахідки?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити