Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ
УРОК 19. ЧИТАННЯ ТА ЗАПИС БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ ЗАДАЧІ НА СПІЛЬНУ РОБОТУ. МНОГОКУТНИКИ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: вчити учнів читати, записувати числа у межах 2000, лічити тисячами до 10 тисяч; повторити позатабличне ділення на одноцифрове число; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про українські мультиплікаційні серіали.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: «Я у світі», українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Я — дощ. Я випливаю з великої хмари і лечу на землю. Я — маленька прозора краплинка дощу. Мені приємно кружляти в повітрі серед інших краплин дощу.
Я — дощ. Я спускаюся на землю і кричу їй: «Здрастуй!».
Мене підхоплює легкий вітерець, і я співаю йому: «Здра-а-сту-у-у-й!».
— Пригоди наші розпочинаються...
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).
а) Гра «Знайди число».
Хід гри
Напиши такі числа замість зірочок, щоб число, яке стоїть над рискою, показувало результат дій. Знайди число!
б) Гра «Віршовані задачі».
✵ Фермер борошно змолов
Із 3 тонн пшениці.
Будуть в нього духмяні, гарні паляниці.
Скільки вийде всього хліба,
Хто може сказати, якщо припічка становить
4/10 3 тонн пшениці? (3000 : 10 ∙ 4 = 1200)
✵ Полинули в краї далекі,
Зозулі, ластівки, лелеки.
Щодня вони долають відстань кілометрів 400.
Дорога ця важка — дуже непроста.
Та все-таки цікаво знати:
За 5 діб скільки пролетять. (400 ∙ 5 = 2000 км)
✵ Росте 210 лип ось у цій лісосмузі.
По 15 лип у ряду. Скільки ж рядів, друзі? (210 : 15 = 14)
✵ 300 книг на 5 поличок поставлять хлоп’ята:
На 4 — по 70, арешту — нап’яту.
Подумайте, усміхніться, і не хмурте лиця,
Скажіть швидше: скільки книг на п’ятій полиці? (300 — 70 ∙ 4 = 20)
✵ Дітлахи нарвали вишень 105 кілограмів.
— А багато це, чи мало? — спитав Толик у мами.
— Полічи,— сказала мама,— скільки треба банок,
Якщо в кожну консервуємо по 3 кілограми? (105 : 3 = 35)
2) Каліграфічна хвилинка (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»).
Математичний диктант (на картках за варіантами з використанням прийому «Взаємоперевірка»)
Варіант 1
1. Знайти 1/3 від 180.
2. Число 702 зменшити на 500.
3. Знайти різницю чисел: 800 і 7.
4. Знайти суму чисел 18 і 67.
5. Знайти добуток чисел: 19 і 4.
6. Число 35 збільшити в 2 рази.
7. Знайти 7/9 від 27.
8. 1/9 = 40. Знайти все число.
9. Перетворити: 38 см 25 мм = [ ] мм.
10. Перетворити: 6 т 3 кг = [ ] кг.
11. У скільки разів 51 більше від 17?
12. На скільки 28 менше від 70?
Відповіді: 60; 202; 793; 85; 76; 70; 21; 360; 405 мм; 6003 кг; 3; 42.
— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку спадання.
793; 360; 202; 85; 76; 70; 60; 42; 21; 3.
Варіант 2
1. Знайти 1/4 від 120.
2. Число 804 зменшити на 600.
3. Знайти різницю чисел: 600 і 8.
4. Знайти суму чисел: 17 та 56.
5. Знайти добуток чисел: 16 і 5.
6. Число 26 збільшити в 3 рази.
7. Знайти 5/8 від 48.
8. 1/7 = 60. Знайти все число.
9. Перетворити: 4 км 48 м = [ ] м.
10. У скільки разів більше 64 від 16?
11. Перетворити: 37 см 35 мм = [ ] мм.
12. На скільки 32 менше від 60?
Відповіді: 30; 204; 592; 73; 80; 78; 30; 420; 4048 м; 4; 405 мм; 28.
— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку спадання.
592; 420; 204; 80; 78; 73; 30; 28; 4.
3) Робота в телевізійній студії. Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
«Живчик та його друзі» (серія 5 «Сліди минулого»)
Піскова скульптура. Два основних будівельних інгредієнти, пісок і вода, доступні в надлишку на піщаному пляжі, тому більшість ігор з піском трапляються там або в пісочниці. Пляжі, піддаючись дії припливів, мають пісок, що обмежує висоту і структуру з-за форми піщинок. Піщані скульптури зазвичай споруджуються дітьми, просто для забави, але також існують конкурси піскових скульптур для дорослих, які стосуються великих, складних конструкцій.
З 1989 року проводиться Світовий чемпіонат піскових скульптур, також відомий як «Harrisand». Змагання включає одиночні, подвійні і командні категорії. Найвищий у світі пісковий замок був побудований на Myrtle Beach у Південній Кароліні в 2007 році. Споруда мала висоту 15, 1 м. Споруда простояла 10 днів, на неї було використано 300 вантажівок піску.
Аматор (лат. amator, від лат. ато — полюбляю, уподобаю, маю нахил) — непрофесіонал, самодіяльний митець, технік, дослідник.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— Розв’яжіть задачі.
1) 24 кг піску Живчик приніс за 6 год, а Лимончик — за 3 год. Скільки грамів піску за 1 год принесуть хлопчики, якщо працюватимуть разом? (12 000 г)
2) 24 кг піску Живчик приніс за 6 год, а Лимончик — за 3 год. За скільки хвилин принесуть 24 кг піску обидва хлопчики, якщо працюватимуть разом7(120 хв)
— Що спільне у їх розв’язанні? Що є «ключем» до розв’язання задач цього виду?
Задачі на спільну роботу
Продуктивність праці |
Час роботи |
Загальний виробіток |
|
І |
? |
[ ] |
[ ] |
II |
? |
[ ] |
[ ] |
І і II |
? |
? |
[ ] |
План розв’язування
1. Визначаю продуктивність першого виконавця дією ділення
2. Визначаю продуктивність другого виконавця дією ділення.
3. Визначаю продуктивність спільної роботи дією додавання.
4. Визначаю час спільної роботи дією ділення.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Синтез думок»)
— Де в реальному житті ми використовуємо ці знання? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником с. 27-28.
а) Практичне пояснення утворення, запису багатоцифрових чисел — № 167 (вчителем або сильними учнями).
— Чотирицифрові числа починають записувати з розряду тисяч, в тому самому порядку, як і читають.
У числі 1999 маємо 1 тис., 9 сот., 9 дес., 9 од.
Це записують так: 1999 = 1000 + 900 + 90 + 9.
Додамо до числа 1999 одиницю. 1999 + 1 = 1000 + 900 + 90 + 9 + 1 = 1000 + 900 + 90 + 10 = 1000 + 900 + 100 = 1000 + 1000 = 2000.
Отже, наступним за числом 1999 є число 2000. Із запису 1000 + 1000 = 2000 виходить, що тисячами можна рахувати як новими лічильними одиницями.
б) Практичне пояснення утворення, запису багатоцифрових чисел № 168 (вчителем або сильними учнями).
— Запишіть число тисячами від 1000 до 10 000.
10 000 — найменше п’ятицифрове число.
— Полічіть тисячами в прямому та у зворотному порядку.
в) Розв’язування виразів № 170 (фронтальна робота з використанням прийомів «Коментування», «Взаємоперевірка»).
Варіант 1
380 : 2 = 200 : 2 + 180 : 2 = 190
900 : 5 = 500 : 5 + 400 : 5 = 180
Варіант 2
900 : 20 = 800 : 20 + 100 : 20 = 45
480 : 40 = 400 : 40 + 80 : 40 = 12
г) Розв’язування задачі № 171 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Диференційована робота
Учні високого рівня знань розв’язують задачу виразом.
36 : 3 ∙ 5 - 36 = 24
Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях.
1) 36 : 3 = 12 (кг) — малини;
2) 12 ∙ 5 = 60 (кг) — аґрусу;
3) 60 - 36 = 24 (кг)
Відповідь: на 24 кг більше зібрали аґрусу, ніж смородини.
Решта учнів — за допомогою короткої умови на картках-підказках і схеми-опори.
ґ) Самостійне розв’язування задачі № 172 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
— Розв’яжіть задачу, склавши вираз.
802 : 5 = 8 (столів)
Творча робота над задачею
Розв’язавши задачу виразом, учні розв’язують її іншим способом.
2) Фізкультхвилинка.
3) Робота з геометричним матеріалом — №173 (з використанням прийому «Мікрофон»).
— Які фігури називаються прямокутниками?
— Які властивості цих фігур знаєте?
1; 4 — прямокутники; 2; 3; 5 — не прямокутники.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
«Живчик та його друзі» (серія 5 «Сліди минулого»)
Археологічні знахідки — стоянки, поселення, поховання, різні типи знарядь праці, зброї, посуду, прикрас, предмети побуту, мистецтво. Термін «археологія» з’явився в Греції (4 cm. до н. е.) у розумінні науки про стародавність.
Палеонтологічний музей. Палеонтологія — наука, яка вивчає вимерлі організми.
Тиранозавр був одним з найбільших наземних м’ясоїдів за всі часи, завдовжки до 13 м, вагою 4-7 тонн.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 28, № 174; 175.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Як засвоїли новий матеріал? («Квітка засвоєння»)
Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки:
зелені — все зрозуміло;
сині — майже все зрозуміло;
жовті — зрозуміло наполовину;
оранжеві — дещо зрозуміло;
червоні — нічого не зрозуміло.
✵ Назвіть числа від 1998 до 2006, від 2000 до 1992.
✵ Які многокутники вам відомі?
✵ Які властивості многокутника повторили?
3. Прощання
Інструкція: учні в парах беруться за руки й дарують одне одному усмішку: кожен повертається до свого сусіда і, сказавши йому те, що викликало в нього захоплення, і побажавши йому чогось гарного, усміхається. Учитель дякує класу за роботу.