Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017

ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ В МЕЖАХ 100. УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ

Урок 51. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ СОТЕНЬ І КРУГЛИХ ДЕСЯТКІВ. РОЗШИРЕНА ЗАДАЧА НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ. ДОДАВАННЯ ВИДУ 520 + 340

Мета:

формування предметних компетентностей: закріпити вміння учнів додавати і віднімати круглі сотні і десятки; ознайомити із розв'язуванням розширених задач на зведення до одиниці; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про життя та творчість Ліни Костенко.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, природознавство.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Психологічна настанова (з використанням прийому «інтрига»).

За віконцем віхола — на мітлі приїхала,

Книжку діткам привезла і наказ такий дала:

Нумо, дітки, не баріться, гуртом до книжечки беріться!

Нас у гості запросив той, хто в ... сидів.

Ми всі книжку прочитали й дарунки підготували.

Тож і ти не зівай — книжку «...» читай!

2) Мотивація навчальної діяльності.

— На нас чекає велика праця.

— Що для роботи візьмемо в помічники? (Уважність, працелюбність, знання.)

— Знаю, що ви любите працювати. І по секрету скажу, що коли ви працюєте, то схожі на одну маленьку і працелюбну комаху, що є навіть символом працелюбності в українців. Мурашку шанували у всі часи. І для нас мурашка буде символом працьовитості, мудрості, порядку, дружби в нашому класі.

2. Актуалізація опорних знань

1) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).

2) Гра «Шифрувальник» (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

— Знайдіть значення виразів, запишіть замість числа відповідну букву, або склад, звертаючи увагу на правильність написання слів.

пра

го

мар

ди

га

120

3 м 2 см

70

60

302 см

дує

мор

ця

нує

ну

32 см

70

110

50

500

лю

лінь

ну

ді

а

0

160

50

60

130

— Прочитайте слова, складіть прислів’я. (Праця людину годує, а лінь марнує.)

3) Каліграфічна хвилинка.

— Дівчата, випишіть трицифрові числа за порядком зростання, збільшуючи на 20.

130; 140; 150; 180; 322; 520.

— Хлопці, випишіть трицифрові числа за порядком спадання, збільшуючи на 20.

520; 322; 180; 150; 140; 130.

4) Математичний диктант (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).

• У квадрата — вершин. (4)

• У двох трикутників — кутів, (6)

• Найбільше двоцифрове число. (99)

• Найменше двоцифрове число. (10)

• Найбільше трицифрове число. (999)

• Число, на 2 менше від 1000. (998)

• Скільки кілограмів у тонні? (1000 кг)

• Скільки сотень у числі 534? (5)

• Скільки всього одиниць у числі 670? (670)

• Скільки десятків у числі 841? (4)

• Тимко задумав число, додав до нього 400 і одержав 900. Яке число задумав? (500)

• Борис задумав число, відняв від нього 600 і одержав 400. Яке число задумав? (1000)

• Сформулюйте переставний закон додавання.

• Яка дія обернена до дії віднімання?

5) Літературна хвилинка (з використанням прийому «Мозковий штурм»),

— Сьогодні до нас на урок завітав цар, та не звичайний, а Бузиновий.

— Бузина — це кущ. Має білі китиці дрібних квітів, які перетворюються на дрібненькі чорні намистинки — плоди. Бузину використовують для лікування кашлю. (Учитель демонструє малюнок куща бузини.)

— А тепер познайомимось поближче з Бузиновим царем.

Презентація книжки «Бузиновий цар» Ліни Костенко.

Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)

Ліна Василівна Костенко — українська письменниця. Лауреат Шевченківської премії (1987), Премії Антоновичів (1989), премії Петрарки (1994). Почесний професор Києво-Могилянської академії, почесний доктор Львівського та Чернівецького університетів.

Народилася Ліна Василівна Костенко 19 березня 1930 р. у містечку Ржищів на Київщині в родині вчителів. Незабаром, у 1936 році, сім’я Ліни переїздить жити до Києва, де майбутня поетеса закінчує середню школу.

— Поясніть вислів письменниці.

Для того, щоб добре ходити,

Раз десять треба упасти!

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Поясніть розв’язання прикладів.

500 + 300

500 — 5 сотень, а 300 — 3 сотні, 5 сот. + 3 сот. = 8 сот., або 800.

20 + 40

20 — це 2 дес., 40 — 4 дес., 2 дес. + 4 дес. = 6 дес., або 60.

Отже,

520 + 340 = 860

Висновок. Сотні додають до сотень. Десятки додають до десятків. Знайдені результати додають.

Зроби висновок:

Поясни:

• Кожний доданок розкладаємо на сотні і десятки.

• Окремо додали сотні і десятки.

• Потім додали результати.

250 + 710 =

Розкладаємо число 250 на і , і 710 — на і

Додаємо

+ =

Додаємо

+ =

Знайдені результати:

+ =

— Яка тема уроку?

Висновок. Додавання і віднімання круглих сотень та круглих десятків.

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»).

— Чи потрібно вміти додавати і віднімати круглі сотні та круглі десятки? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

а) Розв’яжіть приклади найзручнішим способом.

(20 + 8) + (30 + 2) (50 + 3) + (10 + 6)

(90 + 8) - (40 + 1) (80 + 9) - (60 + 4)

б) Знайдіть невідоме число.

400 - х = 200 х + 200 = 250

600 + х = 800 х - 320 = 300

в) Знайдіть прямі кути трикутників та запишіть їхні назви.

2) Обчислення прикладів з вивченої теми.

Самостійна робота (з використанням прийому «Взаємоперевірка»). Робота за підручником (№ 494, с. 77)

Варіант 1

350 + 410 =

140 + 320 =

710 + 150 =

400 - 1 =

Варіант 2

330 + 120 =

650 + 110 =

320 + 320 =

495 + 1 =

3) Фізкультхвилинка «Рухлива поезія під музику».

Великі хмари холодом нагусли,

Червоне листя падає в гаю.

Летять у вирій дуже дикі гуси,

А я слонам привіт передаю.

Ліна Костенко

Мурашка весело співає

І до праці закликає.

Каже: — Досить танцювати,

Час задачі розв’язати.

4) Робота над розширеною задачею на зведення до одиниці — с. 77, № 495 (робота у міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

План розв’язання

— За скільки днів у майстерні ремонтували 42 парасольки? (6 днів)

— Чи знаємо ми, скільки парасольок ремонтували за 1 день? (Ні)

— Як дізнатися? (42 : 6 = 7)

— На скільки парасольок більше почали ремонтувати в майстерні за 1 день? (На 2, тобто 2 + 7 = 9)

— Чи відповіли ми на головне питання задачі?

— Що запитується в задачі?

— Чи можемо ми відповісти на це питання?

— Що потрібно зробити? (9 ∙ 3 = 27)

— Сформулюйте повну відповідь на запитання задачі (27 парасольок)

Коментування дітей (корекція вчителя).

5) Самостійне розв'язування задачі № 495 (с. 77).

Аналіз умови задачі

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

150 + 220 + 20 = 390 (р.)

Відповідь: 390 років.

Творче завдання

— Розв’яжіть задачу іншим способом.

6) Розв'язування задачі з логічним навантаженням — № 498 (с. 77).

Пояснення

Щоб серед вийнятих кульок була хоч би одна біла кулька, потрібно одразу взяти з коробки 4 кульки.

Щоб серед вийнятих кульок були хоч би дві кульки одного кольору, потрібно зразу взяти з коробки 3 кульки.

7) Робота в «Літературно-художній» студії.

Твори для дітей

Дитячі віршики Ліни Костенко: «Чародійне слово», «Польові дзвіночки», «Бабуся-Ягуся», «Сунички», «Соловейко застудився», «Горобець із білою бородою», «Здивовані квіти», «Вже брами замикає осінь», «Ліс на світанку», «Білочка восени», «Мурашки думають про зиму», «Березовий листочок», «Баба Віхола», «Заячий карнавал», «Синички на снігу», «Місяць уповні», «Вербові сережки», «Перший пароплав», «Веселий дощ», «Перекинута шпаківня», «Бузиновий цар».

— Сучасний літературознавець Г. Клочек писав: «Кожне спілкування з творчістю Ліни Костенко — це завжди важливий урок, на якому навчаєшся речам простим і мудрим...».

Все на землі, все треба берегти:

І птаха, й звіра, і оту травинку.

Не чванься тим, що цар природи ти,

Бо врешті ти — лише її частинка.

Так, частка — невеличка і залежна —

Цю істину сприймай беззастережно.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 77, № 499; 500.

2. Рефлексія (з використанням прийомів «Мікрофон», «Аплодисменти»)

— Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

— Заплющте очі і згадайте, що було цікавого на цьому уроці?

— Оцініть свою роботу на уроці.

Якщо ви згодні з твердженням, аплодуйте.

• Ви працювали недостатньо старанно.

• Ви працювали добре.

• Ви працювали чудово.

— Яким способом обчислення треба користуватися під час додавання і віднімання круглих сотень та десятків? Наведіть приклади. (Круглі сотні додають і віднімають так само, як одиниці і круглі десятки.)

— З яким видом задач працювали на уроці?

— Де можна використати ці знання?

— Чим зацікавила вас інформація про Ліну Костенко?

3. Цікаво знати!

— Що таке бузина? Деякі види бузини використовують як лікарські рослини, деякі як джерело нектару, інші — як засіб для боротьби з мишами. Всі частини рослини, крім квітів і ягід, містять токсичні речовини під назвою самбунігрін. Ягода бузини — багате джерело харчових волокон, вітамінів А, В, Сі також мінералів — таких, як кальцій, залізо, марганець, селен і цинк. Бузина росте в Північній півкулі і в Австралії. Квіти бузини використовуються в раціоні людини у вигляді сиропів, соків та чаю. Квіти бузини можна смажити і споживати в якості закуски. Квіти бузини також вирощуються як декоративні рослини. Ягоди бузини використовуються для виготовлення желе, джемів або як інгредієнт тортів і пирогів. Стиглі плоди повинні бути термічно оброблені для споживання. У деяких європейських країнах ягоди бузини традиційно використовують для виробництва вин, бренді і джина. У традиційній медицині бузина використовується для лікування застуди, кашлю, грипу і лихоманки. Бузина також використовується як сечогінний і проносний засіб. Ягоди підвищують імунітет організму. Подрібнене листя бузини має неприємний запах. У минулому люди прикріплювали ці листя до гриви коня для відігнання мух під час їзди. Бузина живе 80-100 років.

(За посиланням: http://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-buzinu/Довідник цікавих фактів та корисних знань ©dovidka.biz.ua)





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити