Математика 4 клас I семестр - Розробки уроків - за підручником М. В. Богдановича - 2015 рік

ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ 3-го КЛАСУ. ВИВЧЕННЯ ПИСЬМОВОГО МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ В МЕЖАХ 1000

Урок 7. ЗНАХОДЖЕННЯ ЧАСТИНИ ЧИСЛА. ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЗНАЧЕННЯМ ЙОГО ДРОБУ

Мета: повторити правило знаходження частини числа; закріпити вміння розв'язувати задачі на знаходження частини числа за значенням його дробу; вчити виконувати письмове ділення; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення. Гра «День — ніч»

3. Математичний диктант

• Запиши числа: 399; 601; 800; 289.

• Збільш кожне на одиницю.

• Збільш знову отримані числа на 10.

• Збільш знову отримані числа на 100.

• Запиши найменше трицифрове число.

• Запиши число попереднє числу 400.

• Запиши число наступне до числа 899.

• Запиши число 892 у вигляді суми розрядних доданків.

Відповіді: 399; 601; 800; 289. 400; 602; 801; 290. 410; 612; 811; 300. 510; 712; 911; 400; 100; 399; 900; 892 = 800 + 90 + 2.

III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Фронтальна робота. Знаходження частини числа (завдання 62)

— Яка довжина відрізка АВ? (10 см 8 мм)

— Яку частину становить відрізок АК? (1/3 відрізка АВ)

— Як знайти третю частину від числа 10 см 8 мм? (Потрібно 108 мм розділити на 3.)

— Яка довжина відрізка АК? (108 : 3 = 36 мм = 3 см 6 мм)

2. Робота над задачами

Завдання 63 (колективно з коментуванням кожної дії)

1) 480 : 3 = 160 (кг) — збільшилася маса бичка;

2) 480 + 160 = 640 (кг) — стала маса бичка.

Завдання 65

Після детального аналізу та запису короткої умови учні самостійно розв’язують задачу з подальшою взаємоперевіркою. Один учень працює за дошкою.

1) 126 ∙ 3 = 378 (ос.) — відвідало виставку в другий день;

2) 126 + 378 = 504 (ос.) — всього відвідувачів;

3) 504 : 6 = 84 (ос.) — четверокласників відвідало виставку.

3. Фізкультхвилинка

4. Ділення на одноцифрове число (завдання 64)

Робота в парах. Розв'язування прикладів на ділення зі взаємоперевіркою

175 : 5 = 35       

875 : 5 =175      

468 : 9 = 52

184 : 8 = 23       

336 : 6 = 56

5. Робота над задачею (завдання 66)

Взаємоперевірка — в парах.

1) 52 : 2 = 26 (км) — на годину проходив теплохід по озеру;

2) 124 : 4 = 31 (км) — на годину проходив теплохід по річці.

— Змініть питання таким чином, щоб задача розв’язувалася у три дії.

— На скільки більше кілометрів на годину проходив теплохід річкою, ніж по озеру?

— Чому по річці теплохід проходив більшу відстань, ніж по озеру? (Допомагала течія.)

6. Повторення назв результатів арифметичних дій. Розв'язування рівнянь (завдання 68)

На дошці — таблиця.

Учні повторюють назви результатів дій. Усно розв’язують рівняння, пояснюючи вибір дії.

x + 2 = 140

x ∙ 2 = 140

x = 140 - 2

x = 140 : 2

x = 138

x = 70

Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.

Щоб знайти невідомий множник, потрібно добуток розділити на відомий множник.

x : 4 = 140

640 : x = 40

x =140 ∙ 4

x = 640 : 40

x = 560

x = 16

Щоб знайти невідоме ділене, потрібно частку помножити на дільник.

Щоб знайти невідомий дільник, потрібно ділене розділити на частку

7. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»

Завдання 67

1) 12 : 3 = 4 (фломастери) — в Олі;

2) 4 + 12 = 16 (фломастерів) — у Толі.

Гра «Кмітливчики»

• До кошика з грушами поклали 10 яблук. Потім узяли половину всіх фруктів. Після цього в кошику залишилося 17 фруктів. Скільки груш лежало в кошику?

1) 17 ∙ 2 = 34 (фрукти) — лежало в кошику спочатку;

2) 34 - 10 = 24 (груші) — лежало в кошику.

• У потязі 11 вагонів. Якщо рахувати з голови потяга, вагон має восьмий номер. Яким буде номер цього вагона, якщо рахувати з хвоста? (Четвертий)

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 69; 70 (с. 13).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Чого вчилися?

— Що особливо сподобалося?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити