Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 35. СПОЛУЧНИЙ ЗАКОН МНОЖЕННЯ. МНОЖЕННЯ ЧИСЕЛ 0 І 1
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів зі сполучним законом дії множення, з випадками множення, коли одним із множників є числа 1 і 0; закріплювати вміння розв'язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про казку «Пригоди Буратіно» російського письменника Олексія Толстого.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: задачі, вирази, сполучний закон множення.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Світ чарівного дитинства
Посміхається казками,
Пригортає, ніби ненька,
Лагідно руками.
І до серця міцно, міцно діток притискає,
Всю свою чарівність в душу нам вкладає,
Всі скарби народу віддає у дар,
Щоб мудрим і веселим виростав школяр.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Розгляньте фотографії пам’ятників Буратіно у Києві (Україна) та у Гомелі (Білорусь). Що цікавого помітили? Яку казку вони вам нагадують?
— Мабуть, не раз ви чули ім’я цього хлопчика.
— З якої казки цей герой?
— Так, це казка «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно». А написав її російський письменник Олексій Толстой на основі твору італійського казкаря Карло Коллоді «Пригоди Піноккіо».
Її головний герой — дерев’яна лялька з довгим носом, веселий хлопчисько, який завжди потрапляв у якісь пригоди. Допоможемо йому впоратися з усіма негараздами!
2) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм» з подальшою взаємоперевіркою).
Завдання 1
✵ Петрик купив 7 бубликів та з’їв їх усі, крім 3. Скільки бубликів у нього залишилось? (3)
✵ Сергій та Катруся поїхали на машині у село. Кожне колесо машини проїхало 50 км. Яку відстань проїхала машина? (50 км)
✵ Півник, стоячи на одній нозі, важить 3 кг. Скільки важить півник, якщо стане на дві ноги? (3 кг)
✵ У трьох братів по одній сестрі. Скільки дітей у цій родині? (4)
✵ Що легше: 3 кг заліза чи 3 кг вати? (Рівні)
Завдання 2
— Який знак потрібно поставити замість зірочки, щоб вийшла правильна рівність?
Завдання 3
Порівняйте, не обчислюючи.
3) Математичний диктант (самостійна робота з взаємоперевіркою).
✵ Ділене 81, дільник 9, знайти частку.
✵ На яке число треба помножити 9, щоб отримати 63?
✵ Число 54 зменшити у 9 разів.
✵ Перший доданок 42, другий доданок 20, знайти суму.
✵ У скільки разів число 72 більше числа 9?
✵ Знайти суму чисел 81 і 16.
✵ Знайти різницю чисел 100 і 18.
✵ Збільшити число 78 на 12.
✵ На скільки число 47 більше числа 20?
✵ Різницю чисел 84 і 80 збільшити у 8 разів.
✵ Суму чисел 4 і 3 збільшити у 7 разів.
Відповіді: 9; 7; 6; 62; 8; 97; 82; 90; 27; 32; 49.
4) Каліграфічна хвилинка.
— Запишіть двоцифрові числа за порядком спадання, збільшуючи на 3. 100; 93; 85; 65; 52; 35; 30.
— Запишіть двоцифрові числа за порядком зростання, зменшуючи на 3. 24; 29; 46; 59; 79; 87; 94.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально, з використанням прийому «Коло ідей»).
— Поясніть розв’язання.
1 ∙ 5 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 5
1 ∙ 7 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 7
Висновок. При множенні на 1 отримали у добутку те число, на яке множили.
1 ∙ а = а
0 ∙ 3 = 0 + 0 + 0 = 0
0 ∙ 4 = 0 + 0 + 0 + 0 = 0
Висновок. При множенні числа 0 на будь-яке число отримуємо нуль.
0 ∙ а = 0
— На що вказує перший множник? (Яке число будемо додавати.)
— На що вказує другий множник? (Скільки разів будемо додавати другий множник.)
3 ∙ 2 ∙ 5 = (3 ∙ 2) ∙ 5 = 3 ∙ (2 ∙ 5) = 30
Висновок:
Правило
Переставна властивість множення:
а ∙ b = b ∙ а
Сполучна властивість множення:
(а ∙ b) ∙ с = а ∙ (b ∙ с)
Властивості множення показують, що значення добутку не залежить від порядку множників і порядку дій. Це дозволяє спрощувати обчислення.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)
— А для чого нам потрібно знати сполучний закон множення та множення на 1; 0?
— Де в житті нам знадобляться ці знання? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Виконання вправ за новою темою. «Казка про Лицарів» (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
— У країні Математики жили в різних замках два лицарі. Один з них був шляхетний, а другий — підступний. Шляхетний лицар з ким тільки не схрещував шпаги, завжди програвав бій. Він же був шляхетним. Він завжди піддавався. А підступний лицар завжди перемагав у будь-якому бою. Як ви вважаєте, діти, що то за лицарі? (1, 0)
а) Розв’язування числових виразів.
— У чому полягає особливість цих виразів? Знайдіть їх значення.
б) Розв’язування числових виразів з логічним навантаженням.
— Хто з вас зможе розв’язати приклад за одну хвилину?
— Чому вийшла однакова відповідь?
Гра «Математична естафета»
Клас об’єднується у дві групи. Дівчатка відбирають картки, значення яких дорівнює нулю, а хлопчики — значення яких дорівнює одиниці.
Виграє та команда, яка швидше поверне розв’язані вирази вчителеві.
Висновок: b ∙ 0 = 0, a ∙ 1 = а
2) Робота за підручником (с. 49-50).
а) Робота над задачею з буквеними даними № 352.
— Прочитайте задачу.
— Чим цікава ця задача? (Вона містить буквені дані.)
— Скільки винограду в першому кошику? (a кг)
— Що відомо про другий кошик?
— Як дізнатися, скільки винограду в другому кошику? (а : 2)
— Щоб дізнатися, скільки винограду в обох кошиках, потрібно... (а + а : 2).
— У скільки ящиків розкладемо весь виноград?
— Як дізнатися, скільки кілограмів винограду в одному ящику? ((a + а : 2) : 4)
Відповідь: (а + а : 2) : 4.
б) Розв’язування задачі № 356 (самостійна робота з взаємоперевіркою).
36 кг — 9 пак.
28 кг — ?
Слабші учні записують по діях, сильніші — виразом.
1) 36 : 9 = 4 (кг) — 1 пакет;
2) 28 : 4 = 7 (пак.)
28 : (36 : 9) = 7
Відповідь. 7 пакетів.
в) Розв’язування задачі № 361 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»)
1) 6 ∙ 2 = 12 (м) — сатину;
2) 6 + 12 = 18 (м) — шовку та сатину разом;
3) 18- 3 = 15 (м)
Відповідь: 15 м сукна.
— Складіть обернену задачу, щоб знайти число 3.
3) Фізкультхвилинка.
4) Робота над геометричним завданням, № 363 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
— Побудуйте прямокутник, ширина якого в 3 рази менша від довжини і дорівнює 2 см. Поділіть його на 3 рівних квадрати. Порівняй периметр цього прямокутника й одержаного квадрата.
1) 2 ∙ 3 = 6 (см) — ширина прямокутника;
2) (2 + 6) ∙ 2 = 16 (см) — Р прямокутника;
3) (2 + 2) ∙ 2 = 8 (см) — Р квадрата.
Відповідь: периметр прямокутника більший за периметр квадрата.
5) Гра «Мій улюблений герой казки "Буратіно"» (з використанням прийому «Інтерв'ю»).
✵ Ім’я героя.
✵ Назва твору.
✵ Зовнішність.
✵ Учинки.
✵ Стосунки з іншими героями.
✵ Моє ставлення.
— Діти, я дуже рада, що всі ви знаєте і любите казки. Недарма кажуть: «Казка маленька, а розуму в ній багато». А вам, діти, я хочу побажати: читайте, читайте і читайте! Хай не буде у вас жодного дня, аби ви не прочитали хоча б однієї сторінки нової книги. Тоді ви будете освіченими, вихованими, добрими людьми.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 51, № 362; 364; 365.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Які таблиці множення та ділення повторювали на уроці?
✵ Як пов’язані між собою дії множення і ділення?
✵ 3 яким законом множення ознайомилися?
✵ Що отримаємо в добутку при множенні на 1?
✵ Що отримаємо при множенні будь-якого числа на 0?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків та їхні знахідки?