Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 3-й КЛАС. ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
УРОК 16. ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ З ОСТАЧЕЮ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМИХ ЗА ДВОМА РІЗНИЦЯМИ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: розглянути табличні випадки ділення з остачею; повторити алгоритм письмового ділення на одноцифрове число; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про українські мультиплікаційні серіали;
здоров'язбережувальної: виховувати відповідальність за власне здоров'я.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: ділення з остачею, рівняння.
Міжпредметні зв'язки: «Я у світі», українська мова, основи здоров'я.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
— Подумайте, про що говорить таке прислів’я?
✵ Пізно піднявся — день утратив!
— Діти, а чому іноді кажуть: утратив час?
— Хіба можна втратити час, наприклад, як ручку або олівець?
— Тоді не будемо втрачати час — будемо працювати.
— Наш помічник сьогодні — працьовита Хвилинка.
✵ Хвилинка годину береже!
2. Актуалізація опорних знань
1) Аналіз самостійної роботи.
Аналіз помилок, допущених учнями під час виконання самостійної роботи, з метою запобігання цих помилок на контрольній роботі.
2) Математичний диктант.
— Наша помічниця Хвилинка пропонує вам обчислити приклади за 1 хв (час замірюється за пісковим годинником) і записати тільки відповідь.
Гра «Математична естафета»
Хід гри
Учитель заздалегідь на трьох аркушах готує завдання. Об’єднує клас у три команди. За сигналом учителя учні розв’язують вирази, обираючи їх за бажанням. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані вирази учителю.
Команда 1
1. Перетворити: 18 кг 14 г = [ ] г.
2. Знайти 1/50 від 300.
3. Знайти добуток чисел: 19 і 4.
4. Знайти частку чисел: 102 і 6.
5. Число 23 збільшити в 4 рази.
6. 1/40 = 7. Знайти все число.
7. Знайти 7/9 від 45.
8. Число 840 зменшити на 400.
9. Число 260 збільшити на 40.
10. Знайти добуток чисел: 26 і 3.
Команда 2
1. Перетворити: 16 м 3 мм = [ ] мм.
2. Знайти 1/50 від 400.
3. Знайти добуток чисел: 18 і 5.
4. Знайти частку чисел: 108 і 6.
5. Число 24 збільшити в 4 рази.
6. 1/70 = 8. Знайти все число.
7. Знайти 2/6 від 24.
8. Число 690 зменшити на 300.
9. Число 520 збільшити на 80.
10. Знайти добуток чисел: 28 і 3.
Команда 3
1. Перетворити: 15 м 8 мм = [ ] мм.
2. Знайти 1/50 від 500.
3. Знайти добуток чисел: 17 і 5.
4. Знайти частку чисел: 102 і 6.
5. Число 23 збільшити в 4 рази.
6. 1/70 = 9. Знайти все число.
7. Знайти 2/6 від 42.
8. Число 780 зменшити на 300.
9. Число 630 збільшити на 70.
10. Знайти добуток чисел: 27 і 3.
3) Каліграфічна хвилинка (діти записують відповіді математичного диктанту за рядами).
Команда 1
Відповіді: 18014 г; 6; 76; 17; 92; 280; 35; 440; 300; 78.
— Записати ВІДПОВІДІ (крім іменованих) усних обчислень у порядку спадання.
440; 300; 280; 92; 78; 76; 35; 17; 6.
Команда 2
Відповіді: 16 003 мм; 8; 90; 18; 96; 560; 8; 390; 600; 84.
— Записати відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку спадання.
600; 560; 390; 96; 90; 84; 18; 8.
Команда 3
Відповіді: 15008 мм; 10; 85; 17; 92; 630; 14; 480; 700; 81.
— Записати відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку спадання.
700; 630; 480; 92; 85; 81; 17; 14; 10.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Вправа «Привітання без слів»
За 1 хв привітайтесь із сусідами в класі. Робіть це мовчки, без слів. При цьому використовуйте кожен спосіб тільки один раз. Для наступного вітання придумайте новий спосіб. (Учні виконують вправу.)
✵ Скільки людей удалося привітати?
✵ Що складніше: вигадати нові способи привітання або їх продемонструвати?
✵ Чи відчув хтось дискомфорт? На якому етапі це відбулося? (Відповіді учнів.)
— У сучасному світі це можливо!
Інтернет (від англ. Internet) — усесвітня система взаємосполучених комп’ютерних мереж.
У повсякденній мові слово Інтернет найчастіше вживається у значенні Всесвітнього павутиння і доступної в ньому інформації.
Попередницею Інтернету стала мережа ARPANET, яка почала функціонувати наприкінці 1960-х, на початку 1970-х.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Синтез думок»)
— Зосередьтесь і з’ясуйте, яка тема нашого уроку?
Будьте уважними!
Пригадайте!
Щоб поділити число 14 на 5, потрібно:
✵ знайти найбільше з чисел від 1 до 14, яке ділиться на 5.
✵ Це 10.
✵ Поділимо 10 на 5. 10 : 5 = 2.
✵ Знайдемо остачу: 14 - 10 = 4.
✵ Отже, 14 : 5 = 2 (ост. 4).
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Незакінчене речення»)
✵ Кожна людина повинна знати...
— Де в реальному житті ми використовуємо ці знання? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 22-23).
а) Розв’язування прикладів № 146 (фронтальна робота за варіантами з використанням прийому «Коментування»).
Учні виконують ділення письмово за алгоритмом.
Варіант 1
Варіант 2
б) Повторення алгоритму ділення багатоцифрового числа на одноцифрове.
Алгоритм письмового ділення на одноцифрове число
1. Визначають кількість цифр у частці. Перше неповне ділене — 6 сот. Отже, в частці будуть сотні, десятки, одиниці — усього три цифри |
|
2. Перше неповне ділене — 6 сот. 6 сот. поділити на 2, буде 3. Записують 3 в частці на місці сотень |
|
3. Друге неповне ділене — 2 дес. 2 дес. поділити на 2, буде 1. Записують 1 в частці на місці десятків |
|
4. Третє неповне ділене — 4 од. 4 од. поділити на 2, буде 2. Записують 2 в частці на місці одиниць. Частка — 312 |
|
в) Практичне пояснення ділення багатоцифрового числа з остачею (вчителем або сильним учнем). Складання задачі.
Відповідь: 48 півковдр, залишиться 2 м полотна.
Відповідь: 9 дисків.
г) Розв’язування прикладів № 148 (фронтальна робота за варіантами з використанням прийому «Коментування»).
Учні виконують ділення письмово за алгоритмом.
Варіант 1
Варіант 2
ґ) Самостійне розв’язування задач № 149 (з використанням прийому «Тихе опитування»).
Сильніші учні розв’язують задачу виразом, решта — по діях.
Варіант 1. Задача № 149 (1)
1) 218 + 436 = 654 (кг) — фруктів продали;
2) 700 - 654 = 46 (кг) — фруктів залишилося;
700 - (218 + 436) = 46 (кг)
Варіант 2. Задача № 149 (2)
1) 218 ∙ 2 = 436 (кг) — продали після обіду;
2) 218 + 436 = 654 (кг) — фруктів продали за день;
3) 700 - 654 = 46 (кг) — фруктів залишилося;
700 - (218 + 218 ∙ 2) = 46 (кг)
2) Фізкультхвилинка.
«ДРУЖБА»
(муз. Б. Савельева, сл. М. Пляцковського)
Дружба вірная не зламається,
Не розклеїться від дощів і хуг
Друг в біді не лишить,
Добрим словом втішить,—
Ось який він незвичайний справжній друг!
Друг в біді мене завжди виручить,
Не-розлий-вода — кажуть всі навкруг.
У важку хвилину, і вночі, і в днину —
Ось який він незвичайний справжній друг!
3) Робота з геометричним матеріалом — № 151.
Практична робота. Робота в групах
Учні будують коло з діаметром 4 см, позначають центр кола.
Будують відрізок ОС так, щоб точка С не належала кругу.
4) Розв’язування рівнянь № 150 (фронтальна робота за варіантами з використанням прийому «Коментування»).
Перш ніж розв’язувати рівняння, учні пригадують, як знаходити невідомі доданок, зменшуване, ділене, дільник, множник.
х = 200
х = 620
х = 25 600
х = 70
х = 620
х = 41
5) Робота в телевізійній студії. Інформаційна хвилинка.
«Живчик та його друзі» (серія 3 «Друзі з Інтернету»)
— Спілкуючись в Інтернеті, люди використовують допоміжні слова, символи, смайлики. Кожен укладає в них своє значення, яке може бути незрозумілим для інших учасників. Але з появою нових оn-line-можливостей зростає і кількість загроз.
✵ Що ж може трапитися в реальному житті через безтурботну віртуальну поведінку дитини?
✵ Чи чули ви коли-небудь про поняття «безпечний Інтернет»?
✵ Чи навчають вас батьки оn-line-етикета? (Відповіді учнів.)
Основні типи Інтернет-залежності:
1. Нескінченні подорожі Всесвітньою павутиною, пошук інформації.
2. Пристрасть до віртуального спілкування та віртуальних знайомств.
3. Ігрова залежність — нав’язливе захоплення комп’ютерними іграми у мережі.
4. Азартні ігри, непотрібні покупки в Інтернет-магазинах або постійні участі в Інтернет-аукціонах.
Найпростіший і доступний спосіб подолання залежності — це придбання іншої залежності, а саме — корисних звичок: любов до здорового способу життя, спілкування з живою природою, творчі прикладні захоплення, такі, як малювання, як правило, виводять людину із залежності.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 23, № 153; 154.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Що слід пам’ятати при виконанні письмового ділення з остачею?
✵ Що слід пам’ятати при розв’язуванні рівнянь?
✵ Як розв’язувати задачі на знаходження невідомих за двома різницями?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.
✵ Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.
✵ Чи мали вплив інші люди на ваші досягнення на уроці?
✵ Кому ви хочете подякувати?