Математика 4 клас I семестр - Розробки уроків - за підручником М. В. Богдановича - 2015 рік

ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ 3-го КЛАСУ. ВИВЧЕННЯ ПИСЬМОВОГО МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ В МЕЖАХ 1000

Урок 14. ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ НА ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ

Мета: ознайомити учнів з письмовим діленням на двоцифрове число; вчити розв'язувати задачі на різницеве порівняння; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення

• У скільки разів 150 м більше 5 м? (30)

• На скільки 150 м більше 5 м? (145)

• Скільки разів по 60 л міститься в 120 л? (2 рази)

• 27 більше задуманого числа в 3 рази. Чому дорівнює задумане число? (9)

• Число 6 помножити на суму чисел 9 і 5. (84)

• Назвіть число, більше 13 у 6 разів (78); 25 у 3 рази (75); 19 у 4 рази (76).

• Знайдіть частку чисел 33 і 3 (11); 95 і 5 (19); 91 і 7 (13).

1/2 дм — скільки це сантиметрів? (5 см)

1/4 м — скільки це сантиметрів? (25 см)

1/8 відрізка дорівнює 2 см. Чому дорівнює весь відрізок? (16 см)

• Лимон дорожче яблука в 3 рази. Що дорожче — 15 яблук або 5 лимонів? Розв’язання поясніть.

Пояснення. Замість одного лимона можна купити 3 яблука, отже, на одні й ті самі гроші яблук можна купити в 3 рази більше, ніж лимонів. Дізнаємося, скільки яблук можна купити замість 5 лимонів: 5 ∙ 3 = 15.

Отже, 5 лимонів коштують стільки ж, скільки 15 яблук.

3. Математичний диктант

• 45 звільніте на 99.

• Від 165 відніміть 99.

• Від 3 грн відніміть 79 к.

• Береза нижче сосни на 5 м. Знайдіть висоту сосни, якщо висота берези 12 м.

• Сума трьох чисел 170. Перший доданок 90, другий 30. Знайдіть третій доданок.

• Перший доданок 300, другий на 50 менше. Знайдіть суму цих чисел.

Відповіді: 45 + 99 = 144; 165 - 99 = 66; 3 грн - 79 к. = 2 грн 21 к.;

12 м + 5 м = 17 м; 170 - (90 + 30) = 50; 300 + (300 - 50) = 550.

4. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою

Завдання 130 (кругові приклади)

Учні пригадують особливості розв’язування кругових прикладів.

III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Ділення на двоцифрове число

1) Підготовча робота (завдання 131).

— Розв’яжіть приклади зі взаємоперевіркою в парах.

— Розташуйте частки в порядку спадання. (242; 187; 125; 63)

2) Ділення на двоцифрове число (завдання 132).

Учні коментують, як знаходили частку чисел.

3) Первинне закріплення нового матеріалу (завдання 133, коментує сильний учень).

19 менше 28, у частці буде одна цифра. Частку шукаємо способом підбору. Першу пробну цифру можна знайти, якщо поділити число всіх десятків діленого на число десятків дільника 19 : 2 = 9. Перевіримо усно цифру 9: 20 ∙ 9 = 180; 9 ∙ 8 = 72; 180 + 72 = 252; 252 > 196; цифра 9 не підходить. Пробуємо аналогічно цифру 8: 28 ∙ 8 = 224; 224 > 196: цифра 8 не підходить. Пробуємо цифру 7: 28 - 7 = 196. Отже, цифра 7 підібрана правильно.

Фізкультхвилинка

4) Виконання завдання 134 (з коментуванням).

2. Розв'язування задачі (завдання 135)

Задачу вивчають колективно, записують коротку умову.

Розв’язування — самостійно з подальшою самоперевіркою з дошки. Один учень працює за дошкою.

1) 1000 : 10 = 100 (років) — живе верба;

2) 1000 - 100 = 900 (років) — довше живе дуб, ніж верба.

3. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»

Завдання 136

Розв’язування складанням рівняння.

347 - x = 129

x = 347 - 129

x = 218

Відповідь: 218 груш росте в саду.

4. Практична робота

Завдання 1 (с. 24)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 137; 138 (с. 21).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового вивчали на уроці?

— Що ви очікували від уроку?

— Чи виправдалися ваші очікування?






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.