Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
НУМЕРАЦІЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Урок 39. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ЛІЧБА В МЕЖАХ 199. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ 1. ЗАДАЧІ НА СУМІСНІ ДІЇ ПЕРШОГО І ДРУГОГО СТУПЕНЯ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: проаналізувати результати контрольної роботи; організувати роботу над помилками; ознайомити учнів з нумерацією чисел другої сотні; навчати читати, записувати трицифрові числа; формувати вміння розв'язувати задачі на сумісні дії; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про казку «Бременські музиканти» німецьких письменників братів Грімм.
Тип уроку: комбінований
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:
Я — учень.
Я — хочу знати.
Я — думаю.
Я — вмію.
Я — знаю.
Я — творча особистість.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийому «Інтрига»),
а) Гра «Знайди другу половинку».
Присутні об’єднуються у дві команди. Виграє команда, у якої більше учнів не припустилися помилок.
1-ша команда
✵ Скоро казка мовиться, |
✵ а дітей до себе манить. |
✵ Казка — не пряник, |
✵ на крилах політав. |
✵ Книгу прочитав, |
✵ а розумом. |
✵ Книгу читають не очима, |
✵ тисячі людей навчає. |
✵ Одна книга |
✵ та не скоро діло робиться. |
2-га команда:
✵ Книга — |
✵ і розумним став. |
✵ Казку прочитав — |
✵ ростить людину. |
✵ Книга — |
✵ що теплий дощ для зерна. |
✵ Книга для розуму — |
✵ все знати. |
✵ Казку читати — |
✵ дзеркало життя. |
— З якою формою літературної творчості ви стикнулися?
— Про що ці прислів’я?
б) Гра «Літературне інтерв’ю» (з використанням прийому «Інтерв’ю»).
— Що ви знаєте про казку?
— Чим народні казки відрізняються від літературних?
— Назвіть улюблених героїв казок.
— Чого нас навчають казки?
2) Аналіз контрольної роботи.
✵ Оголошення результатів виконання роботи.
✵ Колективна робота над типовими помилками.
✵ Індивідуальна робота над помилками, допущеними в контрольній роботі.
3) Гра «Казковий герой» (фронтально, з використанням прийому «Мікрофон»).
— Сьогодні казка запрошує нас у самий центр Європи, де на берегах річок Ельба і Рейн розташувалася відома своїми мальовничими краєвидами Німеччина. А місто Бремен зустріне нас скульптурами великих і маленьких віслюків.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Брати Грімм (Якоб і Вільгельм Грімм) — німецькі вчені, які найбільш відомі за публікацію збірок казок та їхніми працями в галузі мовознавства, що стосуються зміни звучання слів з плином часу (Закон Грімм).
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— Якою системою лічби ми користуємось? (Десятковою)
— Як називається ця одиниця для лічби? (Десяток)
— Полічіть десятками від 20... до 50, від 60... до 100.
— Якщо візьмемо 10 десятків, то утворимо... (сотню).
— Як називається число, яке отримуємо у результаті додавання? (Сума)
— Як називається число, яке отримуємо у результаті віднімання? (Різниця)
— Десять одиниць утворили один десяток. Якщо ми візьмемо 10 десятків, то утворимо сотню.
Відпрацьовування нумерації за малюнками
— За допомогою пучка-сотні можна утворити нові числа, більші за 100. Візьмемо одну сотню паличок, п’ять десятків та дві палички.
— Як це число утворили? Поясніть!
Відпрацьовування нумерації за таблицею
— Скільки в числі 98 десятків? (9)
— Як утворити число 101? (100 + 1)
— Скільки в числі 121 сотень, десятків, одиниць? (1; 2; 1)
— Скільки в числі 153 десятків? (5)
— Як утворити число 107? (106 + 1)
— Скільки в числі 131 сотень, десятків, одиниць? (1; 3; 1)
— Як утворити число, що йде за числом 149?
— Як утворити число, що передує числу 160?
Висновок:
Щоб отримати попереднє число, потрібно відняти одиницю.
Щоб отримати наступне число, потрібно додати одиницю.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)
— У яких ще завданнях може знадобитися знання цього правила? (Розв’язування прикладів, рівнянь, задач)
— А ми продовжуємо знайомитися з нашими героями та подорожувати математичною країною...
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 56).
а) Виконання обчислювального завдання № 380 за новою темою (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
— Виконайте за зразком.
б) Розв’язування задачі № 381 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
План розв’язання
— Що відомо? Що невідомо?
— Як дізнатися, скільки дерев посадили у парку?
— Як дізнатися, скільки дерев у кожному ряді?
Сильніші учні розв’язують задачу самостійно; решта — за допомогою картки-підказки.
Картка-підказка
1) Скільки дерев посадили у парку?
[ ] — [ ] = [ ] (д.)
2) Скільки дерев у кожному ряді?
[ ] : [ ] = [ ] (д.)
— Зачитайте відповідь задачі.
Відповідь: 9 дерев у кожному ряді.
— Складіть подібну задачу за виразом (66 - 18) : 6.
2) Гімнастика для очей.
ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ
✵ Подивись не повертаючи шиї, спочатку ліворуч, потім праворуч. Виконай цю вправу 6 разів.
✵ Не рухаючи голови, подивись спочатку вгору, потім униз. Виконай 6 разів.
✵ Зроби колові рухи очима за годинниковою і проти годинникової стрілки по 6 разів.
✵ Заплющуй і розплющуй очі у швидкому темпі. Повтори 6 разів.
✵ Покліпай очима 6-10 разів.
✵ Зафіксуй погляд обох очей на носі (зведи очі до носа). Можна прикласти до кінчика носа вказівний палець — так вправу виконати легше.
✵ Заплющ очі і приклади руки до повік так, щоб очі прикривала саме долоня, а не пальці. Зроби кілька повільних вдихів і видихів. Потім розплющ очі і подивись удалину. Повтори 5-6 разів.
✵ Розітри долоні до відчуття в них тепла і приклади до заплющених очей.
3) Розв'язування завдання з логічним навантаженням № 383 (робота у міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
1) 10 + 8 + 6 = 24 (дм)
2) 2 + 2 = 4 (дм)
3) 24 - 4 = 20 (дм) — довжина дошки.
4) Робота в «Літературній» студії (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— У поданому завданні встановіть послідовність подій казки, проставте нумерацію.
(3) Зустріли звірі кота.
(6) Почали радитись, як розбійників прогнати.
(1) Вигнав господар осла.
(7) Добре наїлися музиканти і міцно поснули.
(2) Пес і осел пішли до міста Бремена.
(5) Вирішили музики переночувати у великому лісі.
(4) Півневі сподобалась рада.
(8) Розбійники боялися і близько підійти до свого дому.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 57, № 384; 385.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ 3 якими числами ознайомилися на уроці?
✵ Полічіть десятками від 100 до 190; одиницями від 109 до 129.
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим схожі долі бременських музикантів?
✵ Що допомогло звірам перемогти розбійників?
✵ Чого навчає ця казка?