Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ
УРОК 20. ЧИТАННЯ ТА ЗАПИС БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЗАМІНА БАГАТОЦИФРОВОГО ЧИСЛА СУМОЮ РОЗРЯДНИХ ДОДАНКІВ. ВИДИ КУТІВ: ПРЯМІ, ГОСТРІ, ТУПІ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: навчати учнів читати і записувати чотирицифрові числа, представляти їх у вигляді суми розрядних доданків і навпаки, визначати, скільки всього в чотирицифрових числах тисяч, сотень, десятків; розширити уявлення про кут, вчити школярів будувати різні кути за допомогою лінійки; повторити правило знаходження периметра многокутника; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про українські мультиплікаційні серіали.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: «Я у світі», українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу (з використання прийому «Інтрига»)
— Я — хмаринка. Я велика, м’яка, пухнаста. Моєму тілу приємно бути хмаринкою. Мені легко і вільно. Я пливу в блакитному небі. Мої руки легкі, вони допомагають мені рухатися.
Я піднімаю вгору очі й вдихаю світло всім своїм тілом. Я наповнююся світлом. Я стаю світлішою, добрішою, гарнішою.
Я поспішаю до своїх друзів...
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мікрофон»).
Гра «Хто швидше?»
2) Усне опитування (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).
✵ Завдання 1. Запиши числа, які йдуть у натуральному ряду за числами:
а) 7390; 4006; 8019; 6400;
б) 1999; 6808; 9521; 2470.
✵ Завдання 2. Запиши числа, які передують у натуральному ряду числам:
а) 9099; 1276; 4001; 5090;
б) 7803; 2700; 5890; 6070;
✵ Завдання 3. Запиши числа, між якими стоять у натуральному ряду чисел:
а) 6837; 3009; 9700; 4000;
б) 7009; 3000; 2090; 1825.
✵ Завдання 4. Запиши числа, що стоять у натуральному ряду між числами:
а) 3495 ... 3508;
б) 7857 ... 7865;
в) 5009 ... 5006.
✵ Завдання 5. Запиши числа, які стоять у натуральному ряді:
на шостому місці зліва від числа 8004 і на восьмому місці праворуч від нього;
на сьомому місці праворуч і ліворуч від числа 6005;
на п’ятому місці зліва від числа 2994 і на сьомому місці праворуч від нього.
3) Каліграфічна хвилинка (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»).
Математичний диктант (на картках за варіантами з використанням прийому «Взаємоперевірка»)
Варіант 1
1. Число 700 зменшити на 6.
2. Знайти 3/7 від 21.
3. На скільки 73 більше від 54?
4. Знайти суму чисел: 27 і 35.
5. Знайти добуток чисел: 17 та 6.
6. Число 36 збільшити в 2 рази.
7. 1/40 = 9. Знайти все число.
8. Перетворити: 8 км 53 м = [ ] м.
9. Перетворити: 4 т 7 кг = [ ] кг.
10. У скільки разів 14 менше від 84?
11. Знайти різницю чисел: 83 та 64.
12. Перший доданок 176, другий доданок 400. Знайти суму.
Відповіді: 694; 9; 19; 62; 102; 72; 360; 8053 м; 4007 кг; 6; 19; 576.
— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку спадання.
694; 576; 360; 102; 72; 62; 19; 9; 6.
Варіант 2
1. Число 800 зменшити на 7.
2. Знайти 4/9 від 54.
3. На скільки більше 62 від 48?
4. Знайти суму чисел: 36 та 28.
5. Знайти добуток чисел: 18 і 6.
6. Число 38 збільшити в 2 рази.
7. 1/60 = 7. Знайти усе число.
8. Перетворити: 4 км 62 м = [ ] м.
9. Перетворити: 7 кг 2 г = [ ] г.
10. У скільки разів менше 12 від 96?
11. Знайти різницю чисел 92 і 75.
12. Перший доданок 234. Другий доданок 300. Знайти суму.
Відповіді: 793; 24; 14; 64; 108; 76; 420; 4062 м; 7002 г; 8; 17; 534.
— Запишіть відповіді (крім іменованих) усних обчислень у порядку спадання.
793; 534; 420; 108; 76; 64; 24; 17; 14; 8.
4) Робота в телевізійній студії.
«Живчик та його друзі» (6 серія «Розвідники»)
Розвідник — узагальнена назва особового складу, що здійснює розвідувальну діяльність, а також різнорідних технічних засобів ведення розвідки.
Розвідник — поняття, яке має декілька значень.
✵ Розвідник — співробітник служби розвідки.
✵ Розвідник — військовослужбовець розвідувальних військ.
✵ Розвідник — фахівець з розвідки надр, корисних копалин.
✵ Розвідник — бойовий літак, призначений для ведення повітряної розвідки.
✵ Розвідувальний корабель — військовий корабель, призначений для ведення морської розвідки.
✵ Розвідник — супутник для космічної розвідки.
✵ «Розвідник» (фільм).
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети (з використанням прийому «Коло ідей»)
— Зосередьтесь і з’ясуйте, яка тема нашого уроку?
Клас тисяч |
Клас одиниць |
||||
Сотні тисяч |
Десятки тисяч |
Одиниці тисяч |
Сотні |
Десятки |
Одиниці |
4 |
3 |
9 |
4 |
3 |
9 |
8 |
0 |
3 |
5 |
6 |
✵ Прочитай числа.
✵ Скільки розрядів має кожне число? Скільки класів?
✵ Що позначає нуль у записі другого числа?
✵ Порівняй числа 439 439 і 80 356.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— А для чого нам треба володіти цими знаннями? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 28-29).
а) Практичне пояснення утворення, запису багатоцифрових чисел — № 176; 177 (вчителем або сильними учнями).
б) Практичне пояснення утворення, запису багатоцифрових чисел — № 178 (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
— Якщо в чотирицифровому числі є одиниці кожного з розрядів, то при розкладанні на розрядні доданки буде 4 доданки. Якщо в числі відсутні одиниці певного розряду, то доданків буде менше чотирьох.
Учні розкладають числа на розрядні доданки.
1587 = 1000 + 500 + 80 + 7;
2579 = 2000 + 500 + 70 + 9;
3650 = 3000 + 600 + 50 (відсутні одиниці)
5005 = 5000 + 5; (відсутні сотні і десятки)
6800 = 6000 + 800; (відсутні десятки і одиниці)
2040 = 2000 + 40; (відсутні сотні й одиниці)
4032 = 4000 + 30 + 2; (відсутні сотні)
6704 = 6000 + 700 + 4; (відсутні десятки)
— У яких числах відсутні одиниці певного розряду? Назвіть розряд.
в) Практичне пояснення утворення, запису багатоцифрових чисел — № 179 (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
Учні записують суму одним числом.
6000 + 500 + 40 + 1 = 6541;
4000 + 600 + 20 = 4620;
8000 + 1 = 8001.
г) Самостійна робота (індивідуальна робота з використанням прийому «Тихе опитування»).
— Запишіть суму як одне число.
4000 + 500 + 80 + 4
9000 + 40 + 3
7000 + 200 + 30 + 2
— Розкладіть числа на розрядні доданки.
2820; 5483; 7245; 6852.
— Назвіть попередні і наступні числа до поданих.
1890; 2000; 5030; 7002; 1889, 1891; 1999, 2001; 5029, 5031; 7001; 7003.
ґ) Розв’язування задачі № 181 (самостійна робота з подальшою перевіркою вчителем).
Пояснення дітей:
57 : 3 = 19 — кількість телят;
57 : 3 + 57 = 76 — усього корів і телят;
57 - 57 : 3 = 38 — на скільки корів менше, ніж телят.
2) Фізкультхвилинка.
3) Робота з геометричним матеріалом (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
а) Знаходження периметра многокутників — № 180.
б) Розглядання таблиці «Кути».
— Ви вже знаєте, що таке кут. Сьогодні ми повторимо вивчений матеріал і дещо розширимо знання про кути. Кути поділяються на прямі і не прямі. Кут, менший від прямого кута, називається гострим кутом, а кут, більший від прямого, називається тупим кутом (учитель показує, як позначаються кути («<«).
На малюнку кути позначено трьома буквами або однією буквою.
Кут — це фігура, утворена двома променями, що виходять з однієї точки. Спільний початок променів називається вершиною кута, а самі промені — сторонами кута.
в) Практична робота — № 182.
Учні розглядають кути, подані на с. 29. За допомогою лінійки будують у зошиті гострий і тупий кути.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
«Живчик та його друзі» (серія б «Розвідники»)
— Як ви вважаєте, чи потрібно тримати обіцяне слово?
— Як би вчинили ви?
— Давайте спробуємо скласти правила про те, як тримати своє слово й обіцянку.
✵ Не обіцяй, не подумавши.
✵ Якщо не зміг дотримати слово, чесно зізнайся.
✵ Якщо важко дотримувати слово, почни з невеликої обіцянки, але обов’язково доведи її до кінця.
✵ Не перекладай свої обов’язки, свої справи, свою провину на іншого.
Гра «Сердечко чесності»
Педагог дає комусь одному вирізане з картону сердечко чесності, розділене на клітинки за кількістю дітей у групі. Отримавши сердечко, дитина розповідає про виконану обіцянку, а потім розфарбовує одну з клітинок. Після цього сердечко передається далі по колу. В результаті гри в групі народжується різнобарвне сердечко чесності.
Гра «Калейдоскоп приспівів»
— Продовжте прислів’я.
(Кожна пара отримує слова і з них збирає прислів’я.)
✵ Будь господарем свого слова.
✵ Слово тримати — не за вітром бігти.
✵ Коли взявся за гуж — не кажи, що не дуж.
✵ Допомагай не словом, а ділом.
Уміння тримати слово — дуже важлива моральна якість, без якої складно стати хорошою людиною, хорошим другом, просто жити в суспільстві.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 29-30, № 183;184.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Як засвоїли новий матеріал? («Квітка засвоєння»)
Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки:
зелені — все зрозуміло;
сині — майже все зрозуміло;
жовті — зрозуміло наполовину;
оранжеві — дещо зрозуміло;
червоні — нічого не зрозуміло.
✵ Назвіть числа від 2998 до 3006, від 3000 до 2992.
✵ Як знайти периметр многокутника?
✵ Які види кутів вам відомі?
3. Прощання
Інструкція: учні в парах беруться за руки й дарують одне одному усмішку: кожен повертається до свого сусіда і, сказавши йому те, що викликало в нього захоплення і побажавши йому чогось гарного, усміхається. Учитель дякує класу за роботу.