Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 3-й КЛАС. ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ

УРОК 14. ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ НА ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з письмовим діленням на двоцифрове число; вчити розв'язувати задачі на різницеве порівняння; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про українські мультиплікаційні серіали.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: назви чисел при діленні.

Міжпредметні зв'язки: «Я у світі», українська мова.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

2. Актуалізація опорних знань

1) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»). Віршовані задачі

• Для ремонту закупили

7 шматків шпалери,

Кожен по 12 метрів.

Полічи, Валеро,

Скільки ж метрів цих шпалер

Піде на ремонт тепер? (12 ∙ 7 = 84)

• Чотири полички ми змайстрували,

По п’ятнадцять книжок

Ми на них поклали.

Нас похвалили батько і мати.

І попросили книжки порахувати. (15 ∙ 4 = 60)

• 5 ящиків з консервами, в них — по 20 банок,

Привезли в наш магазин сьогодні ще зранку.

До обіду продали 38 банок.

Скільки треба ще продати, хто підкаже нам? (20 ∙ 5 - 38 = 62)

• Їжак садив буряки по 12 в 7 рядків.

А зайчисько, звісно, моркву:

10 рядків по 6 в кожнім.

То на скільки ж в їжаків

Буде більше буряків? (12 ∙ 7 - 6 ∙ 10 = 24)

• Сік вишневий по 3 літри в 9 банок налили.

А сливовий по 2 літри в 19 розлили.

Хто з вас, діти, відгадає, скільки літрів соку

Будуть пити дітлахи протягом року? (3 ∙ 9 + 2 ∙ 19 = 65)

• 25 мішків картоплі зібрали з городу.

В кожнім — 4 відра. Та одне лиш шкода,

Що Петрусь малий ще дуже

Й полічити вія не здужав.

— Скільки ж відер картоплин

Дав город оцей один? (4 ∙ 25 = 100)

• За 3 тижні цап Мартин

З’їв 48 капустин.

Скільки з тим же апетитом

З’їсть за 5 він тижнів, діти? (48 : 3 ∙ 5 = 80)

• Крижані бурульки

Плакали від страху:

Вже аж 30 подруг

Вниз упали з даху!

На даху лишилось

Вдвоє менше їх.

Скільки ж там спочатку

Їх висіло всіх? (30 : 2 + 30 = 45)

• Таткові і сину Івасю

48 років разом.

Молодший у 4 рази син.

Вгадай, якого віку він? (48 : 4 = 12)

• Міль кумі хвалилась:

«Добре в шафі я наїлась!

Був там Стаса піджачок —

В ньому 30 дірочок.

А у Катрусиній хустині

Навіть більше на третину!».

Ти свої речі бережи!

А скільки всіх дірочок, скажи? (30 + 30 : 3 = 40; 30 + 40 = 70)

2) Каліграфічна хвилинка (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»),

Математичний диктант (на картках за варіантами з використанням прийому «Взаємоперевірка»)

Варіант 1

1. Знайти суму чисел: 28 і 56.

2. На скільки 43 менше 95?

3. Знайти 1/9 від 819.

4. У скільки разів 630 більше за 7?

5. Перетворити: 7 км 26 м = [ ] м.

6. Перетворити: 6 дм 1 мм = [ ] мм.

7. Знайти 1/6 от 360.

8. 1/20 = 4. Знайти все число.

9. Знайти частку чисел: 96 і 12.

10. Знайти 3/7 від 210.

Відповіді: 84; 52; 91; 90; 7026 м; 601 мм; 60; 80; 8; 90.

— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку зростання.

8; 52; 60; 80; 84; 90; 91.

Варіант 2

1. Знайти суму чисел: 36 та 57.

2. На скільки менше 34 від 89?

3. Знайти 1/8 від 640.

4. У скільки разів більше 540 від 6?

5. Перетворити: 5 т 63 кг = [ ] кг.

6. Перетворити: 5 м 8 см = [ ] см.

7. Знайти 1/4 от 160.

8. 1/30 = 5. Знайти все число.

9. Знайти частку чисел: 84 і 14.

10. Знайти 4/9 від 360.

Відповіді: 93; 55; 80; 90; 5063 кг; 508 см; 40; 150; 6; 160.

— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку зростання.

6; 40; 55; 80; 90; 93; 150; 160.

3) Робота в «Телевізійній» студії. Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

«Живчик та його друзі» (серія 2 «Амурні справи»)

Амур, або Купідон, (лат. Amor, Cupido) — у римській міфології — божество кохання.

Традиційно Амур зображується як хлопчик з крильцями за спиною і луком. Своїми стрілами він уражає людей в серце, викликаючи кохання. Іноді він грається зброєю Марса чи вирізає лук з палиці Геркулеса, символізуючи перемогу кохання навіть над найсильнішими. У європейській традиції він постає сином Марса і Зенери як протиборчих сил війни і любові. Подекуди зображується із зав’язаними очима, що символізує випадковість його пострілів.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Розв’яжіть приклади зі взаємоперевіркою в парах.

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Синтез думок»)

— Де в реальному житті ми використовуємо знання письмового ділення на двоцифрове число? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Повторення алгоритму ділення багатоцифрового числа на двоцифрове.

1. Відділяю ділене від дільника куточком.

2. Визначаю перше неповне ділене.

3. Визначаю найвищій розряд частки.

4. Визначаю кількість цифр у частці.

5. Ділю перше неповне ділене на дільник. Записую першу цифру частки.

6. Визначаю, скільки одиниць даного розряду розділилося.

7. Визначаю, скільки одиниць даного розряду не розділилося.

8. Перевіряю, чи правильно знайдена цифра частки.

9. Утворюю наступне неповне ділене.

10. Ділю наступне неповне ділене на дільник. Записую наступну цифру частки.

11. Повторюю міркування, починаючи з пункту 6.

2) Практичне пояснення ділення багатоцифрового числа на двоцифрове (вчителем або сильним учнем) — № 133 (с. 20).

196 : 28

19 менше 28, у частці буде одна цифра.

Частку шукаємо способом підбору.

Першу пробну цифру можна знайти, якщо поділити число всіх десятків діленого на число десятків дільника 19 : 2 = 9.

Перевіримо усно цифру 9 : 20 ∙ 9 = 180; 9 ∙ 8 = 72; 180 + 72 = 252; 252 > 196; цифра 9 не підходить.

Пробуємо аналогічно цифру 8 : 28 ∙ 8 = 224; 224 > 196: цифра 8 не підходить.

Пробуємо цифру 7 : 28 ∙ 7 = 196.

Отже, цифра 7 дібрана правильно.

3) Робота за підручником (с. 21).

а) Розв’язування прикладів № 134 (фронтальна робота за варіантами з використанням прийому «Коментування»).

Учні виконують ділення письмово за алгоритмом.

б) Робота над задачею № 135 (з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).

• Аналіз задачі, складання короткої умови

— Чи можемо відразу дати відповідь на головне питання задачі? Чому?

— Що для цього треба дізнатися? Якою дією?

— Запишіть розв’язання задачі.

• Диференційована робота Сильніші учні складають вираз.

1000 - 1000 : 10 = 900

Усі решта розв’язують по діях (слабшим учням роздають картки-підказки).

Розв’язання

1) 1000 : 10 = 100 (років) — живе верба;

2) 1000 - 100 = 900 (років) — довше живе дуб, ніж верба.

Відповідь: на 900 років довше живе дуб, ніж верба.

4) Фізкультхвилинка.

ПІСНЯ ПРО ДРУЖБУ

(муз. О. Янушкевич, сл. М. Ясаков)

Знають всі, коли є друг —

Все світлішає навкруг,

Якщо сам не підведеш —

Друзів більше ти знайдеш.

Приспів:

Дружать сонце і земля,

Дружать луки і поля,

Дружать діти на землі

І великі, і малі!

Разом ходим на гурток,

Поспішаєм на каток.

Нам незгоди не страшні —

З другом весело мені.

Приспів.

Де єднає дружба всіх —

Там лунає пісня й сміх,

Свято нам несуть у дім —

Буде весело усім.

Приспів.

5) Робота над завданням з логічним навантаженням № 136 (індивідуально з подальшим поясненням біля дошки).

Розв'язування складанням рівняння

347 - х = 129

х = 347- 129

х = 218

Відповідь: 218 груш росте в саду.

6) Робота в телевізійній студії. Інформаційна хвилинка.

«Живчик та його друзі» (серія 2 «Амурні справи»)

а) «Асоціативний кущ».

— Що означає слово «друг», на вашу думку?

— Яким має бути справжній друг?

б) «Мозковий штурм».

— Якими, на вашу думку, повинні бути стосунки між людьми? між хлопчиками та дівчатками?

— Чи є у вас друзі серед однокласників (серед дівчат та хлопчиків)!

— Назвіть його (її) ім’я.

в) Проблемне питання.

— Уявіть, що ви посварилися з друзями. Чи охоче ви прийдете до школи?

— Який існує секрет спілкування? (Доброзичливість, відсутність образ.)

— Народна мудрість говорить: «Стався до людей так, як хотів би, щоб вони ставилися до тебе».

Висновок. Прагніть з усіма в класі підтримувати добрі стосунки. А якщо є друзі, то намагайтеся їх не кривдити і цінувати дружбу. Адже дружба має певні правила, яких люди, що товаришують і вважають себе справжніми друзями, завжди дотримують.

Якщо друг у тебе є, життя радісним стає!

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 21, № 137; 138.

2. Рефлексія

• Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

• Що слід пам’ятати при виконанні письмового ділення багатоцифрового числа на двоцифрове число?

• Де можна використати ці знання?

• Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.

• Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.

• Чи мали вплив інші люди на досягнення вами успіху на уроці?

• Кому ви хочете подякувати?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити