Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 2-й КЛАС
Урок 8. НАЗВИ ЧИСЕЛ ПРИ ВІДНІМАННІ. ПЕРЕВІРКА ВІДНІМАННЯ ДОДАВАННЯМ. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ З БУКВЕНИМ КОМПОНЕНТОМ. ПЕРИМЕТР ТРИКУТНИКА
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теми «Зв'язок дій додавання і віднімання»; сприяти розумінню школярами поняття «перевірка віднімання додаванням»; вдосконалювати вміння швидко і правильно знаходити значення математичних виразів із буквеним компонентом та розв'язувати задачі, обчислювати периметр трикутника; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про Всесвіт.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа, вирази з буквеним компонентом, периметр трикутника.
Міжпредметні зв'язки: природознавство, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення з допомогою граф-схем (фронтально, з використанням гри).
— На минулому уроці ми примарсіанились до планети...
— Марс — планета, схожа на Землю. Віртуально ми зможемо дослідити її. Вирушаємо на екскурсію. Дізнаємось номер маршруту. Нашими екскурсоводами будуть: Інтернет, довідники...
Гра «День і ніч»
Учитель каже: «Ніч». Учні заплющують очі. Потім диктує завдання: суму чисел 50 і 26 зменшити на 4. (Пауза.) Одержаний результат зменшити на 12. Одержаний результат збільшити на 28. Після цього вчитель каже: «День». Учні розплющують очі і підносять руки. Відповідає учень з того ряду, в якому більше учнів підняли руки. Далі знову настає «Ніч» — інше завдання і т. д.
Відповідь: 88.
Відповідь: 66.
2) Каліграфічна хвилинка.
— Зробіть позначки на маршрутному листі.
— Дайте характеристику цим числам.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийомів «Незакінчене речення» та «Коло ідей»)
— Щоб екскурсія склалася вдало, ознайомимося з темою та виконаємо завдання.
Завдання 1 (з використанням прийому «Незакінчене речення»).
✵ При відніманні числа називаються так: ... (зменшуване, від’ємник, різниця).
✵ 3 прикладу на віднімання можна скласти приклад на... (додавання 12 - 7 = 5; 5 + 7 = 12).
✵ Щоб перевірити віднімання додаванням, можна до різниці... (додати від’ємник).
✵ Якщо дістанемо... (зменшуване), то розв’язання правильне.
Завдання 2 (з використанням прийому «Коло ідей»).
✵ Щоб знайти значення буквеного виразу а + 29... (замість невідомого слід підставити значення та розв’язати вираз).
✵ Назвіть значення буквеного виразу.
Висновок. Як бачимо, кожен учень надав букві свого значення, відмінного від інших, і одержав значення буквеного виразу, відмінне від значень інших учнів.
— Який висновок можна зробити? (Букві можна надавати будь-якого значення. Значення буквеного виразу залежить від числового значення букви.)
— Таким чином, буквені вирази мають безліч розв’язань при різних значеннях букви. Якщо ми задамо букві 10 значень, буде і 10 розв’язків.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Коло ідей»)
— Де у реальному житті ці знання нам стануть у пригоді? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
— Дізнаємося особливості цієї планети.
Марс — планета земного типу. На Марсі є метеоритні кратери, як на Місяці, вулкани, долини і пустелі, подібні до земних. Тут розташована гора Олімп (22 456 м), найвища відома гора в Сонячній системі, і Долина Маринер.
У планети є два супутники: Фобос (грец. «Страх») і Деймос («Жах»).
1) Робота за підручником (с. 13).
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
— Перша наша зупинка — Кратер Гусєва.
Кратер Гусєва (англ. Gusev Crater) названий на честь астронома Матвія Гусєва. Утворився, ймовірно, 3-4 млрд років тому. Вважають, що колись він був заповнений водою.
а) Розв’язування виразів на № 71 за варіантами (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
— З кожного виразу на віднімання та його значення складіть рівність з додаванням. Усно поясніть, що дістанемо, коли до різниці додамо від’ємник.
Картка 1 |
Картка 2 |
|||
74 - 26 = 48 |
68 - 12 = 56 |
|||
28 - 5 = 23 |
25 - 9 = 16 |
|||
15 - 6 = |
80 - 7 = |
|||
63 - 8 = |
14 - 8 = |
Висновок. Щоб перевірити дію віднімання, можна до різниці додати від’ємник. Якщо дістанемо зменшуване, то обчислення виконано правильно.
б) Розв’язування буквених виразів № 74 (фронтальна робота з використанням прийому «Знаємо — бажаємо дізнатися — дізналися»).
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
— Друга наша зупинка — Долина Маринер.
Долина Маринер названа на честь американської космічної програми «Маринер».
в) Розв’язування (складання) і порівняння задач № 75 (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
— Третя наша зупинка — гора Олімп.
Гора Олімп (лат. Olympus Mons) — згаслий вулкан на Марсі, найвища планетна гора в Сонячній системі.
— За алгоритмом розв’яжіть задачі. (Самостійна робота.)
— Про що йдеться в задачі?
— Що відомо? Що потрібно знайти?
— Чи можемо відразу знайти відповідь?
— Про що потрібно дізнатися спочатку?
— Запишіть першу дію.
— Що необхідно знайти далі?
— Запишіть відповідь.
г) Розв’язування логічної задачі № 77 (фронтальна робота з використанням прийому «Синтез думок»).
Відповіді: 25; 27; 52; 57; 72; 75.
2) Фізкультхвилинка.
3) Робота з геометричним матеріалом (фронтально, з використанням прийому «Мікрофон»).
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
— Наша екскурсія завершується.
— Ми не зустріли живих істот. А чи є життя на планеті?
Наразі немає наукових доказів існування життя на Марсі. Хоча припускають, що воно там може бути. На Марсі було знайдено зразки льоду, що є однією з умов існування життя. За останніми відомостями, в минулому на Марсі існувала вода в рідкому стані, поверхню планети вкривали моря. Однак унаслідок нез’ясованих досі причин вона практично зникла.
— Пофантазуймо! Давайте змоделюємо водойми або льодовики планети з геометричних фігур, а саме — з трикутників.
Геометрія! Диво-наука!
Тут потрібні і розум, і руки,
А ще наші творчі натури,
Щоб складати цікаві фігури.
— Які фігури зображено?
— Що таке трикутник?
— Що таке периметр? (Сума довжин усіх сторін.)
— Як можна знайти периметр трикутника? (Знайти суму довжин усіх сторін.)
— Запишіть самостійно в зошитах вираз для знаходження периметра цих трикутників.
— Оберіть собі трикутник (кількість обирають діти самостійно), назвіть вершини буквами латинського алфавіту, обчисліть периметр.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 14, № 78; 79.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
✵ Чого навчились на уроці?
✵ Як перевірити дію віднімання?
✵ Як знайти значення виразів з буквеним компонентом?
✵ Як знайти периметр трикутника?
✵ Що допомагало вам працювати?
— Ми повернулися на Землю. Час обмінятися враженнями.
— А чи знайдете ви трикутники у звичайних для нас предметах, істотах?