Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ В МЕЖАХ 100. УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ
Урок 53. ДОДАВАННЯ I ВІДНІМАННЯ ВИДУ 430 + 500; 430 + 50; 760 - 40; 760 - 400. СКЛАДЕНА ЗАДАЧА, ЩО МІСТИТЬ СУМИ ДВОХ і ТРЬОХ ДОДАНКІВ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: формувати в учнів уміння застосовувати загальні правила додавання і віднімання трицифрових чисел до окремих випадків, коли в одному із компонентів цих дій відсутні сотні або десятки; закріплювати вміння розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про життя та творчість Лесі Українки.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання.
Обладнання: обчислювальні таблиці, картки для самостійної роботи, картки контролю, мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Актуалізація опорних знань
— А познайомимося ми з автором... та назвою казки... (Прийом «Інтрига»), розв’язавши наступні завдання.
— Отже, в добру путь!
1) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).
а) Назвати 6 послідовних чисел від 348; від 631; від 755.
б) Назвати числа, які отримаємо в результаті дії додавання.
800 + 80 + 8 200 + 6 400 + 10 + 1
30 + 50 300 + 50 + 5 600 + 20
в) Знайти помилки та виправити їх.
540 — 500 = 140 420 — 410 = 20
350 — 150 = 150 960 — (100 + 160) = 70
2) Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
✵ Знайти суму чисел 230 і 520.
✵ Знайти різницю чисел 900 і 200.
✵ На скільки 800 більше ніж 500?
✵ На скільки 330 менше ніж 650?
✵ Зменшуване 870, від’ємник 420. Знайти різницю.
✵ Число 770 зменшити на 60.
✵ Число 480 збільш на 110.
✵ Число 700 зменшити на 60.
✵ Число 400 збільш на 110.
✵ Зменшуване 930, від’ємник 320. Знайти різницю
Відповіді: 750; 700; 300; 320; 450; 710; 590; 640; 510; 610.
3) Каліграфічна хвилинка.
— Випишіть відповіді математичного диктанту.
— Дівчата виписують відповіді у порядку зростання.
300; 320; 450; 510; 590; 610; 640; 700; 710; 750.
— Хлопці виписують відповіді у порядку спадання.
750; 710; 700; 640; 590; 510; 450; 320; 300.
4) Гра «Шифрувальник» (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
300-Б |
450-Д |
590-Н |
640-Ч |
710-Т |
320-І |
510-А |
610-В |
700-И |
750-Ь |
Робота над заголовком казки. Гра «Передбачення»
— Прочитайте заголовок казки. («Біда навчить»)
— Як ви його зрозуміли? (Людина вчиться на власних помилках. Мудрість здобувається в роботі.)
— Як ви вважаєте, про що йтиметься в казці з таким заголовком?
— Хто автор казки, яку ми вивчаємо? (Леся Українка)
5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Леся Українка (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач-Квітка) — українська письменниця, перекладачка, культурна діячка.
Дитячі роки Лесі Українки пройшли на Волині: у Новограді-Волинському (1871 — весна 1879).
Зі всіх шістьох дітей, що були в Косачів (два сини і четверо дочок), Леся найбільше вдалася в батька: і вродою, і характером, і звичками. Вони обоє були поблажливі у ставленні до себе, важко уявити, щоб вони зробили щось таке, що вважали за нечесне.
Їм були огидні жадоба, зажерливість, користолюбство тощо. Була в них ще одна спільна риса: вони надзвичайно цінували людську гідність.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням методу «Мозковий штурм»)
— Поясніть розв’язання прикладів.
— Обчисліть з коментуванням.
43 + 50 = 43 — 5 = 76 — 40 = 76 - 4 =
430 + 500
400 — 4 сотні, а 500 — 5 сотень, 4 сот. + 5 сот. = 9 сот., або 900
900 + 30 = 930
Отже, 430 + 500 = 930
Висновок. Сотні додають до сотень. До знайденого результату додають десятки.
430 + 50
30 — 3 дес., а 50 — 5 дес., 3 дес. + 5 дес. = 8 дес., або 80
400 + 80 = 480
Отже, 430 + 50 = 480
Висновок. Десятки додають до десятків. До результату додають сотні.
Коментоване пояснення дітьми наступних обчислень.
760 - 400, 760 - 40
— Яка тема уроку?
Висновок. Додавання і віднімання виду 430 + 500; 430 + 50; 760 - 40; 760 - 400.
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)
— Як ви вважаєте, чи стануть нам у пригоді ці знання?
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
а) Для вирощування саджанців вишневі кісточки висівають на відстані 9 дм одна від одної. Скільки саджанців можна посадити у ряду завдовжки 18 дм?
б) Яку цифру можна поставити замість зірочки?
2) Обчислення прикладів з вивченої теми. Робота за підручником (№ 512, с. 80).
Самостійна робота (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
Варіант 1
Варіант 2
3) Фізкультхвилинка.
4) Розв'язування задачі № 514, яка включає суму двох або трьох доданків.
— Прочитайте задачу.
— Чому дорівнює сума трьох чисел? (890)
— Чому дорівнює сума першого і другого чисел? (760)
— А сума другого і третього? (470)
— Що дізнаємося, якщо від 890 віднімемо 760? (Третє число)
— Якщо від 890 віднімемо 470? (Перше число)
— Якими діями можна знайти друге число? (760 - 420 = 340, або 470 - 130 = 340)
Доцільно наголосити на тому, що задачу можна розв’язати і двома діями.
Підказка для слабких учнів.
1) 890 — [ ] = [ ] - 3-й доданок;
2) 890 — [ ] = [ ] - 1-й доданок;
3) [ ] — [ ] = [ ] - 2-й доданок.
Відповідь: ...
Коментування дітей (корекція вчителя).
5) Самостійне розв'язування задачі № 513 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Аналіз умови задачі
— Які компоненти відомі?
Коментування дітей (корекція вчителя).
1) 470 - 120 = 350 (в.) — другого дня;
2) 470 + 350 = 820 (в.)
6) Геометрична хвилинка (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
— Зі скількох відрізків складається ламана? Обчисліть її довжину.
7) Розв'язування завдання з логічним навантаженням №516 (робота у міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
1) 32 : 4 = 8 (кг)
Відповідь: 8 кг сушених грибів вийде із 32 кг свіжих.
2) (36 + 9) : 9 = 5 (разів)
8) Робота в «Літературній» студії (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Визначення головної думки казки Лесі Українки «Біда навчить». Робота над прислів'ями (групи із розсипаних слів складають прислів'я, зачитують)
✵ Розум за гроші не купиш.
✵ Мудрим ніхто не родився, а навчився.
✵ Голова без розуму, як ліхтар без свічки.
— Яке з прочитаних прислів’їв найбільше підходить до цієї казки? Обґрунтуйте свою думку. (Треба самому вчитися, здобувати розум.)
Вправа «Незакінчене речення»
✵ Говорячи про птахів, письменниця мала на увазі... (людей).
✵ Авторка засуджує... (легковажність, байдужість, лінь).
✵ Казка навчає цінувати розсудливість, ... (розум, доброту, бажання вчитися, працьовитість, толерантність).
IIІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 80-81, № 517; 518.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Яким способом обчислення треба користуватися під час додавання і віднімання круглих сотень та десятків? Наведіть приклади. (Круглі сотні додають і віднімають так само, як одиниці і круглі десятки.)
✵ 3 яким видом задач працювали на уроці?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас інформація про Лесю Українку?