Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ
УРОК 27. НУМЕРАЦІЯ ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЧИТАННЯ І ЗАПИС ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ПОВТОРЕННЯ ПИСЬМОВОГО ДІЛЕННЯ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЗНАЧЕННЯМ ЙОГО ДРОБУ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: формувати в учнів уміння читати і записувати шестицифрові числа в межах 200 000, розкладати їх на розрядні доданки; закріплювати обчислювальні навички та вміння розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес; комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про цінність дружби.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, «Я у світі».
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Гра-розминка «Це мій кращий друг і я!»
Якщо відповідь про вас, |
Хто веселий і бадьорий кожен день іде до школи? |
Промовляєм хором враз: |
Хто з вас працею своєю прикрашає дім і клас? |
«Це мій кращий друг і я». |
Хто приходить зранку в клас із запізненням на час? |
Якщо ні то мовчимо |
Хто уміє берегти ручки, зошити й книжки? |
І тихенько сидимо. |
А хто, граючи в футбол, у вікно заб’є нам гол? |
А тепер давайте грати — |
Хто веселу вдачу має і усім допомагає? |
Треба вам відповідати |
|
Рано-вранці хто піднявся? |
|
А хто сонечку всміхався? |
— Усе це можна сказати про наших друзів: Живчика, Лимончика, Грушку. Вони — бешкетники, пізнають навколишній світ... Повчимо їх математики!
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Гра «Заморочки з бочки»
Хід гри
Клас об’єднується у три команди. Перед учнями на столі стоїть бочка із цікавими завданнями. Учні підходять до бочки, виймають картки із завданнями і дають відповіді. Переможе команда, члени якої не допустять жодної помилки.
1. Що йде то вгору, то з гори, але залишається на місці? (Дорога)
2. На що найбільше схожа половина апельсина? (На другу половину апельсина)
3. Двоє пішли — три грузді знайшли. Слідом четверо йдуть, багато груздів знайдуть? (Жодного)
4. У коробці 25 кокосових горіхів. Мавпа вкрала всі горіхи, крім 17. Скільки горіхів залишилося в коробці? (Залишилося 17 горіхів.)
5. До тебе прийшли гості, а в холодильнику — пляшка лимонаду, пакет з ананасовим соком і пляшка мінеральної води. Що ти відкриєш у першу чергу? (Холодильник)
6. У якому місяці 28 днів? (У кожному місяці є 28-ме число)
7. Що стане з червоним м’ячиком, якщо він впаде у Чорне море? (Він намокне.)
8. Якою рукою краще розмішувати чай? (Краще розмішувати ложечкою.)
9. Тобі дано, а люди користуються. Що це? (Ім’я)
10. Чи може страус назвати себе птахом? (Ні, адже він не вміє говорити.)
11. Син мого батька, а мені — не брат. Хто це? (Я сам.)
12. Що видно тільки вночі? (Зірки)
— Наші герої побували в багатьох життєвих ситуаціях. У них з’явилося багато друзів, і з нашого класу — в тому числі. Покажемо, на що ми здатні.
— Готові до випробувань? Перевіримо ваші знання.
2) Тестування «Перевір свої знання» (індивідуальна робота з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
1. 1735 + 248 = [ ].
a) 1973;
б) 1983;
в) 2083.
2. 836 - 483 = [ ].
a) 353;
б) 453;
в) 373.
3.601 + 129 + 257 = [ ].
a) 977;
б) 987;
в) 1087.
4. 677-187+139 = [ ].
a) 490;
б) 519;
в) 629.
5. Розв’язком рівняння x - 38 = 264 є:
а) 202;
б) 302;
в) 226.
3) Каліграфічна хвилинка.
— Хлопці записують п’ятицифрові числа, склавши їх із цифр: 1; 0; 7
— Дівчата записують п’ятицифрові числа, склавши їх із цифр: 1; 0; 8.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедн).
Гра «Ключик»
Діти називають якості характеру справжнього друга. Цими ключиками можна відчинити будь-які замки.
Доброзичливий, чемний, толерантний, стриманий, добрий, чесний, вірний, справедливий, надійний, сміливий.
— Ми виконали завдання.
Двері у країну Дружби відчиняються. У цьому класі діти вміють дружити!
— Переконаємось, виконавши разом наступні завдання.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»)
✵ Завдання 1. Запиши числа, які йдуть у натуральному ряду за числами:
507 099; 263 050; 920 006; 400 099.
✵ Завдання 2. Запиши числа, які передують у натуральному ряду числам:
596 099; 850 760; 300 000; 720 682.
✵ Завдання 3. Запиши числа, між якими стоять у натуральному ряду числа:
473 009; 200 000; 680 000; 702 584.
Гра «Хто краще вміє утворювати числа?»
Хід гри
— Назвіть шестицифрове число, сума цифр якого дорівнює 2.
Зразок: 110 000; 100 010; 100 001.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Синтез думок»)
— Де в реальному житті ми використовуємо ці знання? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 39-40).
а) Практична робота. Читання і запис шестицифрових чисел (з використанням прийому «Коментування»).
Виконання завдання № 248
— Назвіть найбільше п’ятицифрове число (99 999).
— Назвіть наступне число. (100 000) Це найменше шестицифрове число.
— Якщо до 100 тисяч додати один, отримаємо число сто тисяч один. Наступне число сто тисяч два, потім — сто тисяч три і т. д.
Виконання завдання № 250. Розкладання чисел на розрядні доданки
Перед виконанням вправи можна ознайомити учнів зі зразком:
183 248 = 100 000 + 80 000 + 3000 + 200 + 40 + 8.
Варіант 1
128 345 = 100 000 + 20 000 + 8000 + 300 + 40 + 5.
144 500 = 100 000 + 40 000 + 4000 + 500.
105 307 = 100 000 + 5000 + 300 + 7.
100 008 = 100 000 + 8.
Варіант 2
139 456 = 100 000 + 30 000 + 9000 + 400 + 50 + 6.
155 600 = 100 000 + 50 000 + 5000 + 600.
106 407 = 100 000 + 6000 + 400 + 7.
100 009 = 100 000 + 9.
Виконання завдання № 249 (фронтально з використанням прийому «Коментування»)
У числі 100 001 міститься одна сотня тисяч, відсутні одиниці розряду десятків тисяч, одиниці розряду одиниць тисяч, одиниці розряду сотень, одиниці розряду десятків, є 1 одиниця.
б) Самостійне розв’язування прикладів № 252 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
Повторення алгоритму письмового ділення.
1. Визначення неповного діленого.
2. Визначення кількості цифр частки.
3. Підбір цифр частки.
4. Перевірка правильно підібраної цифри частки.
Варіант 1
684 : 2 = 342
575 : 5 = 115
Варіант 2
617 : 3 = 205 (ост. 2)
438 : 7 = 62 (ост. 4)
в) Робота над задачею № 253 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
План розв’язання задачі
1) Скільки груш у саду?
2) Скільки яблунь у саду?
3) Скільки групі і яблунь у саду?
4) Скільки слив у саду?
1) 864 : 4 = 216 (д.) — груші;
2) 864 : 3 = 288 (д.) — яблуні;
3) 216 + 288 = 504 (д.) — груш і яблунь у саду;
4) 864 - 504 = 360 (д.) — сливи.
2) Фізкультхвилинка «Пісня про дружбу».
Знають всі: коли є друг,
Все світлішає навкруг,
Якщо сам не підведеш,
Друзів більше ти знайдеш.
Приспів:
Дружать сонце і земля-ля-ля-ля-ля,
Дружать луки і поля-ля-ля-ля-ля,
Дружать діти на землі —
І великі, і малі.
3) Розв'язування завдання з логічним навантаженням № 255 (з використанням прийому «Мозковий штурм»),
— Запиши усі трицифрові числа, у кожному з яких сума цифр дорівнює числу 3. (111; 102; 120; 210; 201; 300)
4) Гра «Референдум дружби» (з використанням прийому «Упіймай помилку»).
— У країні Дружби існують свої закони, яких потрібно дотримувати. Наше завдання — визначити, що зайве. Будемо голосувати оплесками.
✵ Один — за всіх, і всі — за одного.
✵ Обманюй друга, коли тобі це вигідно.
✵ Розділи з другом і радість, і смуток.
✵ Підтримай друга у біді.
✵ Свого друга ображай, обзивай та кусай.
✵ Бережи друга, не ображай, не обзивай його.
✵ Поступайтеся одне одному.
✵ Будь з другом чесним та відвертим.
— А про пригоди наших друзів дізнаємось наступного уроку...
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 40, № 254; 256.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Назвіть шестицифрові числа.
✵ Згадайте алгоритм письмового ділення.
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.
✵ Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.
✵ Чи мали вплив інші люди на досягнення успіху на уроці?
✵ Кому ви хочете подякувати?