Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017

ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ В МЕЖАХ 100. УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ

Урок 59. ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД ВИДУ 420 - 70

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з прийомами віднімання круглих трицифрових чисел з переходом через розряд; удосконалювати вміння розв'язувати вправи і задачі на застосування вивчених випадків арифметичних дій; формувати вміння розв'язувати розширені задачі на зведення до одиниці; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про зимові народні свята України;

громадянської: виховувати повагу до народних традицій.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, «Я у світі».

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Психологічна настанова.

— Настала зима, випав перший сніг. Ударили морози, і покрилися кригою ріки. У селі всі господарські роботи завершено. Господарі ховають робоче приладдя, лагодять сани, їздять до млина та готуються до зимових свят.

2) Мотивація навчальної діяльності.

Одне із них з нетерпінням чекали всі діти,— це свято Миколая (19 грудня). Воно відзначалося особливо урочисто. Вважалося, що цей святий є захисником усіх бідних і знедолених. Та найбільше його вшановували діти, для яких він був почесним охоронцем. В Україні, особливо в західних областях, до цього дня готувалися за встановленими звичаями. Увечері Миколай заходив до оселі з подарунками. Якщо діти спали, Миколай клав подарунки їм під подушку.

Вручаючи кожному окремо гостинець, Святий Миколай згадував усе те добре, що зробила дитина протягом року, і соромив за нечемні вчинки. Відтак діти свято вірили в існування цього доброго захисника і намагалися не гнівити Святого Миколая, який знає про все.

Він приготував нам різні завдання. Але вони зникли. Без цих завдань ми не напишемо контрольну роботу на «відмінно».

Діти, сьогодні ми уявно вирушимо у подорож до Миколая за новими завданнями. Ось наш план напрямку руху.

План

1. Перша зупинка «Контролер» — «Рахуємо швидко» — усні обчислення.

2. Друга зупинка «Цікава зустріч» — теоретичні знання з теми уроку.

3. Третя зупинка «Розумнички» — робота над задачею.

4. Четверта зупинка «Танцюристи» — фізкультхвилинка.

5. Кінцева зупинка «На гостині у Миколая» — інформаційна хвилинка.

2. Актуалізація опорних знань

1) Перша зупинка «Рахуємо швидко».

а) Каліграфічна хвилинка. Математичний ланцюжок.

— Знайдіть закономірності, назвіть і запишіть пропущені числа.

б) Обчисліть вирази, якщо а = 240.

в) Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

• Запишіть цифрами числа: п’ятсот дев’яносто шість; дев’ятсот; сімсот п’ять;

• чотириста сорок; вісімдесят вісім.

• Запишіть найменше і найбільше трицифрові числа.

• Запишіть «сусідів» чисел: 800; 399; 240.

• Запишіть, скільки всього десятків у числах: 357 і 600.

• Запишіть у кілограмах: 2 т; 4 ц 07 кг; 3 ц.

Відповіді: 596; 900; 705; 440; 88; 100; 999; 799; 801; 398; 401; 239; 241; 35; 60; 2000 кг; 407 кг; 300 кг.

г) Робота за картками індивідуального контролю.

1. Обчисліть приклади.

2. Порівняйте вирази.

3. Додаткове завдання.

За 15 хвилин Оленка ліпить 25 вареників. Скільки вареників зліпить дівчинка за півгодини?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Друга зупинка «Цікава зустріч»

— Поясніть способи обчислення.

Спосіб обчислення № 1

420 - 70

• Розкласти 70 на зручні доданки. (70 = 20 + 50)

• Від 420 відняти 20, а потім 50.

420 - 70 = 420 - (20 + 50) = 420 - 20 - 50 = 350

Спосіб обчислення № 2

• Розкласти 420 на зручні доданки. (420 = 300 + 120)

• Від 120 відняти 70, а потім 50 додати до 300.

420 - 70 = (300 + 120) - 70 = 300 + (120 - 70) = 350

— Яка тема уроку?

Висновок. Віднімання круглих трицифрових чисел з переходом через розряд.

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)

— Чи потрібно вміти віднімати круглі трицифрові числа з переходом через розряд виду 420 - 70? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Обчислення прикладів з вивченої теми (з використанням прийому «Взаємоперевірка»). Робота за підручником (№ 566, с. 88).

— Розв’яжіть приклади 2-ма способами.

Варіант 1

350 – 80 = 670 – 90 =

Варіант 2

240 – 50 = 540 – 60 =

2) Самостійне розв'язування задачі на зведення до одиниці (№ 568, с. 89).

Третя зупинка «Розумнички» — робота над задачею

Аналіз умови задачі

— Які компоненти відомі?

Витрачають на 1 плащ

Кількість

Усього

Дитячий плащ

?

9 п.

18 м

Дорослий плащ

?, на 2 м більше

?

24 м

План розв’язання

1) Скільки метрів тканини йде на один дитячий плащ?

2) Скільки метрів тканини йде на один дорослий плащ?

3) Скільки плащів для дорослих можна пошити з 24 метрів тканини? Розв’язання задачі учні записують самостійно.

Коментування дітей (корекція вчителя).

1) [ ] : [ ] = [ ] (м) — на 1 дитячий плащ;

2) [ ] + [ ] = [ ] (м) — на 1 дорослий плащ;

3) [ ] : [ ] = [ ] (пл)

Відповідь:... плащів для дорослих.

3) Самостійне розв'язування задачі № 567, с. 88 (робота у міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Аналіз умови задачі

— Які компоненти відомі?

— Розв’яжіть задачу.

Коментування дітей (корекція вчителя).

1) 1000 - 200 = 800 (г) — маса 1 л гасу;

2) 800 - 90 = 710 (г)

Відповідь: маса 1 л бензину 710 г.

Четверта зупинка «Танцюристи» — фізкультхвилинка

Добре те, що сонце світить!

(Руки вгору.)

Добре те, що вітер віє!

(Коливаються.)

Добре те, що цей ось ліс

(Присідають.)

Разом з нами ріс і ріс.

(Підтягуються.)

Добре те, що в нашій річці

(«Купаються».)

Синя, не брудна водиця,

(Плескають у долоні.)

Добре гратися надворі,

Добре вчитися у школі!

(Сідають за парти.)

4) Завдання з логічним навантаженням № 569, с. 89.

— Побудуйте шестикутник. Поділіть його двома відрізками, щоб утворилося 3 трикутники, 4 чотирикутники і п’ятикутник.

5) Робота в «Літературній» студії (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Кінцева зупинка «На гостині у Миколая» — інформаційна хвилинка

— А чи знаєте ви легенду про Святого Миколая?

Багато років тому жив в одному краї та служив Господу Богу і людям єпископ Миколай. То була дуже добра і порядна людина. Він допомагав усім людям, котрі вірували в Ісуса Христа. А найперше тим, котрих спіткало горе. І любив він свої дари давати так, щоб його не бачили. Говорять, що в бурю він врятував молитвою корабель і його пасажирів. Молитвою воскресив мертвого моряка, що впав зі щогли і розбився. А в однієї жінки помер чоловік. І було тій удові дуже важко жити. Одного разу вона прокинулася, застеляє ліжко, а під подушкою — гаманець, набитий грішми. Здивувалася дуже жінка. Подякувала щиро за добро, а сама й думає, що то робота Святого Миколая. І відтоді тій молодиці добре жилося, бо Святий Миколай зробив те від щирого серця.

— Які народні прикмети ви знаєте про день Святого Миколая?

• Якщо цього дня ішов сніг, то народ казав: «Миколай бородою трусить».

• Як на Миколи іній — буде овес.

• До Миколи нема зими ніколи.

• Як на Миколая впаде великий іній — на гарний урожай хліба.

• Як на Миколая дощ, то врожай на озимину.

• Якщо на Миколая мороз, то на добрі хліба та городину.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 89, № 570; 571.

2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)

• Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

• Яким способом обчислення користувалися під час віднімання круглих трицифрових чисел з переходом через розряд виду 420 - 70?

• 3 яким видом задач працювали на уроці?

• Де можна використати ці знання?

• Чим зацікавила вас інформація про народні свята?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити