Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
НУМЕРАЦІЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Урок 44. ВИЗНАЧЕННЯ ЧИСЛА СОТЕНЬ І ДЕСЯТКІВ У ТРИЦИФРОВОМУ ЧИСЛІ. ВІДНІМАННЯ ВІД ТРИЦИФРОВОГО ЧИСЛА ОДИНИЦЬ ПЕВНОГО РОЗРЯДУ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ, ЩО МІСТЯТЬ ЗБІЛЬШЕННЯ (ЗМЕНШЕННЯ) ЧИСЛА У КІЛЬКА РАЗІВ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: навчати учнів визначати загальну кількість одиниць, десятків і сотень у трицифровому числі; формувати вміння розв'язувати складені задачі, що містять збільшення (зменшення) числа у кілька разів; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про повість-казку «Пригоди Аліси у Дивокраї» англійського письменника Чарльза Латвіджа (Лютвіджа) Доджсона.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці, картки для самостійної роботи, картки контролю, мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— В одній країні люди кажуть: «Якщо ви не знаєте Алісу і Чеширського Кота, Капелюшника й Шаленого Зайця, ви нічого не знаєте про нашу державу».
— Про яку ж державу йдеться?
— Як називається книжка, у якій головними героями є названі персонажі? Хто її написав?
— Математика дасть нам відповіді на ці запитання.
2. Актуалізація опорних знань
1) Математична розминка (з використанням прийому «Інтрига»).
а) Каліграфічна хвилинка.
— Випишіть відповіді математичних ланцюжків.
66; 64; 65; 44; 77; 63.
— Кожне число збільшіть на сотню та запишіть у порядку спадання.
177; 166; 165; 164; 163; 144.
б) Гра «Характеристика числа».
— Назвіть число.
— Які розряди має це число?
— Як інакше можна назвати одиниці? (Одиниці І розряду)
— Десятки? (Одиниці II розряду)
— Сотні? (Одиниці III розряду)
— Назвіть число, в якому:
✵ 2 сот. 3 дес. 7 од.
✵ 5 сот. 6 дес. 2 од.
✵ 7 сот. 4 дес.
✵ 9 сот. 9 од.
в) Запис у нумераційній таблиці.
III розряд |
II розряд |
І розряд |
— Прочитайте числа. (627; 670; 705; 333; 966)
— Запишіть у нумераційну таблицю.
— Дайте відповіді.
— Що означають в запису цих чисел цифри 7; 0?
— Скільки в числах одиниць кожного розряду?
(Пояснення. У числі 627 у третьому розряді 6 одиниць, або 6 сотень; у другому — 2 одиниці, або 2 десятки; в першому — 7 одиниць.)
— На якому місці, якщо лічити справа наліво, записують одиниці; десятки; сотні?
г) Гра «Знайти число».
2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Льюїс Керролл, справжнє ім’я Чарльз Латвідж (Лютвідж) Доджсон — англійський письменник, математик, філософ, логік. Найвідоміші літературні твори: «Пригоди Аліси у Дивокраї» і продовження «Аліса в Задзеркаллі». Українською твір уперше було перекладено 1960-го року Галиною Бушиною. Історія сповнена сатиричних натяків на друзів та ворогів Доджсона, пародій на шкільні вірші, які викладали в британських школах.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— Поясніть склад числа 265.
2 сотні — де ... (200) одиниць, 6 десятків — це ... (60) одиниць та ще ... (5) одиниць, а разом — 265 одиниць.
2 сотні — це ... (200) одиниць, або ... (20) десятків та ще ... (80) одиниць — це ... (8) десятків, а разом — 28 десятків.
2 сотні — це ... (200) одиниць, або 2 сотні.
Висновок. Визначення числа сотень і десятків у трицифровому числі.
— Поясніть розв’язання.
Висновок. Віднімання від трицифрового числа одиниць певного розряду.
— Діти, ви бачите, що кожний художник бачить свою Алісу. В реальності ж у Аліси Лідделл було коротке темно-каштанове волосся і чупринка на лобі.
Л. Керролл розповідав: «У 1855 році я познайомився з дівчинкою Алісою Лідделл, донькою декана коледжу, в якому я викладав, їй було три роки. Ми пливли на човні Темзою. Аліса просила мене розповісти казку. Я почав щось вигадувати, щоб потішити малюків. А під час прощання Аліса раптом сказала: «Містере Доджсон, мені б дуже хотілося, щоб ви написали для мене про пригоди Аліси»». Я просидів усю ніч, записуючи в зошит усі нісенітниці, що запам’яталися. Перший екземпляр казки згодом переписав для Аліси від руки і прикрасив... власними малюнками та спеціальною римованою посвятою. Вона завершувалася такими словами:
«Алісо, прошу, пам’ятай казки до сивини.
Ти у скарбничку їх збирай,
Куди ховаєш сни.
Немов гербарій, зберігай,
Чекаючи весни».
Л. Керролл: «Пам’ятайте, що дитинство — то найкраща пора у житті людини. А діти набагато розумніші й кращі, ніж ми, дорослі, про них думаємо».
✵ Задача
Уявімо, що в першому екземплярі на 9 сторінках він розмістив по 8 малюнків. У другій частині твору розмістив у 2 рази менше та ще одну. Скільки малюнків було в 1 екземплярі?
9 ∙ 8 : 2 + 1 = 37 (м.)
Висновок. Розв’язування задач, що містять збільшення (зменшення) числа у кілька разів.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (фронтально, з використанням прийому «Коло ідей»)
— Де в житті нам знадобляться ці знання? (Відповіді учнів.)
— А ми продовжуємо мандрувати з Алісою далі математичною країною...
3. Формування вмінь і навичок
1) Виконання вправ за новою темою (фронтально, з використанням прийому «Коментування»). Робота за картками.
Картка 1
Обчислити. Скільки всього копійок?
1 грн 13 к. =
2 грн 47 к. =
8 грн =
Картка 2
Обчислити. Скільки всього копійок?
1 грн 23 к. =
2 грн 43 к. =
6 грн =
Картка 3
Обчислити. Скільки всього копійок?
1 грн 33 к. =
2 грн 57 к. =
7 грн =
2) Виконання вправ за новою темою (самостійна робота з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
Варіант 1 |
Варіант 2 |
Варіант 3 |
345 к. - 3 грн - |
345 к. - 40 к. = |
345 к. - 5 к. = |
635 к. - 6 грн = |
635 к. - 30 к. = |
635 к. - 5 к. = |
585 к. - 5 грн = |
585 к. - 80 к. = |
585 к. - 5 к. = |
Пояснення
— Розглянемо перший приклад: 345 - 300. Зменшуване 345 складається із 3 сот. 4 дес. 5 од., а від’ємник 300 — із 3 сот.
3 сот. 4 дес. 5 од. - 3 сот. = 4 дес. 5 од. = 45
3) Гра «Математична естафета».
Клас об’єднується у три групи. Виграє та команда, яка швидше поверне розв’язані вирази вчителеві.
Відповіді:
160; 360; 170; 580; 190; 150; 270; 270; 90; 140; 380; 430.
580; 380; 190; 170; 180; 190; 90; 150; 350; 260; 170; 380.
70; 190; 480; 440; 140; 160; 150; 480; 280; 350; 630; 190.
4) Фізкультхвилинка.
5) Робота за підручником (с. 66).
а) Робота над задачею № 440.
Аналіз умови задачі
Обкопали |
Усього |
|
Малина |
3 ряди по 8 кущ. |
? |
Смородина |
?, у 4 рази менше |
— Які компоненти відомі?
Коментування дітей (корекція вчителя).
Розв'язування задачі за планом
1) Скільки кущів малини обкопали діти? (8 ∙ 3 = 24)
2) Скільки кущів смородини обкопали діти? (24 : 4 = 6)
3) Скільки всього кущів обкопали діти? (24 + 6 = 30)
Складання виразу до задачі
8 ∙ 3 + 24 : 4 = 30 (кущ.)
Відповідь: 30 кущів.
Творча робота над задачею
— Замініть слова «у 4 рази менше» словами «на 4 кущі менше». Що змінилося у розв’язанні?
6) Розв'язування завдання з логічним навантаженням № 441 (робота у міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Розв’язання
1) 2 + 6 = 8 (д.) — усього дітей;
2) 8 : 2 = 4 (5.) — усього дорослих;
3) 8 + 4 = 12 (осіб) — усього осіб лагодили шпаківні.
7) Робота в «Літературній» студії (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Які ж мешканці Країни Чудес?
— Вони дуже різні. Королева — зла, знервована. Миша — весь час ображається. Гусінь — гонориста. Грифон, Черепаха — роздратовані. Чеширський Кіт — завжди усміхнений.
У тексті багато дивних речей, віршів, фраз, висловів. Казка Л. Керролла змушує дорослих зупинитися і побачити незвичайне у звичайному. А дітям допомагає розвивати фантазію, уяву.
— Чим завершилася подорож Аліси? (Добро завжди перемагає зло.)
Висновок. Треба бути добрим, і завжди, як Аліса, приходити на допомогу іншим.
— Діти, а ви звернули увагу, як англійці люблять свій народ? Згадайте про зображення Аліси та інших персонажів казки на вітражах у церквах. Мені дуже хочеться, щоб і ви любили нашу Україну і пишалися нею.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 66, № 442; 443.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ 3 якими числами ознайомилися на уроці?
Гра «Знайди "зайве" число»
111; 121; 222; 333; 444; 555.
217; 317; 497; 417; 517; 617.
103; 123; 207; 309; 405; 506.
✵ За яким принципом слід віднімати трицифрові числа?
✵ Як розв’язувати задачі, що містять збільшення (зменшення) числа у кілька разів?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас повість-казка Льюїса Керролла?