Математика 4 клас I семестр - Розробки уроків - за підручником М. В. Богдановича - 2015 рік
ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Урок 56. ЗАДАЧІ НА ВИЗНАЧЕННЯ ВІДСТАНІ ЗА ШВИДКІСТЮ І ЧАСОМ. ЗАЛЕЖНІСТЬ ШВИДКОСТІ ВІД ЗМІНИ ЧАСУ ПРИ СТАЛІЙ ВІДСТАНІ
Мета: ознайомити учнів зі способом визначення відстані по відомим швидкості і часу; формувати вміння розв'язувати завдання на основі творчих видів роботи; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Робота в групах
— Запишіть відповіді в порядку зростання — і ви прочитаєте назву риби, яка мешкає в чистих гірських річках Карпат. (Форель)
ф |
O |
Р |
Е |
Л |
Ь |
0 |
33 |
46 |
66 |
77 |
122 |
Задача
На тисячолітній ювілей до Кощія Безсмертного прийшли його найближчі друзі. Виявилося, що ювіляр — найстарший з присутніх: Баба Яга молодша за нього на 115 років, Змій Горинич — на півтора століття, а Лісовик — удвічі. Скільки років кожному з гостей Кощія Безсмертного?
Відповідь: Бабі Язі — 885 років, Змію Гориничу — 850 років, а Лісовикові — 500 років.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда (за завданням 500)
— Рух лижника проілюструйте графічно.
Учитель підводить учнів до висновку: щоб знайти відстань, потрібно швидкість помножити на час.
2. Первинне закріплення нового матеріалу
Завдання 501
— Ознайомтеся зі змістом задачі. Стисло запишіть задачу за допомогою таблиці.
Рухомий об’єкт |
Швидкість |
Час |
Відстань |
Пасажирський катер |
24 км/год |
4 год |
7 |
Буксир |
14 км/год |
7 год |
? |
Розв’язання учні записують у зошитах. Самоперевірка — з дошки.
1) 24 ∙ 4 = 96 (км) — відстань, яку пройшов пасажирський катер;
2) 14 ∙ 7 = 98 (км) — відстань, яку пройшов буксир;
3) 98 - 96 = 2 (км)
Відповідь: буксир пройшов на 2 км більше.
Завдання 502
Учні за даними таблиці самостійно «ланцюжком» складають задачі та розв’язують їх усно.
5 ∙ 4 = 20 (км) — пройшов пішохід;
70 ∙ 2 = 140 (км) — проїхало таксі;
120 ∙ 3 = 360 (км) — проїхав електропотяг.
Завдання 503
— Ознайомтеся зі змістом задачі. Повторіть умову за таблицею.
Швидкість |
Час |
Відстань |
|
Пішки |
4 км/год |
2 год |
? |
На автобусі |
45 км/год |
3 год |
? |
— Розв’яжіть задачу самостійно з подальшою взаємоперевіркою.
1) 4 ∙ 2 = 8 (км) — пройшли туристи пішки;
2) 45 ∙ 3 = 135 (км) — проїхали туристи на автобусі;
3) 135 + 8 = 143 (км) — подолали туристи за день.
4 ∙ 2 + 45 ∙ 3 = 143 (км)
3. Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв'язання виразів
Завдання 504 (робота в групах, за варіантами)
1 варіант
2 варіант
2. Робота над задачами
Завдання 505
Учні відповідають на питання задачі, записуючи тільки відповіді: 64; 80; 48.
Завдання 506
Ознайомтесь з умовою задачі. Коротко запишіть задачу за допомогою таблиці.
Об’єкт, що рухається |
Час |
Швидкість |
Відстань |
|
Велосипедист |
12 год |
|
180 км |
|
Мотоцикліст |
20 год |
? |
— Проаналізуйте задачу від питання до даних.
— Що запитується в задачі?
— Чи можемо ми відповісти на питання задачі? Чому? (Ні. Невідома швидкість.)
— Що сказано про швидкість мотоцикліста? (На 36 км/год більше швидкості велосипедиста.)
— Чи можемо ми дізнатися швидкість велосипедиста? Як? (Відстань поділити на час.)
1) 180 : 12 = 15 (км/год) — швидкість велосипедиста;
2) 15 + 36 = 51 (км/год) — швидкість мотоцикліста;
3) 51 ∙ 20 = 1020 (км) — проїде мотоцикліст.
Самоперевірка з дошки.
3. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»
Завдання 507 (колективна робота)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 508; 509 (с. 81).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці? Чого навчилися?