Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ В МЕЖАХ 100. УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ
Урок 56. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ВИДУ 230 + 70; 200 - 60. ДІЇ З ІМЕНОВАНИМИ ЧИСЛАМИ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з прийомами додавання і віднімання круглих чисел виду 230 + 70; 200 - 60; формувати вміння виконувати дії з іменованими числами; розвивати вміння розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про мешканців Чорного та Азовського морів.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: іменовані числа, позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: природознавство, українська мова, трудове навчання.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Я пропоную вам здійснити подорож на морське дно. Безумовно, морське дно — це красиве, неповторне, дивовижне місце, сповнене цікавинок і таємниць, хоча разом із тим і досить небезпечне. Тож на нас чекає багато пригод, де ви проявите свою доброту, взаємодопомогу, вміння швидко ухвалювати рішення.
2. Актуалізація опорних знань
1) Математична розминка (з використанням прийому «Тихе опитування»).
— А вирушимо в дорогу на кораблі з порту «Усних обчислень».
а) Математичний ланцюжок.
300 + 100 — 200 — 10 — 100 + 210 = 300
900 — 300 — 10 — 10 + 120 + 300 = 1000
б) Математичний диктант.
— Запишіть розв’язання задач виразами, обчисліть їх.
✵ Маса коня і лошати становить 880 кг. Маса лошати —80 кг. Яка маса коня? (880 - 80 = 800 (кг))
✵ У парку посадили 630 беріз, а каштанів — на 130 менше. Скільки посадили каштанів? (630 - 130 = 500 (к.))
✵ У школі навчається 950 учнів. З них 450 — хлопчики. Скільки дівчаток навчається в школі? (950 - 450 = 500 (д.))
2) Каліграфічна хвилинка.
— Випишіть відповіді математичних ланцюжків.
— Дівчата виписують відповіді 1-го стовпчика.
40; 800; 600; 520.
— Хлопці виписують відповіді 2-го стовпчика.
720; 640; 870; 940.
3) Гра «Відгадай назву корабля» (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Розташуйте літери відповідно до збільшення результатів. (Назва корабля — «Знайки».)
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— Ми маємо потрапити на Землю Знань.
— Обчисліть з коментуванням.
34 + 6 = 70 — 4 = 95 + 5 = 100 — 8 =
— Поясніть розв’язання прикладів.
230 + 70
— Розкладіть на розрядні доданки.
Додайте спочатку одиниці, а потім — сотні.
Отже, 230 + 70 = 200 + (30 + 70) = 200 + 100 = 300
200 - 60
✵ Розкладіть число 200 на 100 і 100.
✵ Відніміть від першої сотні 60.
✵ Додайте отриманий результат до другої сотні.
200 - 60 = (100 + 100) - 60 = (100 - 60) + 100 = 140
— Яка тема нашого уроку?
Висновок. Додавання і віднімання виду 230 + 70; 200 - 60.
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)
— Як ви вважаєте, чи стануть нам у пригоді ці знання?
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Обчислення виразів. Робота за підручником (№ 537 с. 85) (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
Варіант 1
590 — 270 = 900 — 40 = 280 + 20 = 360 + 40 =
Варіант 2
490 — 370 = 800 — 40 = 580 + 20 = 260 + 40 =
2) Робота з геометричним матеріалом (з використанням прийому «Коментування»).
— У подорож беремо карту, на якій немає назв, є тільки умовні позначення. Наш маршрут нагадує нам... (ламану лінію).
Повторимо одиниці вимірювання довжини.
— Дізнаємося довжину нашого шляху.
1. Виміряйте відрізки ламаної.
2. Виконайте дії з іменованими числами.
Умовні позначення карти:
А1 — усні обчислення
А2 — довжина маршруту
А3 — підводні камені
А4 — острів Задач
А5 — Бухта Відпочинку
А6 — Земля Знань
— Підняти вітрила, набираємо швидкість!
3) Виконання дій з іменованими числами. Самостійна робота. Робота за підручником (№ 538, с. 85).
— Увага! Попереду підводні камені.
Повторимо одиниці вимірювання маси.
Варіант 1
Варіант 2
4) Розв'язування задачі. Самостійна робота. Робота за підручником (№ 539, с. 85).
— Пливемо далі! Ми — на острові Задач.
Пояснення для слабких учнів.
1) [ ] + [ ] = [ ] (м) — пробіг спортсмен
2) [ ] - [ ] = [ ] (м)
Відповідь: ... метрів залишилося пробігти спортсменові.
Коментування дітей (корекція вчителя)
— Що дізнаємося в першій дії? (Скільки метрів пробіг спортсмен?)
— Що дізнаємося в другій дії? (Скільки метрів залишилося пробігти?)
— Скільки дій у задачі? (Дві)
5) Фізкультхвилинка.
6) Робота над задачею (№ 540, с. 85).
Коментування дітей (корекція вчителя).
Аналіз умови задачі
— Які компоненти відомі?
План розв’язання
1) Скільки літрів повітря вдихає людина під час бігу за 1 хвилину?
9 ∙ 5 = 45 (л)
2) Скільки літрів повітря вдихає людина під час бігу за 2 хвилини?
45 + 45 = 90 (л)
Відповідь: 90 літрів повітря вдихає людина під час бігу за 2 хвилини.
7) Розв'язування завдання з логічним навантаженням (№ 541, с. 85).
80 + 0 = 80
80 - 0 = 80
— Використовуючи подані числа, складіть і запишіть приклади з відповіддю «4»: 1; 3; 4; 8; 12; 16; 32.
— Сума цифр трицифрового числа — 6. Назвіть усі такі числа: 600; 501,...
8) Студія «Юних дослідників природи».
— Нам, можна сказати, пощастило. У морях, що омивають Україну,— Чорному та Азовському,— страшних риб немає. Іноді в Чорне море запливає небезпечна риба-меч, але до берегів вона не підходить. Хоча, звісно, є в наших морях мешканці, які при безпосередньому контакті із ними таки можуть завдати неприємностей.
✵ Медуза-аурелія. Когось жалила кропива? Отак само, тільки більш боляче, жалить медуза-аурелія, якщо ти її торкнешся. Хоча з вигляду вона — симпатична й доволі приваблива істота.
✵ Також у Чорному морі є така рибка, як морський дракончик. Це невеличка донна рибка, яка має отруйні шипи на спині і зябрах. Колеться, коли її беруть до рук.
✵ Скорпена — теж невеличка донна рибка. В неї отруйні колючки плавців. Має звичку зариватися у пісок, тож може поранити, якщо на неї наступити босоніж.
Звісно, це не такі вже і страшні рибки. А яких небезпечних морських створінь ви знаєте?
— Крім небезпечних для людини створінь тут мешкають і цікаві експонати. Для початку я покажу вам рибок, які вміють... літати. Називають їх летючі рибки. Ці рибки живуть у теплих морях. Харчуються переважно планктоном. Але ці рибки дуже незахищені від ворогів. На них полюють багато риб, від них летючі рибки рятуються, вилітаючи з води, але і там їх чекає небезпека, бо на них полюють і птахи. До речі, рибка може «летіти» лише кілька секунд, від 10 до 30 у середньому. Зафіксований рекорд найдальшого польоту, що його вдалося здійснити летючій рибі: за 42 секунди риба подолала відстань у 600 метрів. А ви кажете, що риби не літають!
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 85, № 542; 543.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Яким способом обчислення ви користуватиметесь під час розв’язування прикладів: 540 + 60; 800 - 20?
✵ 3 яким видом задач працювали на уроці?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас інформація про морське дно?
3. Творча майстерня (за наявності часу)
✵ Виготовлення рибки «морський півник» у техніці оригамі.
✵ Перегляд фільму «Морські глибини», або уривка з мультфільму «У пошуках Немо».