Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ
УРОК 18. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ЛІЧИЛЬНА ОДИНИЦЯ - ТИСЯЧА. УТВОРЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: проаналізувати результати контрольної роботи, організувати роботу над помилками; ознайомити учнів з утворенням, назвами, читанням і записом чотирицифрових чисел у межах двох тисяч; повторити правило множення двоцифрових чисел на одноцифрове число і спосіб розв'язування задач, які включають збільшення (зменшення) числа в кілька разів або на кілька одиниць; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про українські мультиплікаційні серіали.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: «Я у світі», українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Уявіть, що ми лежимо на березі моря. Хвилі набігають на берег з тихим шелестом і ніби заколисують нас — ш-ш-ш, ш-ш-ш. Сонечко пригріває, хвилі шепочуть, ніби це тихесенько дихає море. І ми поступово починаємо дихати разом із ним — глибокий вдих носом — повільний видих, вдих — видих, наші очі заплющуються, теплі морські хвилі підхоплюють нас на свої блакитні спинки — і ось ми вже линемо по морю. Вдих — видих, вдих — видих. Море спокійне, сонечко світить, пригріває. Аж ось нам на обличчя впала якась тінь. Хто це? Та це ж Живчик підбіг до нас і запрошує до себе на гостину. Починаємо збиратися... Перевіримо вашу готовність.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (з використанням прийому «Коло ідей»).
— Готуємось до старту. Останні приготування.
а) Гра «Математичні ланцюжки».
б) Гра «Віршовані задачі».
✵ Кролик з мамою (не сам)
З’їли моркви 800 грамів.
Кролик схрумав 200 грамів.
Скільки залишилось мамі? (800 - 200 = 600)
✵ Пройшов 100 метрів Вінні-Пух,
Постояв, перевівши дух.
А потім ще 130 ішов він до крамниці.
Втомився дуже, ледь не впав!
Яку ж він відстань подолав? (100 + 130 = 230)
✵ 508 беріз у гаї, 209 — то дуби, решта — в’язи,
Скільки ж їх тут, коли 1000 всіх? (1000 - 508 - 209 = 283)
✵ Граби, вільхи й ясени ростуть в цьому гаї.
Грабів — 300, 200 — вільх,
Ясенів — вгадай-но!
Бо дерев у цьому гаї — 1000 —
Лісник це знає. (1000 - 300 - 200 = 500)
✵ Є 500 машин у Льоні:
Білі, сині і червоні.
Синіх і червоних — 370,
Синіх та біленьких — 180.
Скільки синеньких авто?
Відповість на це нам хто? ((370 + 180) - 500 = 50)
✵ Намалювала Риточка 504 квіточки.
340 разом жовтих і червоних,
220 разом синіх і червоних.
А для вас завдання, діти:
Полічіть червоні квіти. ((340 + 220) - 504 = 56)
2) Каліграфічна хвилинка (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»).
Математичний диктант (на картках за варіантами з використанням прийому «Взаємоперевірка»)
Варіант 1
1. Число 64 зменшити в 2 рази.
2. У скільки разів більше 420 від 70?
3. Знайти 6/7 від 63.
4. Обчислити: 20 + 80 - 30 - 40 + 60 = [ ].
5. Яке число поділили на 17 та отримали 3?
6. Яке число помножили на 40 і отримали 320?
7. 1/9 = 40. Знайти все число.
8. Число 760 зменшити на 600.
9. Число 450 збільшити на 500.
10. Знайти різницю чисел: 800 і 6.
11. Перетворити: 5 дм 6 см = [ ] см.
12. Перетворити: 9 км 25 м = [ ] м.
Відповіді: 32; 6; 54; 90; 51; 8; 360; 160; 950; 794; 56 см; 9025 м.
— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку спадання.
950; 794; 360; 160; 90; 54; 51; 32; 8; 6.
Варіант 2
1. Число 96 зменшити в 3 рази.
2. У скільки разів 630 більше від 70?
3. Знайти 7/8 від 40.
4. Обчислити: 30 + 70 - 20 - 50 + 60 = [ ].
5. Яке число поділили на 18 і отримали 4?
6. Яке число помножили на 70 і отримали 560?
7. Число 34 збільшити в 2 рази.
8. 1/8 = 30. Знайти все число.
9. Число 980 зменшити на 700.
10. Число 320 збільшити на 600.
11. Знайти різницю чисел: 700 і 4.
12. Перетворити: 7 см 5 мм = [ ] мм
Відповіді: 32; 9; 35; 90; 72; 8; 68; 240; 280; 920; 696; 75 мм.
— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку спадання.
920; 696; 280; 240; 90; 72; 68; 35; 32; 9; 8.
3) Аналіз контрольної роботи.
✵ Повідомлення результатів роботи.
✵ Колективна робота над типовими помилками.
✵ Індивідуальна робота над помилками, допущеними в контрольній роботі.
4) Робота в телевізійній студії. Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
«Живчик та його друзі» (серія 4 «Живчик-телефільм»)
Телевізійний фільм, або скорочено телефільм — ігровий фільм, знятий спеціально для показу телебаченням.
При створенні таких фільмів ураховуються технічні можливості телебачення й особливості сприйняття телеглядачами зображення на екрані телевізора. Часто телефільм складається з двох і більше частин, що демонструються в різний час,— серій. Багатосерійні телефільми називають телесеріалами.
Телевізійним фільмам властиве специфічне «розтягнуте» оповідання. При монтажі телефільмів ураховують рекламні блоки в ефірній мережі телеканалів — на інтригуючому моменті робиться пауза, і після передбачуваної реклами триває продовження з невеликим «відкатом» сюжету.
Як жанр телефільм виник на початку 1960-х років із злиття телебачення і класичного кінематографа. Спочатку телебаченням демонструвалися звичайні кінофільми. Незабаром почали створюватися фільми за замовленням телеканалів. У процесі випуску таких фільмів була вироблена певна телевізійна специфіка, що, власне, і призвело до появи «телефільму».
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Завдання 1. Запиши числа, які йдуть у натуральному ряду за числами:
а) 799; 520; 309; 997;
б) 721; 189; 600; 799;
в) 1909; 1035; 1798; 1802.
✵ Завдання 2. Запиши числа; які передують у натуральному ряду числам:
а) 2000; 1060; 1988; 1001;
б) 3000; 1999; 1870; 1009.
✵ Завдання 3. Запиши числа; між якими стоять у натуральному ряду чисел:
а) 1609; 1580; 1573; 1100;
б) 1720; 1625; 1909; 1500.
Гра «Хто краще вміє утворювати числа?»
Хід гри
Назвіть чотирицифрове число, сума цифр якого дорівнює 2.
Зразок: 1100; 1010; 1001.
— Скільки є різних чотирицифрових чисел, у кожного з яких сума цифр дорівнює 3? 4? 9?
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Синтез думок»)
— Де в реальному житті ми використовуємо ці знання? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 25-26).
а) Практичне пояснення утворення багатоцифрових чисел (вчителем або сильним учнем).
— Якщо до 1000 додати 1, отримаємо 1001. За числом 1001 слідує число 1002, потім — 1003. Назвіть наступне число.
— Розгляньте малюнок № 157.
— Яке число зображене на малюнку?
— Це чотирицифрове число. У чотирицифровому числі, крім розрядів одиниць, десятків і сотень, є ще розряд тисяч.
— Розглянемо запис чотирицифрових чисел у нумераційній таблиці № 159 (2).
б) Розв’язування прикладів № 160 (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
в) Самостійна робота з обчислення прикладів № 162 (з подальшою взаємоперевіркою).
Варіант 1
23 ∙ 30 = 690 40 ∙ 24 = 960
Варіант 2
15 ∙ 40 = 600 33 ∙ 20 = 660
г) Розв’язування задачі № 163 (з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).
Диференційована робота
Учні високого рівня знань розв’язують задачу виразом.
12 ∙ 2 : 6 = 4
Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях.
1) 12 ∙ 2 = 24 (км) — проїхав велосипедист за 2 години;
2) 24 : 6 = 4 (км) — проходив турист за годину.
Решта учнів — за допомогою короткої умови на картках-підказках і схеми-опори.
2) Фізкультхвилинка.
3) Робота над завданням з логічним навантаженням № 164 (індивідуально з подальшим поясненням біля дошки).
Добуток збільшиться на 160.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
— Що слід пам’ятати, роблячи відеозйомку?
Люди беруть свої камери з собою в різні місця і фотографують або знімають на відеокамеру все, що бачать навколо,— природу, тварин, людей.
Під поняттям «фото-, кіно-, теле-, чи відеозйомка» слід розуміти процес фіксації фактів на відповідні фото-, кіно-, теле- чи відеоносії.
Цивільний кодекс України передбачає, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода фізичної особи може виражатись як у письмовій, так і в усній формі.
Стаття 32 Конституції України передбачає, що не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Як правило, відкрите фотографування та знімання на відеокамеру в громадських місцях є абсолютно законними, за винятком деяких випадків:
✵ не можна знімати, навіть відкрито, в місцях, які визнані місцями особистого користування, таких як, наприклад, туалети, роздягальні, ванні кімнати;
✵ не можна знімати без дозволу в транзитних будівлях, будівлях суду, урядових будівлях і т. ін.;
✵ не можна знімати на фото чи відеокамеру, якщо своїми діями ви заважаєте працювати міліції, пожежникам, або медичним працівникам;
✵ не можна знімати в громадських місцях, які є приватною власністю, якщо наявне попередження про заборону зйомок.
— Фото чи відео напам’ять повинно приносити радість та приємні спогади...
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 26-27, № 165;166.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Як засвоїли новий матеріал? («Квітка засвоєння»)
Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки:
зелені — все зрозуміло;
сині — майже все зрозуміло;
жовті — зрозуміло наполовину;
оранжеві — дещо зрозуміло;
червоні — нічого не зрозуміло.
✵ Назвіть числа від 1008 до 1011, від 1127 до 1119.
✵ Які правила множення двоцифрових чисел на одноцифрове число знаєте?
✵ Які властивості множення повторили?
3. Прощання
Інструкція: учні в парах беруться за руки й дарують одне одному усмішку: кожен повертається до свого сусіда і, сказавши йому те, що викликало в нього захоплення і побажавши йому чогось гарного, усміхається. Учитель дякує класу за роботу.