Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 3-й КЛАС. ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ

УРОК 13. ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВОГО ЧИСЛА НА КРУГЛЕ ЧИСЛО. РІВНЯННЯ

Мета:

формування предметних компетентностей: пояснити учням прийоми письмового ділення круглого числа на кругле; вдосконалювати навички розв'язування задач на різницеве порівняння двох часток; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про українські мультиплікаційні серіали;

здоров'язбережувальної: виховувати відповідальність за власне здоров'я.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: назви чисел при діленні.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова «Теплий обмін»

— Я на свої долоні кладу свою любов до вас, розуміння, терпіння. Ви ж на свої долоні покладіть свої знання, уважність. А тепер зробимо обмін: я легенько здуваю до вас те, що лежить на моїх долонях, а ви — здуваєте те, що на ваших долонях. Ось ми й здійснили теплий обмін, а наскільки він успішний, побачимо пізніше...

— Якщо ти допитливий, якщо ти мрійник та фантазер, рушаймо разом у мультиплікаційно-математичну подорож!

2. Актуалізація опорних знань

1) Усне опитування-плутанка (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).

— Який сьогодні день?

— Як знайти невідоме зменшуване?

— Який був учора?

— Як знайти невідомий доданок?

— Який буде завтра?

— Як називаються числа при множенні?

— Який буде післязавтра?

— Як знайти невідомий множник?

— Скільки днів має тиждень, місяць, рік?

— Як називаються числа при діленні?

— Як знайти невідомий дільник?

— Як знайти невідоме ділене?

2) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).

а) Гра «Обчислювальна машина».

Хід гри

Попрацюй на «обчислювальній машині». У машину закладено числа а = 143; 114; 168; 130.

Машина виконує зазначені дії. Яке Число має вийти з машини?

Відповіді: 144; 125; 169; 141.

б) Математичні перегони (з використанням прийому «Естафета». Робота в командах-рядах).

3) Каліграфічна хвилинка (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»),

Математичний диктант (на картках за варіантами з використанням прийому «Взаємоперевірка»)

Варіант 1

1. На скільки 38 менше від 59?

2. Знайти різницю чисел 67 та 56.

3. Чому дорівнює другий доданок, якщо перший доданок 34, а сума 80?

4. 1/40 = 8. Знайти все число.

5. Перетворити: 9 т 4 кг = [ ] кг.

6. Знайти периметр прямокутника зі сторонами: 7 м і 5 м.

7. Знайти 7/9 від 36.

8. У скільки разів 90 менше за 630?

9. Обчислити: 420 : 7 : 3 : 4 ∙ 70 = [ ].

10. Перетворити: 4 кг 2 г = [ ] г.

11. Перетворити: 5 м 8 см = [ ] см.

12. На скільки 96 більше за 48?

Відповіді: 21; 11; 46; 320; 9004 кг; 24 м; 28; 7; 350; 4002 г; 508 см; 48.

— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку зростання.

7; 11; 21; 28; 46; 48; 320; 350.

Варіант 2

1. На скільки 36 менше за 68?

2. Знайти 7/8 від 64.

3. Чому дорівнює другий доданок, якщо перший доданок 46, а сума 90?

4. 1/30 = 7. Знайти все число.

5. Перетворити: 3 кг 6 г = [ ] г.

6. Знайти периметр квадрата зі стороною 8 м.

7. Знайти 6/7 від 28.

8. У скільки разів менше 70 за 420?

9. Обчислити: 630 : 7 : 3 : 6 ∙ 80 = [ ].

10. Перетворити: 6 т 8 кг = [ ] кг.

11. Перетворити: 4 дм 7 мм = [ ] мм.

12. На скільки більше 72 за 36?

Відповіді: 32; 56; 44; 210; 3006 г; 32 м; 24; 6; 400; 6008 кг; 407 мм; 36.

— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку зростання.

6; 24; 32; 36; 44; 56; 210; 400.

4) Робота в «Телевізійній» студії.

Вони схожі на тебе. Можливо, навіть учаться у твоїй школі або мешкають у сусідньому дворі. Вони видатні футболісти і гольфісти, майже пірати і за п’ять хвилин спайдермени, молоді скульптори і перспективні кіноактори. Окрім цього, вони — уславлені геймери, екстремали, інтелектуали та серцеїди. А головне — вони знають, що таке справжня дружба. Знайомся: Живчик та його друзі!

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»)

— Поясніть послідовне ділення чисел, що закінчуються нулями.

— Який спосіб раціональний?

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)

— Чи потрібно знати письмові прийоми ділення багатоцифрового числа на кругле число? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Усне опитування (з використанням прийому «Мікрофон»).

— Якою дією можна замінити дію додавання (при повторенні однакових доданків)?

— Як називаються компоненти при множенні?

— З якою дією пов’язана дія множення?

— Як називаються компоненти при діленні?

2) Ознайомлення з алгоритмом ділення круглого числа на кругле.

1. Відділяю ділене від дільника куточком.

2. Визначаю перше неповне ділене.

3. Визначаю найвищій розряд частки.

4. Визначаю кількість цифр у частці.

5. Ділю перше неповне ділене на дільник. Записую першу цифру частки.

6. Визначаю скільки одиниць даного розряду розділилися.

7. Визначаю скільки одиниць даного розряду не розділилося.

8. Перевіряю, чи правильно знайдена цифра частки.

9. Утворюю наступне неповне ділене.

10. Ділю наступне неповне ділене на дільник. Записую наступну цифру частки.

11. Повторюю міркування, починаючи з пункту 6.

3) Робота за підручником (с. 20).

а) Розв’язування прикладів № 124 (фронтальна робота за варіантами з використанням прийому «Коментування»).

Учні виконують ділення письмово за алгоритмом.

510 : 30 = 17

630 : 90 = 7

870 : 30 = 29

900 : 20 = 45

б) Розв’язування задачі № 125 (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).

Диференційована робота

Учні високого рівня знань розв’язують задачу виразом.

850 : 50 - 900 : 60 = 2

Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях.

1) 900 : 60 = 15 (ваг.) — по 60 т;

2) 850 : 50 = 17 (ваг.) — по 50 т;

3) 17 - 15 = 2 (ваг.)

Решта учнів — за допомогою короткої умови на картках-підказках і схеми-опори.

в) Розв’язування рівнянь № 126 (фронтальна робота за варіантами з використанням прийому «Коментування»).

4) Фізкультхвилинка.

5) Робота в «Телевізійній» студії. Інформаційна хвилинка.

«Живчик та його друзі» (серія 1 «Люди-павуки»)

а) Вправа «Мозковий штурм».

— Чи знаєте ви, що таке небезпека? (Це те, що може завдати шкоди здоров’ю та життю людини.)

— Доберіть антонім до слова небезпека. (Безпека)

— А що таке безпека? (Це умови, у яких людина почувається добре, немає ніяких загроз для її здоров’я і життя.)

б) Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— У які ігри ви полюбляєте грати надворі?

— Які речі берете із собою на прогулянку? (М’яч, велосипед, самокат, скейт, скакалку, мобільний телефон)

— Які місця небезпечні для ігор і розваг?

— Назвіть ті місця, про які не згадувалось у мультфільмі. (Горище, погріб, сміттєзвалище, руйнівні (старі) будинки)

— Які правила порушили діти? (Не можна звішуватись через перила, влаштовувати на протипожежних сходинках різні рухливі ігри.)

в) Гра «Так чи ні?».

Щоб не трапилось пригоди, злого лиха та біди,

Не роби собі на шкоду, у такі місця — не йди.

Назавжди запам’ятайте правила, як день ясні.

А тепер відповідайте коротко — чи так, чи ні!

— Горище, чи старий літак — це не місце іграм? (Так)

— А тепер скажіть мені, у ліфтах можна гратись? (Ні)

— І в підвалі аж ніяк не підходить гратись? (Так)

— Можна лізти по стіні, по дахах, по трубах? (Ні)

— Що потрібно робити, щоб не опинитися у скрутному становищі? (Бути уважним, обережним, дисциплінованим.)

— Запам’ятайте! Небезпека чатує на тих дітей, які не замислюються над тим, де можна гратися і чим гратися.

— Обирайте безпечні місця для ігор і розваг.

— Що це таке — «Не золото, а найдорожче»? (Життя, здоров’я)

— Тож поводьтеся так, щоб не створювати загрозу для свого життя і здоров’я.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 20, № 128; 129.

2. Рефлексія

✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

✵ Що слід пам’ятати при виконанні письмового ділення багатоцифрового числа на кругле число?

✵ Де можна використати ці знання?

✵ Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.

✵ Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.

✵ Чи мали вплив інші люди на досягнення вами успіху на уроці?

✵ Кому ви хочете подякувати?






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити