Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
НУМЕРАЦІЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Урок 47. МІРИ МАСИ. ГРАМ. ТОННА. ЦЕНТНЕР. ВІДНОШЕННЯ МІЖ ОДИНИЦЯМИ МІР МАСИ. ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з новими одиницями маси — грамом, тонною; встановити співвідношення між грамом і кілограмом, між кілограмом і тонною; формувати вміння розв'язувати задачі з буквеними даними; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про історичний розвиток упровадження одиниць маси, про відкриття Архімеда.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: одиниці маси — грам, тонна.
Міжпредметні зв'язки: українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Для чого необхідно вивчати математику?
Архімед (близько 287-212 до н. е.) казав:
«Математику, друзі, не любити ніяк не можна, дуже сувора наука, цікава наука — ця математика».
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
Архімед — давньогрецький математик, фізик, інженер, винахідник та астроном. Хоча дуже мало деталей відомо про його життя, він вважається одним з найвидатніших науковців античності.
— Як ви розумієте ці слова? (Хто з дитячих років займається математикою, той розвиває мозок, свою волю, виховує в собі наполегливість і завзятість у досягненні мети. Математика — наука точна. Вона вимагає від кожного з вас добре продуманих відповідей).
В цьому нам допоможуть усні обчислення й інтелектуальна розминка.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).
2) Каліграфічна хвилинка.
— Випишіть відповіді математичних ланцюжків.
— Дівчата виписують відповіді 1-го стовпчика.
20; 189; 60; 360; 234.
— Хлопці виписують відповіді 2-го стовпчика.
300; 50; 192; 25; 400.
3) Робота за індивідуальними картками.
Картка 1
✵ Записати в метрах і сантиметрах.
400 см =...м
294 см = ... м ... см
501 см = ... м ... см
✵ Скласти і записати числа, використовуючи цифри 6; 1; 7.
Картка 2
✵ Записати в метрах і сантиметрах.
600 см = ... м
375 см = ... м ... см
408 см = ... м ... см
✵ Скласти і записати числа, використовуючи цифри 2; 3; 5 у порядку зменшення.
Картка 3
✵ Записати в метрах і сантиметрах.
700 см = ...м
526 см = ... м ... см
609 см = ... м ... см
✵ Скласти і записати числа у порядку збільшення, використовуючи цифри 4; 9; 7.
4) Робота за таблицею (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
1 кг = ... г
1 км = ... м
1 т = ... кг
1 кг = ... г
1 грн = ... к.
1 км - 100 м =
1 грн - 2 к. =
10 км - 300 м =
1 ц - 20 кг =
800 г + 200 г =
7 мм + 3 мм =
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
Одна цукерка важить 2 г. Скільки важать 10 цукерок? (20 г) 100 цукерок? (200 г) 1000 цукерок? (2000 г)
— Яку з цих величин можна перевести у більшу величину? (2000 г = 2 кг)
— Назви звірів у такому порядку, щоб їхня маса збільшувалася (миша, лев, слон, лисиця).
— Сьогодні на уроці слово «маса» — головне і потрібне на нашому уроці. Чому?
2. Мотивація навчальної діяльності
— Щоб навчитися чогось нового, потрібно спочатку з’ясувати, що ви вже знаєте з цієї теми.
— Що таке маса? Де в житті ми користуємося цим поняттям?
— Які одиниці маси ви вже знаєте? (кг, г)
— Який існує взаємозв’язок між цими одиницями? (1 кг = 1000 г)
— Яка з цих двох величин найменша? (г)
— Для чого потрібна така одиниця маси? (Щоб визначати масу дуже маленьких і дуже легких предметів)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Інформаційна хвилинка (з використанням прийому «Мозковий штурм»),
— Давайте вирушимо в минуле, на ринок. Вимірювання були дуже примітивними і приблизними. Наприклад, «жменя», «оберемок». Але оскільки товари були різні — сипучі та штучні — почали застосовувати різні ваги. Рибу купці продавали «возами», солонину — «бочками», квас — «відрами», зерно — «кадями» (діжка, кадь, бочка, по верху окута залізом, щоб не можна було її зменшити).
Пуд. Іван Грозний велів зважувати будь-який товар тільки у пудовщиков.
Частка. Ця одиниця вимірювання була дрібнішою.
Фунт. Спочатку ця одиниця вимірювання маси носила назву «гривня».
Гривня (пізніший фунт) залишалася незмінною. Слово «гривня» вживали для позначення як вагової, так і грошової одиниці. Це найбільш розповсюджена міра ваги в роздрібній торгівлі й ремеслі. Її застосовували і для зважування металів, зокрема золота та срібла.
Одиниці вимірювань, до яких ми так звикли і користуємося в сучасному житті, з’явилися пізніше. У 1889 році були виготовлені найточні зразки в 1 кг і 1 м. У нашій країні теж є еталони 1 кг і 1 м.
2) Виконання логічного завдання за новою темою (робота з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
✵ Уважно подивіться на перший малюнок і подумайте, скільки груш потрібно додати на праву шальку ваг, щоб ваги прийшли в рівновагу? (3 груші)
✵ Чому дорівнює маса кавуна? (3 кг) Капусти? (1 кг 500 г)
3) Робота за підручником (с. 71).
Гра «Моментальне фото» — № 466 (фронтально, з використанням прийому «Коментування»)
Масу невеликих предметів вимірюють грамами.
1 кг = 1000 г
Масу великих вантажів можна вимірювати центнерами, тоннами.
1 ц = 100 кг
1 т = 10 ц
1 т = 1000 кг
4) Практична робота «Перетворення іменованих чисел» (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
✵ Запишіть у центнерах:
500 кг 800 кг 300 кг 3 т 8 т 500 кг.
Відповідь: 500 кг = 5 ц; 800 кг = 8 ц; 300 кг = 3 ц; 3 т = 30 ц; 8 т 500 кг = 85 ц.
✵ Запишіть у кілограмах:
7 ц 6 ц; 2 ц.
Відповідь: 7 ц = 700 кг; 6 ц = 600 кг; 2 ц = 200 кг.
5) Практична робота «Співвідношення одиниць маси».
— Доберіть з правого стовпчика величини, що дорівнюють величинам у лівому стовпчику.
6) Самостійна робота за варіантами (з подальшою перевіркою вчителем).
Виразіть масу тварин у більших одиницях маси.
Варіант 1
Маса папуги 1234 г =
Маса удава 123 400 г =___________________________
Маса слона 4680 кг =
Варіант 2
Синій кит важить 150 000 кг =______________________
Тюлень-монах важить 300 кг = _____________________
Бегемот важить 4000 кг =_________________________
7) Фізкультхвилинка.
8) Робота за підручником (с. 72). Робота над задачею № 469.
Аналіз умови задачі
Ціна 1 м |
Вартість |
Кількість тканини |
b грн |
с грн |
а метрів |
Пояснення
Ціна — вартість одного предмета.
Вартість — це кількість грошей, отриманих за всю тканину.
— Про які величини дізнаємося за такими виразами?
b ∙ а (вартість)
с : b (ціна)
с : а (кількість)
Творча робота над задачею
— Як зміниться вартість товару, якщо кількість збільшиться у кілька разів за однакової ціни?
— А якщо зміниться?
— Як зміниться кількість придбаного товару при збільшенні вартості в кілька разів за однакової ціни?
— А якщо вартість зменшиться в кілька разів?
9) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Існує легенда про те, як цар Гиєрон доручив Архімедові перевірити чесність майстра, який виготовив золоту корону. Маса золота була відома, але проблема полягала в тому, щоб точно визначити об’єм корони: адже вона мала неправильну форму!
Архімед довго не міг виконати це завдання. Рішення прийшло випадково, коли він, перебуваючи у лазні, занурився у наповнену водою ванну і звернув увагу на витіснення рідини.
Занурюючи корону у воду, можна визначити її об’єм, вимірявши об’єм витісненої нею води. Тріумфуючий і збуджений своїм відкриттям, Архімед оголеним вискочив на вулицю з криком «Еврика! Еврика», що в перекладі з грецької мови означає: «Знайшов! Знайшов!».
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 72, № 471; 472.
2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Які одиниці маси знаєте?
✵ Заповніть пропуски:
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас інформація про відкриття Архімеда?