Математика 4 клас I семестр - Розробки уроків - за підручником М. В. Богдановича - 2015 рік
ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Урок 41. ДІЯ ВІДНІМАННЯ. ПРАВИЛО ВІДНІМАННЯ СУМИ ВІД ЧИСЛА. ТАБЛИЧНЕ Й ПОЗАТАБЛИЧНЕ, УСНЕ І ПИСЬМОВЕ ВІДНІМАННЯ. ЗАДАЧІ, ЯКІ РОЗВ'ЯЗУЮТЬСЯ ВІДНІМАННЯМ
Мета: узагальнити уявлення учнів про дію віднімання; закріпити вміння розв'язувати задачі на віднімання; повторити прийоми письмового віднімання трицифрових чисел; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра «Хто швидше?»
1-ша група |
2-га група |
3-тя група |
|
|
|
3. Математичний диктант
— Запишіть вирази, знайдіть їх значення.
✵ Збільшити частку чисел 90 та 18 у 16 разів.
✵ Зменшити добуток чисел 24 і 4 у 8 разів.
✵ Збільшити різницю чисел 87 і 48 у 2 рази.
✵ Знайти половину числа 900.
✵ Знайти суму чисел 127 і 223, зменшити її в 7 разів.
Відповіді: (90 : 18) ∙ 16 = 80; (24 ∙ 4): 8 = 12; (87 - 48) ∙ 2 = 78; 900 : 2 = 450; (127 + 223) : 7 = 50.
4. Гра «Будь уважним!»
— На скільки помножили кожне число?
— На скільки розділили кожне число?
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Первинне сприймання матеріалу
— Самостійно прочитайте текст завдання 383 по частинах (віднімання натуральних чисел; застосування послідовності чисел при відніманні; віднімання суми від числа).
— Як називають числа при відніманні?
— Що називають відніманням?
— Як застосувати послідовність чисел при відніманні?
— Покажіть на прикладі, як можна відняти від числа суму 28 - (7 + 9). Згадайте віднімання по частинах.
2. Робота над задачами
Самостійне читання учнями простих задач (завдання 384)
— Укажіть задачі, які розв’язуються дією віднімання. Запишіть розв’язання цих задач.
1) 800 - 70 = 730 (г) — середньодобовий приріст маси телички;
2) 36 - 22 = 14 (кг) — більше зібрали пшениці, ніж жита;
4) 40 - 8 = 32 — друге число.
5) a - b (л), якщо а = 80, b = 65, то 80 - 65 = 15 (л) бензину залишилося в бензобаку;
6) 80 - 20 = 60 — число, задумане учнем.
3. Фізкультхвилинка
Руки сонцю підставляйте,
З сонцем в піжмурки пограйте.
До вподоби нам ця гра.
Любить сонце дітвора.
Один, два — рада сонечку трава.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ, УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв'язування виразів
Завдання 385 (фронтально)
— Письмове віднімання чисел 487 і 259 поясніть докладно.
Завдання 386 (з коментуванням, біля дошки і в зошитах)
2. Робота над задачею
Завдання 387
— Ознайомтеся зі змістом задачі, повторіть її за коротким записом. Складіть план розв’язання задачі на основі її аналізу від питання до даних.
1) 950 - 818 = 132 (кг) — склали висівки;
2) 818 - 132 = 686 (кг)
Відповідь: на 686 кг більше отримали борошна, ніж висівок.
3. Робота в групах
— Поставте знаки «+» або «-».
— Заповніть пропуски.
Відповіді:
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 388; 389 (с. 62).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку дію повторювали на уроці?
— Яке число називають зменшуваним?
— Що таке різниця?
— Як називають числа, які віднімають?