Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 3-й КЛАС. ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
УРОК 10. ПИСЬМОВЕ МНОЖЕННЯ НА ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ВПРАВИ З НЕРІВНОСТЯМИ. ЗАДАЧІ НА ЗАСТОСУВАННЯ Дії МНОЖЕННЯ НА ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: вчити учнів застосовувати письмові прийоми множення на кругле число; вдосконалювати обчислювальні навички та вміння учнів розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про український фольклор;
громадянської: виховувати повагу до народних традицій.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа, розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; схеми; таблиця «Математичні дії»; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Я — учень
Я — хочу знати
Я — думаю
Я — вмію
Я — знаю
Я — особистість творча
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).
а) Гра «Математичний фокус».
— Задумайте число, менше за 10, і запишіть його на дошці так, щоб його бачили тільки глядачі. Вони і перевірятимуть правильність обчислень. Помножте задумане число на три; до результату додайте задумане число. Тепер закресліть першу цифру і до числа, що залишилося, додайте 2; знайдену суму поділіть на 4 і до результату додайте 8. Отримали 10.
б) Бліцопитування (робота в парах з використанням прийому «Я — вчитель», з подальшою взаємоперевіркою).
Варіант 1
1. Маса гарбуза 16 кг. Це у 8 разів більше, ніж маса кабачка. Скільки важить кабачок?
2. У ящику 17 яблук, а груш — у 3 рази більше. Скільки фруктів?
3. У 3-х однакових пачках 36 фломастерів. Скільки фломастерів у 8 таких пачках?
4. Периметр квадрата 20 см. Чому дорівнює його сторона?
5. Ширина прямокутника 6 см. Чому дорівнює довжина, якщо периметр 44 см?
6. Маса дині 12 кг. Скільки кілограмів в одній четвертій частині дині?
Варіант 2
1. Маса кавуна 15 кг. Це у 5 разів більше, ніж маса дині. Скільки важить диня?
2. У ящику 16 персиків, а слив — у 3 рази більше. Скільки фруктів?
3. У 3-х однакових пачках 39 олівців. Скільки олівців у 7 таких пачках?
4. Периметр квадрата 24 см. Чому дорівнює його сторона?
5. Ширина прямокутника 7 см. Чому дорівнює довжина, якщо периметр 44 см?
6. Маса гарбуза 16 кг. Скільки кілограмів в одній четвертій частині гарбуза?
2) Каліграфічна хвилинка (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»).
Математичний диктант (на картках за варіантами з використанням прийому «Взаємоперевірка»)
Варіант 1
1. На скільки 53 більше за 26?
2. Перетворити: 9 дм 5 мм = [ ] мм.
3. Перетворити: 4 м 8 дм = [ ] дм.
4. У скільки разів 240 більше за 60?
5. Знайти 1/3 від 120.
6. Обчислити: 540 : 9 : 2 : 5 ∙ 70 = [ ].
7. Яке число поділили на 30 і отримали 9?
8. Чому дорівнює дільник, якщо ділене 180, а частка 2?
9. 1/60 = 7. Знайти все число.
10. Знайти добуток чисел: 14 та 6.
11. Яке число відняли від 93 і отримали 58?
12. Знайти частку чисел: 51 та 17.
Відповіді: 27; 905 мм; 48 дм; 4; 40; 420; 270; 90; 420; 84; 35; 3.
— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку зростання.
3; 4; 27; 35; 40; 84; 90; 270; 420.
Варіант 2
1. На скільки 64 більше за 38?
2. Перетворити: 7 м 3 см = [ ] см.
3. Перетворити: 5 дм 7 см = [ ] см.
4. У скільки разів більше 280 за 70?
5. Знайти 1/6 від 480.
6. Обчислити: 560 : 7 : 2 : 5 ∙ 90 = [ ].
7. Яке число поділили на 40 і отримали 8?
8. Чому дорівнює дільник, якщо ділене 150, а частка З?
9. 1/40 = 9. Знайти все число.
10. Знайти добуток чисел 15 і 6.
11. Яке число відняли від 82 і отримали 47?
12. Знайти частку чисел: 84 та 12.
Відповіді: 26; 703 см; 57 см; 4; 80; 720; 320; 50; 360; 90; 35; 7.
— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку зростання.
4; 7; 26; 35; 50; 80; 90; 320; 360; 720.
3) Робота в студії «Пам'ятай традиції».
а) Відгадай!
✵ Як називається зустріч двох закоханих сердець? (Побачення)
✵ Дайте назву офіційного союзу двох людей, що несамовито люблять одне одного. (Сім’я)
✵ Що є символом сімейного завіту на пальці? (Обручка)
✵ Як називається урочистий захід, якому присвячено створення сім’ї? (Весілля)
б) Інформаційна хвилинка.
Весілля — комплекс церемоній і обрядів, часто народних традицій, пов’язаних з укладенням шлюбу; має етнічні, релігійні, географічні та інші особливості в різних народів і у різних країнах.
Українські традиційні весільні обряди виникли на основі давньослов’янських.
При всій різноманітності весільних обрядів в Україні у них чітко виділяються такі складові частини:
✵ Сватання
✵ Умовини
✵ Заручини
✵ Запросини
✵ Комора
✵ Гільце
✵ Посад
✵ Прикрашання гільця і випікання короваю
✵ Власне, саме весілля
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»)
— Поясніть, як можна множити число на 10; 100.
Учні замінюють розрядні числа 30; 60; 90; 400; 700 добутком за зразком.
Зразок:
Варіант 1
Варіант 2
Поясніть, як можна множити число на добуток.
— Який висновок можна зробити? (Відповіді учнів.)
Висновок. Число 8 розклали на зручні множники.
— Яка тема нашого уроку? (Відповіді учнів.)
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)
— Чи необхідні у житті нам ці знання? Для чого? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 16).
а) Розв’язування прикладів № 95 (фронтальна робота за варіантами з використанням прийому «Коментування»).
Учні виконують множення письмово.
Варіант 1
Варіант 2
б) Робота над задачею № 96 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
✵ Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.
План розв’язання задачі
1) Яка маса 20 крісел?
2) Яка маса 10 стільців?
3) Яка загальна маса офісних меблів?
✵ Диференційована робота
Учні високого рівня знань розв’язують задачу виразом.
25 ∙ 20 + 15 ∙ 10 = 650
Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях.
1) 25 ∙ 20 = 500 (кг) — маса 20 крісел;
2) 15 ∙ 10 = 150 (кг) — маса 10 стільців;
3) 500 + 150 = 650 (кг)
Відповідь: загальна маса офісних меблів 650 кілограмів, навантажених на автомобіль.
Решта учнів — за допомогою короткої умови на картках-підказках і схеми-опори.
2) Самостійна робота над задачами № 97 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
— Доберіть числові дані та розв’яжіть задачі.
1) а ∙ 3 + b ∙ 4
2) (а + b) : 2
3) Розв'язування рівнянь № 98 (з подальшою взаємоперевіркою).
1-й ряд — перший стовпчик
х : 30 = 28 (х = 840) 30 + х = 58 (х = 28)
2-й ряд — другий стовпчик
х - 30 = 28 (х = 58) 930 : х = 30 (х = 31)
3-й ряд — третій стовпчик
х ∙ 30 = 240 (х = 8) х : 30 = 28 (х = 840)
— Як знайти невідомий доданок?
— Як знайти невідоме зменшуване?
— Як знайти невідоме ділене?
— Як знайти невідомий дільник?
— Як знайти невідомий множник?
4) Фізкультхвилинка.
— Слідкуйте оченятками за стрілочками.
5) Розв'язування задачі з логічним навантаженням № 99 (робота в парах з використанням прийому «Коло ідей»).
6) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
№ |
Назва |
Опис |
03 |
«Наречена для Котигорошка» |
Чортівка Пекля вирішує вийти заміж за Котигорошка. Герой потрапляє під дію її чаклунства, і всі починають готуватися до весілля. Чи зможуть Вернигора, Вернидуб, Крутивус і Одут урятувати друга? |
— Порівняйте мультиплікаційний фільм з українською казкою.
— Як у народі кажуть:
✵ Усе добре, що добре кінчається.
✵ Добре роби, доброго і кінця дожидай.
✵ Не хвалися, як починаєш, а хвалися, як закінчиш.
— Яке з прислів’їв краще підходить до завершення нашого уроку?
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 16, № 100; 101.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Що треба пам’ятати при виконанні письмового множення на двоцифрове число?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Які риси характеру допомагали навчатися, а які — заважали?
Активність, апатія, ввічливість, упертість, дисциплінованість, допитливість, ініціативність, наполегливість, неуважність, незібраність, недбалість, організованість.
✵ Похваліть себе. Чи з’явилося почуття самоповаги від роботи на уроці?