Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017

УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 2-й КЛАС

Урок 4. ЗВ'ЯЗОК ДІЙ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ПЕРЕВІРКА ДОДАВАННЯ ВІДНІМАННЯМ

Мета:

формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теми «Зв'язок дій додавання і віднімання»; сприяти розумінню школярами поняття «перевірка додавання відніманням»; вдосконалювати вміння швидко і правильно знаходити значення математичних виразів та розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату; ціннісно-смислової: через розуміння учнем значення вивчення поняття міри ємкості;

інформаційної: розширити знання учнів про Всесвіт.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа. Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова.

Обладнання: опорні схеми; обчислювальні таблиці; картки контролю; обладнання для виконання практичної роботи; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Створення позитивного настрою

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок!

2. Актуалізація опорних знань

— Сьогодні ми продовжимо мандрувати безмежними космічними просторами, пізнаємо таємниці Всесвіту. А полетімо ми на планету... (Прийом «Інтрига») — За кожне правильно виконане завдання отримуватимемо підказку. Отже, в добру путь!

1) Математичний диктант (с. 7, № 34). Каліграфічна хвилинка. Робота в парах.

Взаємоперевірка

приклади

14 - 9

5 + 9

18 - 9

7 + 9

10 - 1

16 - 9

9 + 9

1 + 9

12 - 9

13 - 9

17 - 9

відповідь

5

14

9

16

9

7

18

10

3

4

8

Картка контролю

Кількість правильних відповідей

+

Підказка 1. Е.

2) Індивідуальна робота за картками.

1. Задача.

У діжці було 58 л води. З неї відлили води у дві 6-літрові банки. Скільки літрів води залишилось у діжці?

2. Записати назви всіх трикутників.

3. Знайти периметри трикутників.

Підказка 2. К.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Заповніть таблицю. Робота в парах (одна дитина працює за закритою дошкою).

Доданок

5

11

50

Доданок

12

6

Сума

13

52

100

• Назвіть компоненти та результат дії додавання.

• Який приклад на віднімання ми склали?

• Що таке 13? (Зменшуване)

• Що таке 5? (Від’ємник)

• Який результат отримали, коли від 13 відняли 5? (8)

• Що таке 8? (Різниця)

— Який висновок можна зробити?

— Яка тема нашого уроку? (Відповіді учнів.)

Висновок. Отже, щоб перевірити дію додавання, можна від суми відняти один із доданків.

Якщо дістанемо другий доданок, то обчислення виконане правильно.

Підказка 3. І.

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)

— А для чого нам потрібно знати, що дію додавання можна перевірити відніманням? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником.

а) Розв’язання прикладів (с. 7, № 35).

— Попрацюємо біля дошки. (Прийом «Коментоване письмо»)

— З кожного виразу на додавання необхідно скласти 2 вирази на віднімання.

7 + 4 8 + 21 12 + 8 54 + 23

Підказка 4. М.

б) Розв’язування прикладів. Самостійна робота за варіантами (с. 7, № 36).

1 варіант

6 + 9 = 15 35 + 43 = 78

2 варіант

7 + 8 = 15 45 + 32 = 77

Підказка 5. Й.

в) Розв’язування задачі за рівнями (с. 7, № 37).

1-й рівень

Розв’язання

1) [ ] – [ ] = [ ] (кг) — залишилось

2) [ ] + [ ] = [ ] (кг)

Відповідь: усього зібрали [ ] кг меду.

2-й рівень

План дій

• Складіть короткий запис до задачі.

• Розв’яжіть задачу по діях.

3-й рівень

План дій

• Складіть короткий запис до задачі.

• Як називаються задачі даного виду?

• Розв’яжіть задачу виразом.

4-й рівень

Творча робота над задачею за варіантами

Заміни в умові задачі число 22 числом (1 варіант — 17; 2 варіант — 18). Що зміниться в розв’язанні?

Підказка 6. У.

2) Фізкультхвилинка.

— Діти, навкруг нашого корабля танцюють якісь об’єкти, лунає музика. Ми потрапили на зоряне свято. Давайте також трохи відпочинемо.

Раз — в ракети ми сідаєм,

Два — у Космос вирушаєм.

Зліва — зорі, справа — зорі,

Навкруги безмежний простір.

Бачим Землю у формі кулі,

Рідний Харків,

Рідна школа і наш клас

Він за парти кличе нас!

3) Практична робота. Фронтальна робота з класом.

Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)

Літр (фр. litre, від лат. litra — міра ємкості; українське позначення — л; міжнародне — L або l).

Перед дітьми — дві ємкості однакової місткості, але різної форми.

— У якому посуді води більше?

— Як можна довести, що більше?

— Для того, щоб сказати точно, де води більше або менше, потрібно виміряти її кількість в обох посудинах. Для цього існує еталон — приклад однієї одиниці вимірювання рідини — літр. За допомогою такої мірки вимірюють кількість рідини у різних посудинах. Цією міркою користуються всі. Записується вона так: 1л. 1 літр води може бути налитий і в пакет, і в кухоль, і в банку. Але кількість води — 1л — всюди однакова.

Давайте перевіримо це твердження.

(Учитель з банки — 1л — переливає воду в пакет, потім — у кухоль. Діти бачать, що всюди води однаково.)

— Розгляньте ємкості, у які поміщено рідини, прочитайте написи на них.

Підказка 7. Р.

4) Самостійна робота (с. 8, № 39).

— Дайте відповіді на питання, склавши вирази (прийом «Коментоване письмо»).

1) 31 + 31 + 31 = 93 (л) — у трьох діжках;

2) 31 + 31 + 12 = 74 (л) — у 2 діжках і відрі;

3) 31 + 12 + 12 = 55 (л) — у діжці і 2 відрах;

4) (31 + 31) - 12 = 50 (л) — різниця між кількістю води у двох діжках і відрі.

Підказка 8. Р.

— Нарешті ми дісталися планети...

5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

— Ми — на планеті Меркурій. Це найближча до Сонця планета.

Це найшвидша планета, адже за рік вона «оббігає» навколо Сонця аж 4 рази. Дні тут дуже спекотні й довгі (температура + 400 °С цілих 3 місяці). Ночі — навпаки, дуже холодні — -180 °С.

Меркурій — жовта планета, покрита шаром пилу і кратерами. Там немає нічого живого. Одне лиш мовчазне і мертве каміння.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 8, №40; 41.

2. Рефлексія (прийом «Незакінчене речення»)

• Щоб перевірити дію додавання, треба...

• Щоб знайти невідомий доданок, треба...

• Щоб знайти невідомий від’ємник, треба...

— Перевірте правильність розв’язання прикладів.

35 + 22 = 75 (Увага! 57); 42 + 16 = 58.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити