Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
НУМЕРАЦІЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Урок 46. МІРИ ДОВЖИНИ. КІЛОМЕТР. ПОРІВНЯННЯ ЗНАЧЕНЬ ВЕЛИЧИН. ВІДНОШЕННЯ МІЖ ОДИНИЦЯМИ МІР ДОВЖИНИ. ТВОРЧА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з новою одиницею довжини — кілометром; встановити співвідношення кілометра і метра; формувати вміння перетворювати іменовані числа; провести творчу роботу над задачею; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про географічні відкриття.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: кілометр, іменовані числа, відрізки.
Міжпредметні зв'язки: природознавство, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (з використанням прийому «Асоціації»).
— Вирушаємо у математично-морські пригоди!
— Які риси характеру притаманні мореплавцям?
✵ Цілеспрямованість
✵ наполегливість
✵ працьовитість
✵ хоробрість
✵ мужність
✵ рішучість
✵ витривалість
✵ вміння долати перешкоди
✵ вміння працювати у команді.
— Отже, В дорогу!
2) Математична розминка.
а) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
Кругові приклади
б) Каліграфічна хвилинка.
— Випишіть відповіді кругових прикладів.
— Дівчата виписують відповіді за порядком зростання.
40; 110; 140; 150; 160; 180; 190; 280; 780.
— Хлопці виписують відповіді за порядком спадання.
780; 280; 190; 180; 160; 150; 140; 110; 40.
в) Робота за таблицею «Одиниці довжини» (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— Назвіть міри довжини.
— Яка найменша? Найбільша?
— Скільки сантиметрів у 1 м? в 1 дм?
— Скільки міліметрів у 1 см? в 1 дм?
Повторення одиниць довжини
1 м = 100 см 1 м = 1000 мм
1 дм = 100 мм 1 см = 10 мм
Порівняйте величини:
г) Практична робота (робота за варіантами з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
— Виміряйте і порівняйте довжини відрізків (найбільшу та найменшу).
Варіант 1
Варіант 2
3) Самостійна робота (з подальшою перевіркою вчителем).
1. Вставте числа, щоб вийшли правильні записи.
3 дм... см < 38 см
... дм 4 см > 44 см
7 дм 2 см < ... см
2. Заповніть пропуски.
3. Чи вистачить 1 м мережива, щоб обшити ним скатертину квадратної форми, якщо довжина однієї сторони скатертини становить 15 см? 25 см?
4. Незнайко та Буратіно переплутали іменовані числа. Допоможіть їм виправити помилки.
Довжина мурашки дорівнює 6 м.
Довжина олівця дорівнює 1 м 3 дм.
Висота слона — 3 см.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
— Дізнаємось про великі географічні відкриття...
В історії географічних відкриттів вийшло так, що Північну Америку європейці відкривали для себе кілька разів. Її у 1492 р. відкрив Христофор Колумб.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
Проблемне питання
— Чим схожі та чим різняться ці два малюнки?
— Для чого потрібна інформація з другого малюнка?
Висновок. Великі відстані вимірюють кілометрами.
✵ В 1 кілометрі 1000 метрів.
✵ Доросла людина може пройти 1 км за 15 хвилин.
✵ За 1 годину пішохід проходить 4 км. За скільки годин він зможе пройти 20 км?
✵ Кожні 4 км пішохід проходить за 1 год. А 20 км він пройде за стільки годин, скільки разів по 4 км вміщується у 20 км.
20 : 4 = 5 (год)
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Метод "Прес"»)
— Як вирахувати відстань географічних відкриттів?
— Що для цього потрібно знати?
✵ Я вважаю, що всі завдання об’єднані темою... тому що...
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Інформаційна хвилинка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Одиниці вимірювання довжини
✵ мм — міліметр
✵ см — сантиметр
✵ дм — дециметр
✵ м — метр
✵ км — кілометр
✵ 1 см = 10 мм
✵ 1 дм = 10 см = 100 мм
✵ 1 м = 10 дм = 100 см
✵ 1 км = 1000 м = 100 000 см
— Запишіть у метрах або в метрах і сантиметрах.
500 см = 5 м
503 см = ...
533 см = ...
720 см = ...
2) Перетворення іменованих чисел (робота за варіантами з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Варіант 1
1. Запишіть дані числа, перетворивши їх у дрібніші одиниці.
2. Запишіть числа, перетворивши їх у більші одиниці вимірювання довжини.
3. Поставте знаки у виразах «більше», «менше» або «дорівнює».
Варіант 2
1. Запишіть дані числа, перетворивши їх у дрібніші одиниці.
2. Запишіть числа, перетворивши їх у більші одиниці вимірювання довжини.
3. Поставте знаки у виразах «більше», «менше» або «дорівнює».
3) Фізкультхвилинка.
4) Робота за підручником (с. 70, № 462).
Коментування дітей (корекція вчителя).
— Проаналізуйте кожен вираз.
— Запишіть у зошит ті вирази, які є розв’язками задач.
— Прочитайте задачі та знайдіть серед виразів той, за допомогою якого розв’язується перша задача; друга задача.
— Проаналізуйте кожен вираз.
— Що означає кожна дія в першому виразі? другому? третьому?
— Запишіть у зошит ті вирази, які є розв’язками задач.
Перевірка виконаної роботи.
Для розумних і допитливих
— Змініть другу задачу так, щоб її розв’язанням був перший вираз.
5) Хвилинка-розминка.
— Обведіть фігуру, не відриваючи олівця від паперу, не проводячи двічі по одній лінії.
6) Робота в студії «Юних географів».
Куріння тютюну має майже 500-річну історію. Відкриття Христофором Колумбом у 1492 році Америки пов’язане з відкриттям європейцями багатьох нових для них рослин, серед яких був і тютюн. Незважаючи на заборону великого мореплавця, деякі з його моряків таємно привезли листя та насіння тютюну У в Європу.
Особливо популярним тютюн став у XVII-XVIII століттях. Паління тютюну було принесене в Україну в кінці XVI ст., а з початку XVII ст. (переважно прості сорти) почали вирощувати в господарствах.
7) Робота в студії «Літераторів» (за допомогою вчителя).
— Можливо, хтось із вас складе сенкан?
✵ X. Колумб (складають дівчата)
Цілеспрямований, наполегливий.
Вивчав, керував, відкривав.
X. Колумб відкрив новий материк Америку.
Мореплавець — мандрівник.
✵ Америка (складають хлопці).
Нова, невідома.
Приваблює, манить, збагачує.
Америка — новий континент, відкритий X. Колумбом.
Зустріч двох цивілізацій.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 70, № 463; 464.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Які міри довжини знаєте?
✵ Скільки міліметрів в 1 см, 1 дм, 1 м, 1 км?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас інформація про географічні відкриття?