Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
НУМЕРАЦІЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Урок 40. УТВОРЕННЯ ЧИСЛА 200. НАЗВИ ЧИСЕЛ ТРЕТЬОГО РОЗРЯДУ. ЗАДАЧІ НА ДВІ ДІЇ, ЩО МІСТЯТЬ ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ЗМЕНШУВАНОГО
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теми «Таблиці множення і ділення», закріпити вміння розв'язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне; виховувати самостійність;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату, підтримувати дружні стосунки.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Основні терміни і поняття: задачі, вирази, закони множення.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
✵ Знання збираються по краплині, як вода в долині.
✵ Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим.
✵ Не досить оволодіти премудрістю, потрібно також уміти користуватися нею.
— Чим цікаві ці висловлювання?
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм» з подальшою взаємоперевіркою).
а) Обчислювальний «ланцюжок».
Множник 8, множник 9, знайти добуток; зменшити на 7 десятків; збільшити у 9 разів; зменшити в 6 разів; отримане число — множник, другий множник — 8, знайти добуток; зменшити на 12; отримане число — ділене, дільник — 4. Що вийшло? (Відповідь: 3.)
б) Гра «Веселі віршики».
✵ Йшли по полю трактори,
Їх було усього три.
По два плуги кожний вів,
П’ять у плузі лемешів.
Підрахуйте-но, хлоп’ята,
Чи лемешів там багато? (3 ∙ 2 ∙ 5)
✵ В садок вийшли я і тато —
Снігом щепи обгортати.
Ми по десять обгорнули.
Скільки щеп в городі було? (10 ∙ (1 + 1))
✵ Нуль кругленький кожен знає,
Але хто з вас відповість,
Скільки буде, якщо нуль цей
Ми помножимо на шість? (0 ∙ 6 = 0)
б) Робота з граф-схемами.
Відповідь: 4; 10.
в) Задача-цікавинка.
Сергій запитав свого друга: «Скільки років твоєму дідусеві?». Хлопчик відповів: «Якщо від найбільшого двоцифрового числа відняти 90, результат збільшити у 3 рази й додати 73, то отримаєш число років дідуся». Скільки ж років дідусеві Сергія?
Відповідь: 99 - 90 = 9 ∙ 3 = 27 + 73 = 100
2) Математичний диктант (записати тільки відповіді).
✵ Миколі треба розставити 63 крісла по 9 крісел у кожний ряд. Скільки буде рядів?
✵ У першому тераріумі було 27 черепах, а у другому тераріумі — 9. У скільки разів менше черепах було у другому?
✵ На екскурсію повезли дітей у 4 мікроавтобусах по 9 дітей у кожному. Скільки всього дітей поїхало на екскурсію?
✵ Мама купила 9 кг яблук, а груш у 2 рази більше. Скільки кілограм груш купила мама?
✵ Школярі посадили 9 кущів смородини, а аґрусу в 5 разів більше. Скільки кущів аґрусу посадили?
Відповіді: 7; 3; 36; 18; 45.
3) Робота з геометричним матеріалом.
— Скільки всього трикутників на малюнку?
4) Каліграфічна хвилинка (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»).
а) Продовжіть ряд чисел.
98; 99; 100; ...; ...; ...;...; ...;...; ...; ...; ...; ...
б) Запишіть «сусідів» числа.
... 100...; ... 108...; ... 119...; ... 133...
5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Редьярд Кіплінг — англійський поет і прозаїк. Більш відомий як творець дитячих казок про Мауглі, допитливе слоненятко, кішку, яка гуляє, як сама собі знає, про відважного мангуста Ріккі-Тіккі-Таві та багатьох інших. Наймолодший лауреат Нобелівської премії з літератури. Був нагороджений «за велику фантазію та зрілість ідей».
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням методу «Мозковий штурм»)
— Прочитайте числа.
— Назвіть числа та розкладіть їх на розрядні доданки.
104 = 100 + 4...
Сотні (III розряд) |
Десятки (II розряд) |
Одиниці (І розряд) |
- |
8 |
9 |
1 |
0 |
5 |
1 |
6 |
7 |
1 |
5 |
0 |
1 |
0 |
9 |
1 |
5 |
2 |
— Дайте відповіді на запитання.
✵ Скільки в числі 89 одиниць першого розряду? (9)
✵ Як утворити число 105? (100 + 5)
✵ Скільки в числі 167 одиниць третього, другого, першого розрядів? (1; 6; 7)
✵ Скільки в числі 150 одиниць другого розряду? (5)
✵ Як утворити число 109? (108 + 1)
✵ Скільки в числі 152 одиниць третього, другого, першого розрядів? (1; 5; 2)
✵ Утворимо число 200.
✵ Яке число йде за числом 199?
✵ Як утворили число 200? (199 + 1)
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)
— Чи потрібно вміти утворювати число 200 та називати числа третього розряду? (Відповіді учнів.)
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
«Книга джунглів» — збірка оповідань, серед яких відомі розповіді про Мауглі, вихованого серед вовків.
Мауглі — поняття, яке має декілька значень.
Мауглі — герой кількох оповідань Джозефа Редьярда Кіплінга.
«Мауглі» — анімаційний серіал і повнометражний мультфільм на основі серіалу, створений режисером Романом Давидовим.
«Мауглі» — дитина, що виросла серед тварин.
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 58).
а) Виконання завдання № 391 за новою темою (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
— Розглянемо уважно утворення чисел кожного розряду за підручником.
— Прочитайте назви чисел третього розряду.
— Зверніть увагу: якщо до числа 999 додати 1, одержимо число, яке називається тисяча (це перше число четвертого розряду).
б) Виконання завдання за новою темою (фронтально, з використанням прийому «Коментування» з подальшою перевіркою на дошці).
— Виконайте за зразком. Розкладіть числа на розрядні доданки.
234 = 200 + 30 + 4
542 =
506 =
321 =
801 =
— Виконайте за зразком. Утворіть число із розрядних доданків.
400 + 10 + 1 = 411
500 + 3 =
300 + 20 + 4 =
200 + 50 + 1 =
— Розв’яжіть приклади.
200 + 300 =
100 + 400 =
400 + 500 =
900 + 100 =
2) Розв'язування задач (робота в міні-групах з використанням прийому «Мікрофон»).
✵ Задача 1
Риба-меч живе 6 років, а дельфін — 26 років. На скільки років довше живе дельфін, ніж риба-меч? (26 - 6 = 20 років)
— Як дізналися? (Щоб дізнатися, на скільки одне число більше або менше від другого, потрібно від більшого відняти менше.)
✵ Задача 2
Маса атлантичного осетра 90 кг, а щука у 10 разів менше. Скільки важить щука? (90 : 10 = 9 кг)
— Як дізналися? (Щоб дізнатися, у скільки разів одне число більше або менше від другого, потрібно більше поділити на менше.)
3) Гімнастика для очей.
4) Розв'язування задачі № 392 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
— Що відомо?
— Що невідомо?
— Які компоненти невідомі? (Зменшуване, різниця)
— Як знайти невідоме зменшуване?
— Що сказано в задачі про різницю?
— Як знайти різницю? (Множенням)
Сильніші учні записують розв’язання задачі самостійно, виразом. Решта розв’язують задачу за допомогою плану.
1) Скільки консервів залишилось у туристів?
2) Скільки банок консервів купили туристи?
Вираз до задачі: 9 ∙ 3 + 9 = 36
Творча робота над задачею
— Замініть число 3 числом 5. Чи зміниться план розв’язання задачі?
5) Завдання з логічним навантаженням, № 394 (робота у міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Відповідь: 102 к., 105 к., 110 к., 125 к., 150 к.
6) Робота в «Літературній» студії (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»)
«АНКЕТА» ГОЛОВНОГО ГЕРОЯ ПОВІСТІ-КАЗКИ «МАУГЛІ»
Ім’я |
Мауглі, Жабеня, Нату |
Вік |
Від 1-2 до 17 років |
Батьки |
Вовки, Мессуа |
Місце проживання |
Джунглі, село |
Заняття |
Полювання, тренування, милування природою |
ДРУЗІ |
Багіра, Балу, Каа, Акела, Сірі Брати, Хатхі |
Вороги |
Шер-хан, Табакі, Бандер-логи, дикі собаки, Білий Клобук |
Фізичний стан |
Сильний, здоровий, тренований, витривалий |
Моральні якості |
Сміливий, чесний, вірний, добрий, вразливий тощо |
Головна думка повісті-казки «Мауглі»
Людина повинна вміти знаходити вихід із будь-якої скрутної ситуації і при цьому залишатися людиною, любити природу й жити в гармонії з нею.
— Прочитайте цю казку-повість...
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 59, №395; 396.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ 3 якими числами ознайомилися на уроці?
✵ Полічіть десятками від 10 до 100; сотнями від 100 до 1000.
✵ Назвіть будь-яке число першого, другого, третього розряду.
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас повість-казка «Мауглі»?