Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 2-й КЛАС
Урок 6. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ВИДУ 38 + 2; 80 - 4. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ОБЕРНЕНІ ЗАДАЧІ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теїм «Нумерація чисел у межах 100»; формувати навички додавати та віднімання двоцифрових чисел різними способами; вдосконалювати вміння розв'язувати вирази рівняння та складати обернені задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату; ціннісно-смислової: через розуміння учнем застосування алгоритму розв'язання рівняння, який він може використовувати у подальшому при вивченні нових тем у старшій школі;
інформаційної: розширити знання учнів про Всесвіт;
загальнокультурної: розкрити значення «працелюбна команда», що є символом працелюбності в українців.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа
Міжпредметні зв'язки: природознавство, літературне читання, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; таблиця «Математичні дії»; схеми-опори.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
— На нас чекає велика праця.
— Що для роботи візьмемо в помічники? (Уважність, працелюбність знання...)
— Знаю, що ви любите працювати. І по секрету скажу, що коли ви працюєте, то схожі на одну маленьку комашку, що є навіть символом працелюбності в українців... (Бджілка)
Інформаційна хвилинка
Існує близько 20 тисяч бджіл. їх можна виявити на всіх континентах, окрім Антарктиди. Бджоли пристосувалися харчуватися нектаром і пилком, використовуючи нектар як джерело енергії, а пилок для отримання білків та інших поживних речовин.
— Які прислів’я про працю знаєте?
✵ Землю красить сонце, а людину — праця.
✵ Бджола мала, а й та працює.
✵ Маленька праця краща за велике безділля.
— Ви обізнані в багатьох науках. Тож вирушаймо у космічний простір!
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийому «Мікрофон»),
✵ Результат дії додавання.
✵ Скільки у квадрата вершин?
✵ А в трьох трикутників — кутів?
✵ Як називається результат дії віднімання?
✵ Назвіть числа при відніманні.
✵ Що називається рівнянням?
✵ Що означає «розв’язати рівняння»?
✵ Скільки прямих можна провести через одну точку?
✵ Назвіть найбільше двоцифрове число.
✵ Назвіть найменше двоцифрове число.
✵ Сформулюйте переставний закон додавання.
✵ Навіщо потрібен літр?
✵ Яка дія обернена до дії додавання?
✵ У бджілки стільки очей, скільки у тебе та ще стільки, та ще півстільки, як у тебе. (5)
— Вирушаємо. На старт! Відлік рахунку: 50; 45; 40; 35; 30; 25; 20; 15; 10; 5... Полетіли!
2) Усні обчислення. Гра «Задумай число».
Присутні об’єднуються у дві команди. Спочатку гру проводить учитель.
— Задумайте яке-небудь число, менше 10. Відніміть задумане число від 15. Скільки у вас вийшло? (6)
— Ви задумали число 9.
Так учитель запитує в кількох учнів з першої і другої команди. Потім учитель виявляє учнів, які зрозуміли «секрет» відгадування, і пропонує їм провести гру, але з учнями іншої команди.
Виграє команда, в якої більше учнів не допустили помилки при відгадуванні задуманих чисел.
3) Каліграфічна хвилинка.
— Ми дійсно працюємо, як бджілки. Розгорніть бортові журнали. Наші наступні координати...
Цікавинка
✵ Дивним є те, що у бджілки 5 очей. Ми бачимо тільки 2 великих, три ока непомітні.
✵ Ці комахи розрізняють тільки білий, жовтий і синій кольори.
✵ Бджілка завжди літає по траєкторії, яка нагадує цифру 8.
— Каліграфічна хвилинка нашого уроку — числа 5 та 8.
— Запишіть можливі варіанти двоцифрових чисел. (50; 55; 80; 85; 58)
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням методу «Коло ідей»)
— У космічному просторі — якась небезпека.
SOS! SOS! SOS!
— Що це таке?
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедїі — вільної енциклопедії)
SOS (СОС) — міжнародний сигнал лиха в ефірі (з використанням азбуки Морзе) зв’язку. Сигнал являє собою послідовність «три крапки, три тире, три крапки», передану без будь-яких літер, інтервалів (Звук ∙∙∙---∙∙∙).
— Поясніть розв’язання задач (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
✵ Задача 1
У дівчинки було 80 цукерок. Вона з’їла 4 цукерки. Скільки цукерок залишилось?
Було — 80 ц. — зменшуване
З’їла — 4 ц. — від’ємник
Залишилось — ? — різниця
Розв’язання:
80 - 4 = 70 + (10 - 4) = 70 + 6 = 76 (ц.)
✵ Задача 2 — обернена
Було — ?
З’їла — 4 ц.
Залишилось — 76 ц.
Розв’язання:
76 + 4 = 70 + (6 + 4) = 80 (ц.)
— Який висновок можна зробити? (Відповіді учнів.)
— Яка тема нашого уроку? (Відповіді учнів.)
Висновок. Якщо одне числове дане стає шуканим, а шукане стає даним, то такі задачі називають оберненими. Задача 1 — пряма задача. Задача 2 — обернена. У розв’язанні прикладів використовуємо порозрядне віднімання та додавання.
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)
— Чи необхідні у житті нам ці знання? Задля чого? (Відповіді учнів.)
3. Вивчення нового матеріалу
— Координати невідомого нам космічного зорельоту розкодували. Ідемо на допомогу.
1) Робота за підручником (с. 10).
а) Розв’язування прикладів № 53 (фронтальна робота за варіантами з використанням прийому «коментування»).
— Випишіть вирази зі значеннями: 30; 47; 60; 88.
Варіант 1
15 + 14 =
33 + 33 =
55 + 5 =
50 — 3 =
90 - 8 =
Варіант 2
27 + 3 =
66 + 6 =
14 - 7 =
77 + 7 =
90 - 2 =
б) Складання, порівняння та розв’язування задач № 54 (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі —разом»).
— Складіть задачу за першим малюнком.
(Банка вміщує 3 л води, а самовар — 5 л. Скільки літрів води вміщують банка і самовар разом? (3 + 5 = 8 (л))
— Складіть задачу за другим малюнком.
(Банка і самовар разом вміщують 8 л води. Скільки літрів води вміщує банка, якщо самовар вміщує 5 л води? (8 - 5 = 3 (л))
— Що спільного і відмінного в цих задачах?
— Як склали другу задачу з першої?
— Якою є друга задача по відношенню до першої?
— Друга задача є ... до першої.
— Пригадайте, як скласти обернену задачу?
(Щоб скласти обернену задачу, потрібно ввести в умову число, яке було невідомим у першій задачі, а одне з відомих у першій задачі чисел зробити невідомим.)
— Складіть ще одну задачу, обернену до розв’язаних.
(Банка і самовар разом вміщують 8 л води. Скільки літрів води вміщує самовар, якщо банка вмішає 3 л води?
8 - 3 = 5 (л)
Відповідь: самовар вміщує 5 л води.)
Висновок. Щоб скласти обернену задачу, слід виписати числа задачі, пояснити їх і припустити, що одне із даних в умові задачі чисел є невідомим. Скласти задачу, в якій запитується про це число. Обернених задач може бути стільки, скільки числових даних є в задачі.
— Моїм маленьким бджілкам треба перепочити...
2) Фізкультхвилинка (під пісню Аліни Гросу «Бджілка»).
Бджілки крильця розправляють,
Їх до сонця підіймають.
Потім можна політати
І медку вже назбирати.
На галявину злетілись
Та нектаром поживились,
Потім знову полетіли
І у сотки залетіли.
3) Розв'язування рівнянь (з використанням прийому «Інтрига»).
Самостійна робота.
— Корені рівнянь відкриють вам таємницю...
Завдання для дівчаток.
10 - х = 6
х + 3 = 20
28 - х = 10
46 - х = 33
Завдання для хлопчиків.
х + 6 = 30
81 - х = 80
59 - х = 40
х + 44 = 50
— Поясніть, як розв’язали вираз «20 - 3».
(20 розклали на 10 і 10, потім від 10 відняли 3, дістали 7. До 10 додати 7 буде 17.)
Гра «Шифрувальник»
А |
Б |
В |
Г |
Ґ |
Д |
Е |
Є |
Ж |
3 |
И |
І |
Ї |
Й |
К |
Л |
М |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
Н |
О |
П |
Р |
С |
Т |
У |
Ф |
X |
Ц |
Ч |
Ш |
Щ |
Ь |
Ю |
Я |
|
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
32 |
33 |
— Ми зустрілися з гуманоїдами.
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з інтернету: матеріал з Вікіпедїї — вільної енциклопедії)
Гуманоїд (лат. humanoides — подібний до людини) — людиноподібна істота. До гуманоїдів прийнято відносити не всіх людиноподібних істот, а лише тих, що невідомі науці, хоча в англійській мові під словом «humanoid» маються на увазі також людиноподібні мавпи, роботи, міфологічні та фантастичні істоти, схожі на людину.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 11, № 58; 59.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Інтерв'ю»)
✵ Чого навчились на уроці? Які поняття повторили?
✵ Що таке обернена задача?
✵ Як можна скласти таку задачу?
✵ Що цікавого дізналися на уроці?
✵ Чи хотіли б ви дійсної зустрічі з гуманоїдами?