Математика 4 клас I семестр - Розробки уроків - за підручником М. В. Богдановича - 2015 рік
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Урок 21. ЧИТАННЯ І ЗАПИС ЧОТИРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЙОГО ЧАСТИНАМИ І ЧАСТИНИ ВІД ЧИСЛА
Мета: ознайомити учнів з правилом запису будь-якого чотирицифрового числа; закріплювати вміння читати чотирицифрові числа; повторити правило знаходження частини числа і числа за його частиною; вдосконалювати навички усних і письмових обчислень, розв'язування задач двома способами; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Завдання 183
— Прочитайте числа, в записі яких більше цифр, ніж доданків. Одиниці якого розряду відсутні в цих числах? (8037 — сотні, 9009 — сотні, десятки; 9900 — десятки, одиниці)
Завдання 184
— Прочитайте вираз, за допомогою якого розв’язали задачу.
(60 + 24) : k, якщо k = 12, то (60 + 24) : 12 = 7 (м)
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Усні обчислення
— Полічіть тисячами від 1000 до 10 000 і навпаки.
Робота в групах. «Хто швидше обчислить математичний ланцюжок?»
2. Математичний диктант
✵ Записати число, що складається з 85 десятків.
✵ Скільки сантиметрів у 4 м 2 см?
✵ Яке число стоїть між 998 і 1000?
✵ Скільки метрів у 900 см?
✵ Скільки всього копійок в 1 грн 4 к.?
✵ Суму чисел 44 і 56 помножити на різницю чисел 44 і 39.
✵ Різницю чисел 500 і 200 зменшити на 30.
✵ Суму чисел 25 і 75 зменшити в 4 рази.
✵ Добуток чисел 17 і 5 збільшити на 15.
3. Робота в групах
— Які знаки дій можна поставити замість і які цифри — замість
, щоб отримати правильні рівності?
Кожна група отримує завдання. Перемагає група, яка правильно і швидко виконає завдання.
Відповіді:
IV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за підручником
Завдання 185
Учні називають пари чисел. Аналізують, що у них спільного і чим вони відрізняються.
Ознайомлення з правилом запису чотирицифрових чисел
— Прочитайте числа 7568; 4827:
7568 — це 7 тис. 568 (сім тисяч п’ятсот шістдесят вісім);
4827 — це 4 тис. 827 (чотири тисячі вісімсот двадцять сім).
— На основі складання різних форм представлення числа отримуємо правило запису будь-якого чотирицифрового числа: спочатку записують одиниці розряду тисяч, потім — сотень, десятків, одиниць.
Завдання 186 (з коментуванням)
2. Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Знаходження частини числа і числа за його частиною
Практична робота (завдання 187)
Діти виконують завдання в парах, попередньо повторивши, як знайти частину числа і число за його частиною.
Завдання 188
— Щоб знайти частину числа, потрібно великі грошові одиниці перетворити на менші.
2. Робота над задачами
Завдання 189
Після роботи над текстом задачі учні аналізують її.
— Які колоди були на складі?
— Що зробили з сосновими колодами?
— Як знайти кількість розпиляних соснових колод?
Учні розв’язують задачу самостійно з подальшою взаємоперевіркою.
Розв’язання
1) 48 + 56 = 104 (к.) — було на складі;
2) 56 : 4 = 14 (к.) — соснових розпиляли;
3) 104 - 14 = 90 (к.) — залишилося на складі;
4) 90 - 14 = 76 (к.)
— Поясніть розв’язання задачі виразом.
48 + 56 - 56 : 4 - 56 : 4 = 76 (к.) — менше розпиляли, ніж залишилося.
Завдання 190
Діти розв’язують задачу самостійно з подальшою перевіркою, під час якої з’ясовують, яким способом вони розв’язували задачу. Коментують обидва способи розв’язання.
І спосіб
1) 4 + 3= 7 (кг) — фарби витратили для ремонту одного класу;
2) 7 ∙ 12 = 84 (кг) — фарби потрібно для ремонту 12 класів;
(4 + 3) ∙ 12 = 84 (кг)
ІІ спосіб
1) 4 ∙ 12 = 48 (кг) — білої фарби знадобиться;
2) 3 ∙ 12 = 36 (кг) — коричневої фарби потрібно;
3) 48 + 36 = 84 (кг) — фарби потрібно для ремонту 12 класів;
4 ∙ 12 + 3 ∙ 12 = 84 (кг)
3. Самостійна робота (завдання 191)
Учні виконують завдання в зошитах, один учень працює біля дошки. Перевіряють правильність виконання завдань.
9999; 1000;
69997; 6998; 69999; 7000; 70001.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 192; 193 (с. 31).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— Чого вчилися?
— Хто був найактивнішим на уроці?