Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
НУМЕРАЦІЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Урок 42. ЧИТАННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ ЗАПИСАНИХ У НУМЕРАЦІЙНІЙ ТАБЛИЦІ. ДОДАВАННЯ РОЗРЯДНИХ ЧИСЕЛ. ТВОРЧА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: вправляти учнів у читанні й утворенні трицифрових чисел, у розв'язуванні задач; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про повість-казку «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми» шведської письменниці Сельми Лагерлеф.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Розшифруйте записану формулу уроку.
(у + о) (в + с) р = з
(у — увага, о — організованість, в — взаємодопомога, с — спілкування, р — робота, з — знання)
— Саме ці якості потрібні будуть нам на уроці.
Казок чимало є на світі —
І веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити ми без них?
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
а) Гра «Склади речення».
(У казці перемагає добро. Казка — мудрість покоління.)
— Поясніть вислови.
— Перевіримо вашу математичну мудрість.
б) Гра «Яка команда швидше дістанеться вершини».
Клас об’єднується у три команди. За сигналом учителя учні розв’язують вирази, передаючи їх ланцюжком одне одному. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані вирази учителеві.
— Сьогодні МИ ознайомимось з творчістю Сельми Лагерлеф та опрацюємо ЇЇ повість-казку, розв’язавши наступні математичні загадки.
2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Сельма Лагерлеф — шведська письменниця, авторка художніх, історичних і краєзнавчих книг. Перша жінка-письменниця, відзначена Нобелівською премією.
Хто ж вона така, авторка дитячого бестселера, популярність якого не згасає вже понад століття?
Матеріали для допитливих
✵ Шведи настільки пишалися своєю співвітчизницею, що помістили її портрет на купюру вартістю 20 крон. А з іншого боку цієї банкноти були зображені Нільс і Мартін. Такого не траплялося з жодним казковим героєм!
✵ У Стокгольмі встановлено пам’ятник зачарованому Нільсу. Це найменша скульптура у світі: її висота — всього 10 сантиметрів.
✵ Після смерті письменниці у її родовому маєтку було відкрито музей Сельми Лагерлеф.
3) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).
а) Математичний диктант.
1. Записати числа, в яких:
3 сот., 2 дес., 6 од.:
1 сот., 6 од.;
4 сот., 4 дес.;
5 сот., 6 дес., 2 од.
2. Записати числа цифрами.
Чотириста тридцять; сто двадцять три; сімсот вісім; триста двадцять п’ять.
3. Записати «сусідів» числа 600.
4. Записати в сантиметрах 4 м 07 см.
Відповіді: 326; 440; 106; 562; 430; 123; 708; 325; 599; 601; 407 см.
б) Каліграфічна хвилинка.
— Запишіть числа в порядку зростання.
106; 123; 325; 326; 407; 430; 440; 562; 599; 601; 708.
в) Математична розминка.
— Запишіть числа із нумераційної таблиці.
Сотні |
Десятки |
Одиниці |
* * * |
* * |
* * * * |
* |
* |
* * * * * |
* * * * |
* * * * * * * |
Відповіді. 324; 115; 407.
4) Робота за індивідуальними картками.
Картка 1
✵ Розкласти на розрядні доданки числа: 25; 130; 109.
✵ Знайти значення виразу b : 8, якщо b = 64, b = 40.
Картка 2
✵ Розкласти на розрядні доданки числа: 38; 105; 190; 183.
✵ Знайти значення виразу b + b : 8, якщо b = 64, b = 40.
Картка 3
✵ Розкласти на розрядні доданки числа: 46; 110; 254; 386.
✵ Знайти значення виразу b + b : 8 + 2, якщо b = 64, b = 40.
5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
— Від початку книга була задумана як посібник з географії Швеції для учнів першого класу, дев’ятирічних дітей.
Сьогодні ми познайомимося з головним героєм книги С. Лагерлеф — Нільсом Хольгерсоном, якого гном покарав за зухвалі витівки: він перетворив хлопчика на крихітного чоловічка...
— Плідна робота чекає на вас...
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
III розряд |
II розряд |
І розряд |
* * * * * * |
* * |
* * * * * * * |
* * * |
* * |
* * |
* * * * |
* * * |
— Запишіть числа, подані в першій таблиці.
III розряд |
II розряд |
І розряд |
- |
8 |
9 |
1 |
0 |
5 |
1 |
6 |
7 |
— Прочитайте числа, записані в другій таблиці.
Висновок. Читання трицифрових чисел, записаних у нумераційній таблиці.
— Розв’яжіть приклади з коментуванням.
— Зачитайте числа, у яких є всі розрядні одиниці.
— Зачитайте числа, у яких відсутні одиниці І розряду.
— Зачитайте числа, у яких відсутні одиниці II розряду.
— Яке число утвориться, якщо у ньому будуть відсутні одиниці III розряду?
Висновок. Додавання розрядних чисел.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)
— Чи потрібно вміти читати і додавати трицифрові числа? (Відповіді учнів.)
3. Формування вмінь і навичок
1) Робота за підручником (с. 61-62).
— Разом зі зграєю диких гусей на спині домашнього гусака Мартіна Нільс подорожує всією Швецією, пробираючись через математичні тернії...
а) Виконання завдання № 409 (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
Варіант 1
Варіант 2
Взаємоперевірка.
б) Розв’язування задачі на спільну роботу № 410 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Аналіз умови задачі
За 1 годину |
Треба набрати |
Кількість годин |
|
1 оператор |
3 с. |
49 с. |
? |
2 оператор |
4 с. |
— Які величини відомі? (Робота, виконана за годину; загальна кількість сторінок)
1) Скільки сторінок набирають обидва оператори за 1 годину?
2) Скільки часу оператори повинні працювати разом у такому темпі, щоб набрати 49 сторінок?
Сильніші учні розв’язують задачу самостійно, решта — за допомогою картки-підказки.
1) [ ] + [ ] = [ ]
2) [ ] : [ ] = [ ]
Взаємоперевірка виконаної роботи.
Розв’язання
1) 3 + 4 = 7 (сторінок) — обидва оператори за годину;
2) 49 : 7 = 7 (год)
Відповідь: за 7 годин.
2) Гімнастика для очей.
Оченята роблять вправи:
Вліво, вправо, вліво, вправо
Потім вгору, потім вниз
Оченятами дивись!
4. Самостійна робота (з подальшою перевіркою вчителем)
Варіант 1
1) Заповніть таблицю.
Сотні |
Десятки |
Одиниці |
а) 6 сот. 8 од.;
б) 5 сот. 2 дес. 7 од.;
в) 7 сот. 5 дес. 5 од.;
г) 2 сот. 9 од.;
ґ) триста сорок три;
д) двісті десять.
е) сто двадцять;
є) сімсот чотири;
2) Розв’яжіть вирази.
3) Розв’яжіть задачу на спільну роботу.
За 1 годину |
Час роботи |
Загальна кількість |
|
1 токар |
4 д. |
? |
63 дет. |
2 токар |
5 д. |
Варіант 2
1) Заповніть таблицю.
Сотні |
Десятки |
Одиниці |
а) 5 сот. 7 од.;
б) 4 сот. 1 дес. 6 од.;
в) 6 сот. 4 дес. 4 од.;
г) 1 сот. 8 од.;
ґ) двісті сорок три;
д) чотириста десять;
е) триста двадцять;
є) шістсот чотири.
2) Розв’яжіть вирази.
3) Розв’яжіть задачу на спільну роботу.
За 1 годину |
Час роботи |
Загальна кількість |
|
1 токар |
4 д. |
? |
56 дет. |
2 токар |
3 д. |
5. Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
— За час мандрівки Нільс дізнався багато цікавого про свою країну: її історію, географію, рослинний і тваринний світ. А ще отримав важливі життєві уроки: із жорстокого і лінивого бешкетника він перетворився на доброго і чуйного хлопчика, випробував свій характер на міцність і знайшов багато нових друзів.
6. Робота в «Художній» студії. Виконання малюнка «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми»
Учитель звертає увагу школярів на те, що малюнок має бути великим, необхідно рівномірно заповнювати аркуш, правильно використовувати колір. З власної ініціативи учні можуть намалювати й карту подорожі.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 63, № 423; 424.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ 3 якими числами ознайомилися на уроці?
✵ Назвіть числа, в яких 8 сот. 4 дес. 1 од.; 6 сот. 8 од.
✵ Назвіть число, в якому 5 од. III розряду, 2 од. II розряду, 8 од. І розряду.
✵ 3 яким видом задач працювали на уроці?
✵ Як ви вважаєте, чи корисно працювати спільно? Чому?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас повість-казка «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми»?