Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ В МЕЖАХ 100. УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ
Урок 50. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ СОТЕНЬ. ДОДАВАННЯ КРУГЛИХ ДЕСЯТКІВ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК. ЗАДАЧІ НА ДВІ ДІЇ ПЕРШОГО СТУПЕНЯ. ТВОРЧА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: проаналізувати результати контрольної роботи; організувати роботу над помилками; ознайомити учнів з додаванням і відніманням круглих сотень і круглих десятків з переходом через десяток; удосконалювати вміння розв'язувати задачі та творчо їх опрацьовувати; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про життя та творчість Т. Г. Шевченка.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю, мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Актуалізація опорних знань
1) Аналіз контрольної роботи.
✵ Оголошення результатів виконання роботи.
✵ Колективна робота над типовими помилками.
✵ Індивідуальна робота над помилками, допущеними в контрольній роботі.
2) Математична вікторина (з використанням прийому «Мозковий штурм»),
— Якою системою лічби ми користуємось? (Десяткова)
— Як називається ця одиниця для лічби? (Десяток)
— Полічіть десятками від 20... до 50, від 60... до 100, від 100 до... 40.
— Якщо візьмемо 10 десятків, то утворимо... (сотню).
— Полічіть сотнями від 100... до 500, від 600... до 1000, від 900... до 500.
— Як називається число, яке отримуємо у результаті додавання? (Сума)
— Як називається число, яке отримуємо у результаті віднімання? (Різниця)
— Перевіримо ваші здібності на літературному матеріалі.
3) Літературна вікторина (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
а) Перегляд презентації «Дітям — про Т. Г. Шевченка» (за посиланням http://youtu.be/_QY2ZSTPX_w).
— Що із побаченого вам найбільше запам’яталося?
— Чи дізналися ви щось нове про великого Кобзаря?
— А зараз ми перевіримо, чи уважними ви були глядачами?
б) Гра «Чи уважний ти глядач?».
✵ Де і коли народився Тарас Григорович Шевченко?
✵ Ким були його батьки?
✵ Яке нещастя сталося у житті 9-річного Тараса?
✵ Ким йому довелося бути після смерті батьків?
✵ У скільки років він став вільною людиною?
✵ Чи все життя він провів на Батьківщині?
✵ Що йому заборонялося робити на засланні?
✵ Як склалося життя після повернення в Україну?
✵ Чому Чернечу гору в Каневі перейменували на Тарасову?
✵ Як ушанували Т. Г. Шевченка нащадки?
4) Математичний диктант (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
✵ Запишіть число, в якому: 7 сот. 8 дес. 2 од.; 5 сот.; 6 дес. 1 од.; 3 сот. 9 од.; 2 сот. 4 дес.
✵ Запишіть число, в якому: 2 од. III розряду, 7 од. II розряду і 3 од. І розряду; 8 од. III розряду і 4 од. II розряду; 1 од. III розряду і 9 од. І розряду.
✵ Запишіть числа цифрами: триста сорок вісім; двісті один; чотириста двадцять; тисяча.
Відповіді: 782; 500; 61; 309; 240; 273; 840; 109; 348; 201; 420; 1000.
5) Каліграфічна хвилинка.
— Дівчата, випишіть трицифрові числа за порядком зростання.
109; 201; 240; 273; 309; 348; 420; 500; 782; 840.
— Хлопці, випишіть трицифрові числа за порядком спадання.
840; 782; 500; 420; 348; 309; 273; 240; 201; 109.
6) Музична хвилинка.
— Заплющте очі, розслабтесь. Зараз ви почуєте пісню, яку виконує 7-річний Олег Александров. («Реве та стогне Дніпр широкий»; концерт, присвячений річниці з дня народження Т. Г. Шевченка — за посиланням: http://youtu.be/3ty0aWDlyus)
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— Запишіть кожне число у вигляді суми розрядних доданків.
Зразок: 678 = 600 + 70 + 8
540 = ... 309 = ...
— Пригадайте, як ми додавали і віднімали круглі трицифрові числа.
200 + 700
200 — 2 сотні, а 700 — 7 сотень, 2 сот. + 7 сот. = 9 сот., або 900.
800 - 300
800 — 8 сотень, а 300 — це 3 сотні, 8 сот. - 3 сот. = 5 сот., або 500.
60 + 90
60 — це 6 дес., 90 — 9 дес., 6 дес. + 9 дес. = 15 дес., або 150.
120 - 30
120 — це 12 дес., 30 — 3 дес., 12 дес. — 3 дес. = 9 дес., або 90.
— Яка тема уроку?
Висновок. Додавання і віднімання круглих сотень та круглих десятків з переходом через десяток.
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»).
— Чи треба вміти додавати і віднімати круглі сотні та круглі десятки з переходом через десяток? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Обчислення прикладів з вивченої теми.
1000 - 700 = 300
(Щоб від 1000 відняти 700, треба від 10 сотень відняти 7 сотень. Отримаємо 3 сотні.)
300 + 300 = 600 (3 сот. + 3 сот. = 6 сот.)
— Як можна визначити кількість десятків у числі? (Потрібно відкинути цифру одиниць і прочитати двоцифрове число, яке утворилося.)
640 - 600 = 40 (64 дес. - 60 дес. = 4 дес.)
640 - 40 = 600 (64 дес. - 4 дес. = 60 дес.)
2) Самостійна робота на основі завдань № 475-476 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
Варіант 1
Варіант 2
3) Робота за підручником (с. 75).
а) Робота над задачею № 478.
План розв’язання
— Скільки ковбаси купила мама? (500 г)
— Чи знаємо ми, скільки грамів масла купила мама? (Ні)
— А що ми знаємо? (що на 300 г менше)
— Ми можемо дізнатися, скільки масла купила мама?
— Що для цього потрібно зробити? (500 - 300 = 200 г масла)
— Чи відповіли ми на головне питання задачі?
— Що запитується в задачі? (Яка маса всієї покупки?)
— Чи можемо ми відповісти на це питання?
— Що потрібно зробити? (500 + 200 = 700 г)
— Сформулюйте повну відповідь на запитання задачі. (Маса всієї покупки 700 г.)
Коментування дітей (корекція вчителя).
500 + (500 - 300) = 700 (г)
б) Самостійне розв’язування задачі № 480 (робота у міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Аналіз умови задачі
Зливок 1 кг |
Срібло — 700 г |
На ? грамів більше срібла? |
Мідь — ? |
— Які компоненти відомі?
— Чи можемо ми відразу відповісти на питання задачі? (Ні)
— Чому? (Ми не знаємо, скільки важить мідь.)
— Чи можемо ми дізнатися масу міді? (Якщо ввесь зливок важить 1 кг, або 1000 г, а срібла у ньому — 700 г, то 1000 - 700 = 300 (г) — маса міді.)
— Знаючи масу міді, дайте відповідь на головне питання задачі. (700 - 300 = 400, на 400 грамів у зливку більше срібла, ніж міді.)
Коментування дітей (корекція вчителя).
700 - (1000 - 700) = 400 (г.)
Відповідь: на 400 грамів.
в) Творча робота над задачею № 487.
Самостійне розв'язування задачі
Коментування дітей (корекція вчителя).
Творче завдання
— Яким чином можна замінити число 2, щоб задачу можна було розв’язати двома діями?
4) Робота в «Літературно-художній» студії. «Для нас він більше, ніж література...».
— Нам відомо, що Тарас Шевченко був не тільки поетом, він був ще й талановитим художником. Багато своїх живописних творів залишив він у спадок.
Перегляд презентації «Т. Г. Шевченко і його картини» (за посиланням http://youtu.be/Mghj9golTXY)
«Іду з дитинства до Тараса...»
— Минають роки, змінюються покоління, а слава Шевченка не згасає, твори його сьогодні є не менш актуальними, ніж майже два століття тому. Понад 300 сходинок ведуть на Тарасову гору в Каневі. Ними пройшли понад 11 мільйонів людей зі 150 країн світу,— такі приблизні підрахунки.
Прийдуть до одного з найвідоміших у світі пам’ятників Шевченку, розташованому в нашому рідному місті, і 9 березня.
Останні хвилинки сьогоднішнього уроку мають назву «Іду з дитинства до Тараса...», бо саме в ранньому дитинстві розпочинається наше ознайомлення з творчістю геніального українського поета, справжнього патріота — Тараса Шевченка.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 76, № 488; 490; 492.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Яким способом обчислення користувалися під час додавання і віднімання круглих сотень та десятків? Наведіть приклади. (Круглі сотні додають і віднімають так само, як одиниці і круглі десятки.)
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас інформація про Т. Г. Шевченка?