Математика 4 клас I семестр - Розробки уроків - за підручником М. В. Богдановича - 2015 рік

ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ

Урок 47. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ІМЕНОВАНИХ ЧИСЕЛ, ВИРАЖЕНИХ В ОДИНИЦЯХ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ

Мета: ознайомити учнів з прийомами письмового додавання і віднімання іменованих чисел, виражених в одиницях вимірювання довжини і маси; закріплювати вміння розв'язувати задачі; розвивати уважність; виховувати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення. Кругові приклади

3. Математичний диктант. Гра «Так чи ні?»

• Число 280 більше 14 в 2 рази.

• У числі 826 - 8 одиниць III розряду.

• 7 кг — це 700 м.

• У числі 7258 всього 7 тисяч.

• Добуток чисел 25 і 4 дорівнює 1000.

• Частка чисел 320 і 8 більше, ніж частка чисел 320 і 80.

• Периметр рівностороннього трикутника зі стороною 17 см дорівнює 51 см.

Відповіді: ні; так; ні; так; ні; так; так.

4. Аналіз самостійної роботи

Учитель аналізує роботи учнів, виявляючи типові помилки. Колективно виконуються завдання, у яких були допущені помилки.

III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Повторення таблиць одиниць вимірювання довжини і маси

Завдання 431 (усно, «ланцюжком»)

Пояснення способів віднімання іменованих чисел (на основі завдання 432)

Віднімання виконується на дошці в клітинку.

— Зробіть висновок, що числа, які виражають довжину і масу, можна додавати і віднімати двома способами:

1) додавати так, як вони записані в прикладі;

2) замінити кожне число меншими одиницями вимірювання довжини або маси і виконати дії.

2. Закріплення нового матеріалу

Завдання 432 (2) (з коментуванням)

Завдання 434 (1)

Учні пояснюють різні способи додавання іменованих чисел, виражених в одиницях маси.

Завдання 434 (2) (самостійно з подальшою самоперевіркою з дошки)

3. Фізкультхвилинка

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ. РОБОТА НАД ЗАДАЧАМИ

Завдання 433

Учні читають задачу, складають короткий запис, самостійно розв’язують її, записуючи в зошиті.

10 с —12 удар.

1 хв — ?

1 хв = 60 с

12 ∙ (60 : 10) = 72 удари нарахує дівчинка за хвилину.

Завдання 435

Учні ознайомлюються зі змістом задачі. Під керівництвом учителя складають її короткий запис. Перевіряють короткий запис, порівнюючи з текстом задачі. Аналізують задачу від питання до даних і колективно розв’язують.

1) 5 кг 720 г - 3 кг 345 г = 2 кг 375 г — маси курки;

2) 5 кг 720 г + 2 кг 375 г = 8 кг 095 г — маса гусака і курки;

3) 8 кг 095 г + 4 кг 390 г = 12 кг 485 г — маса індика;   

4) 8 кг 95 г + 12 кг 485 г = 20 кг 580 г — загальна маса гусака, курки і індика.

Завдання 436

Учні розв’язують задачу самостійно з подальшою самоперевіркою. Один учень працює біля дошки.

50 пакетів — 1 ц 50 кг

100 пакетів — ?

I спосіб

1) 150 кг : 50 = 3 (кг) — маса одного пакета;

2) 3 ∙ 100 = 300 (кг) — маса 100 пакетів.

100 ∙ (150 : 50) = 300 (кг) = 3 ц

II спосіб

1) 100 : 50 = 2 (рази);

2) 150 ∙ 2 = 300 (кг) = 3 ц — маса 100 пакетів.

150 ∙ (100 : 50) = 300 (кг) = 3 ц

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 437; 438 (с. 70).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Як можна додавати і віднімати числа, які виражають одиниці довжини і маси?

— Як ви вважаєте, які знання необхідно вдосконалити, щоб успішно впоратися з контрольною роботою за темою?




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити