Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ В МЕЖАХ 100. УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ
Урок 62. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД ВИДУ 650 - 290. ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ ВИДУ 600 ПЕРИМЕТР ТРИКУТНИКА
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: проаналізувати результати контрольної роботи; організувати роботу над помилками; ознайомити учнів з усним відніманням круглих трицифрових чисел з переходом через розряд; удосконалювати вміння розв'язувати розширені задачі на зведення до одиниці; формувати навички усного додавання і віднімання круглих трицифрових чисел; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про зимові свята України; громадянської: виховувати повагу до народних традицій.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, «Я у світі», зображувальне мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Математика — цариця всіх наук. Її коханий — істина, ЇЇ наряд — простота і ясність. Палац цієї володарки оточений тернистими заростями, і щоб досягти його, кожному треба продертися крізь хащі. Випадковий подорожній не знайде в її палаці нічого привабливого. Краса його відкривається лише розуму, який любить істину і загартовувався в боротьбі з труднощами (Ян Снядецький).
— Поясніть вислів.
2. Актуалізація опорних знань
1) Аналіз контрольної роботи.
✵ Оголошення результатів виконання роботи.
✵ Колективна робота над типовими помилками.
✵ Індивідуальна робота над помилками, допущеними в контрольній роботі.
2) Математична вікторина (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
✵ Якою системою лічби ми користуємось? (Десятковою)
✵ Як називається ця одиниця для лічби? (Десяток)
✵ Полічіть десятками від 30 ... до 80, від 70 ... до 100, від 100 до ... 20.
✵ Якщо візьмемо 10 десятків, то утворимо... (сотню).
✵ Полічіть сотнями від 100 ... до 700, від 400 ... до 1000, від 800 ... до 300.
✵ Як називається число, яке отримуємо у результаті додавання? (Сума)
✵ Як знайти невідомий доданок?
✵ Як називається число, яке отримуємо у результаті віднімання? (Різниця)
✵ Назвіть відомі вам геометричні фігури.
✵ Чим відрізняється трикутник від інших фігур?
✵ Що таке периметр?
✵ Як знайти периметр трикутника?
3) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
✵ Яку цифру можна поставити замість зірочки, щоб одержати правильну рівність?
✵ Знайти суму а + 150 та різницю 480 - а, якщо а = 220.
✵ Марко виготовив 18 літаків, а Микола у 3 рази менше. Всі літаки хлопці розставили на чотирьох поличках порівну. Скільки літаків поставили на кожну поличку?
✵ 5 картоплин зварились у каструлі за 30 хв. Як довго варилася кожна картоплина?
✵ 3 множини «метр, кілометр, кілограм, дециметр, сантиметр, міліметр» вилучити зайве. Якою спільною ознакою можна об’єднати слова, що залишились?
Відповіді: 3 і 0; 3; 5; 370; 260; 6 літаків; 30 хв; кілограм.
4) Каліграфічна хвилинка.
— Продовжіть закономірність.
650; 640; ... 550.
740 ... 640.
830 ... 730.
— Перевіримо ваші знання традицій свого народу.
5) Літературна хвилинка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Літературну хвилинку хочу почати з вірша Романа Завадовича.
Мене навчила рідна мати
Звичаї рідні шанувати,
І рідну мову, й рідний спів,
І славну пам’ять прадідів.
— Які бувають свята? (Державні, народні, релігійні, професійні, родинні)
— Які народні свята ви знаєте? (Відповіді дітей.)
— Які зимові свята ви знаєте? (Відповіді дітей.)
— У народі кажуть «Зима прийшла — і празників привела».
Про зимові свята ми ще поговоримо...
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Поясніть способи обчислення.
Спосіб обчислення 1
650 - 290
✵ Розкласти від’ємник 290 на розрядні доданки (200 + 90).
✵ Відняти від зменшуваного 650 спочатку 200, а потім 90 (650 - 200 - 90)
650 - (200 + 90) = (650 - 200) - 90 = 360
Спосіб обчислення 2
✵ Замінити числа на десятки.
✵ Виконати дію.
650 - 290 = 65 дес. - 29 дес. = 36 дес. = 360
Робота за підручником (№ 581, с. 91). Робота в парах.
Спосіб обчислення 1
600 - 270
✵ Розкласти від’ємник 270 на розрядні доданки (200 + 70).
✵ Відняти від зменшуваного 600 спочатку 200, а потім 70 (600 - 200 - 70).
600 - (200 + 70) = (600 - 200) - 70 = 330
Спосіб обчислення 2
✵ Замінити числа на десятки.
✵ Виконати дію.
600 - 270 = 60 дес. - 27 дес. = 33 дес. = 330
— Яка тема уроку?
Висновок. Віднімання круглих трицифрових чисел з переходом через розряд.
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»).
— Чи потрібно вміти віднімати трицифрові числа з переходом через десяток? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Обчислення прикладів з вивченої теми (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
Робота за підручником (№ 574, с. 89)
Варіант 1
340 - 250 = |
700 - 30 = |
230 - 140 = |
620 - 360 = |
850 - 270 = |
500 - 60 = |
Варіант 2
530 - 180 = |
470 - 90 = |
870 - 340 = |
400 - 70 = |
920 - 480 = |
130 - 50 = |
Робота за підручником (№ 583, с. 91)
Варіант 1
900 - 240 = |
500 - 130 = |
800 - 70 = |
600 - 50 = |
Варіант 2
330 + 480 = |
250 + 270 = |
910 - 580 = |
740 - 360 = |
2) Фізкультхвилинка «Повтори оченятками».
3) Робота за підручником (с. 75).
а) Робота над задачею № 575 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
— Прочитайте задачу.
Аналіз змісту задачі за питаннями вчителя
— Про що йдеться в задачі? (Про кілограми і дні)
— За скільки днів хазяйка витратила 14 кг картоплі? (За 7 днів)
— Що можемо дізнатися, маючи такі дані? (Скільки кілограмів картоплі витрачає хазяйка за 1 день.)
— Якщо денна норма збільшиться на 1 кг, якою дією ми дізнаємося нову денну норму? (Додаванням)
— Знаючи нову денну норму, чи зможемо ми відповісти на питання задачі? (Так)
— Якою дією? (Діленням)
— Скільки дій у цій задачі? (Три)
— Складіть умову та розв’яжіть задачу.
Один учень працює за закритою дошкою, решта — в зошитах. Після перевірки 3-5 зошитів за вибором учителя дошка відкривається, проводиться перевірка розв’язання задачі з коментуванням до кожної дії і повного відповіддю.
Розв’язання
1) 14 : 7 = 2 (кг) — за один день витрачала господарка;
2) 2 + 1 = 3 (кг) — стала витрачати господарка за один день;
3) 18 : 3 = 6 (дн.)
Відповідь: на 6 днів вистачить 18 кг картоплі, якщо денна норма витрати збільшиться на 1 кг.
— Складіть обернену задачу, щоб знайти число 18. (За 7 днів господарка витратила 14 кг картоплі. Скільки кілограмів картоплі витратить господарка за 6 днів, якщо денна норма витрати збільшиться на 1 кг?)
б) Самостійне розв’язування задачі (№ 577, с. 90).
Аналіз умови задачі
Степова зона — 340 мм |
На ? більше опадів у зоні мішаних лісів? |
Зона мішаних лісів — 640 мм |
— Які компоненти відомі?
Коментування дітей (корекція вчителя).
640 - 340 = 300 (мм)
Відповідь: на 300 мм.
4) Літературна хвилинка.
✵ Він приходить до малят
У кожусі аж до п’ят.
Із ціпком, у рукавицях
І у шапці, що іскриться.
Від сріблястого сніжку,
З подарунком у мішку.
Всім гостинці роздає?
Відгадайте, хто це є? (Дід Мороз)
— Свято зустрічі Нового року — одне з найдавніших і найпопулярніших у світі. У давні часи рік в Україні розпочинався у березні, у пору весняного рівнодення, коли, за українською міфологією, було створено світ і людину. Згідно з календарем, 1492 рік починався з 1 вересня. Указом від 15 грудня 1699 року Петро І запровадив римський календар і таким чином установив новий початок року: за 31 грудня 7208 року «Від створіння світу» настало 1 січня 1700 року нашої ери. В церковних відправах цей календар діє до цього часу. У повсякденному житті ми користуємось дещо іншим календарем, так званим «новим стилем*. Найулюбленішим святом дітей є Новий рік, що відзначається в Україні з ніч з 31 грудня на 1 січня. У січні Новий рік почали святкувати в Україні з початку XVIII ст. Тоді ж з’явилася і новорічна ялинка, що прийшла на зміну Ділуху — солом’яному снопові, який убирали до свята медяниками, горішками і ставили на покуті. Стояв він у хаті протягом усіх новорічних свят. Неодмінним учасником новорічних свят в Україні став Дід Мороз.
— Які приказки знаєте про Новий рік?
✵ Новий рік — до весни відлік.
✵ На Новий рік прибавилось дня на заячий скік.
Хвилинка-цікавинка
Раніше характер у Діда був досить суворий і крутий. Він не тільки обдаровував тих, хто йому догодив, але й карав норовливого — ударом палиці заморожував до смерті.
Коли в Україні почали зустрічати Новий рік узимку, в ніч з 31 грудня на 1 січня, Дід Мороз став головним героєм цього свята. Його характер змінився: він подобрішав і почав приносити дітям подарунки в новорічну ніч.
Зараз він узагалі сприймається більшістю наших співвітчизників як добрий чарівник з повним мішком подарункового добра.
5) Робота в художній студії (уявній).
— Уявіть собі! Ви — художник-чарівник. Візьміть пензлик до рук, виберіть фарбу — і помандруємо приміщенням школи, класом і писатимемо, де захочемо. Напишіть букву «м» на дверях спортивної зали, букву «о» — на спортивному майданчику, букву «л» — на вхідних дверях, букву «о» — на дверях класу, букву «д» — на вікні, букву «ц» — на стелі, букву «і» — на дошці. Заплющте очі і пройдіть ще раз уявним шляхом та зберіть букви докупи. Яке слово вийшло? (Молодці)
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 90, № 578; 579.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Яким способом обчислення користувалися під час віднімання круглих трицифрових чисел з переходом через розряд? Наведіть приклади.
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас інформація про свята?