Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ

УРОК 28. РОЗРЯДИ - ОДИНИЦІ ТИСЯЧ, ДЕСЯТКИ ТИСЯЧ, СОТНІ ТИСЯЧ. ПОВТОРЕННЯ ПИСЬМОВОГО ДІЛЕННЯ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ, ЯКІ ВКЛЮЧАЮТЬ ЗНАХОДЖЕННЯ ЧАСТИНИ ЧИСЛА

Мета:

формування предметних компетентностей: вчити учнів лічити сотнями тисяч до 10 сотень тисяч; ознайомити їх з новою лічильної одиницею — мільйоном; повторити усні прийоми обчислень множення і ділення; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про твори українських поетів; громадянської: виховувати любов до поезії, до рідного слова.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

✵ Поезія — це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі (Ліна Костенко).

— Чим цікаве це висловлювання? (Поезія — це щось особливе, що не повторюється і, якщо торкнеться душі, то залишиться в ній назавжди.)

— Яке значення має поезія в житті людини? (Поезія збагачує людину, її душу.)

— Наші невгамовні дітлахи сьогодні доторкнуться не тільки до розуму, ай до душі...

2. Актуалізація опорних знань

1) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).

Гра «Обчислювальна машина»

Хід гри

Попрацюйте на «обчислювальній машині».

У машину закладено числа а = 151; 128; 143; 139.

Машина виконує зазначені дії. Яке число має вийти з машини?

Відповіді: 136; 143; 128; 154.

2) Тестування «Перевір свої знання» (індивідуальна робота з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

1. 42 437 + 6245 = [ ].

a) 48 682;

б) 48 672;

в) 48 782.

2. 734 - 242 = [ ].

a) 382;

б) 492;

в) 482.

3. 207 + 139 + 263 = [ ].

a) 599;

б) 509;

в) 609.

4.400-227 + 108 = [ ].

a) 291;

б) 391;

в) 281.

5. Розв’язком рівняння х + 8 = 1047 є:

а) 1055;

б) 1039;

в) 1049.

6. На ремонт однієї квартири витратили 4 кг білої фарби і 3 кг коричневої. А на 6 таких квартир потрібно [ ] фарби.

а) 24 кг;

б) 18 кг;

в) 42 кг.

3) Каліграфічна хвилинка.

— Хлопці записують шестицифрові числа, склавши їх із цифр: 1; 0; 7

— Дівчата записують шестицифрові числа, склавши їх із цифр: 1; 0; 8.

4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедїї).

Поети-класики — це поети, чиї вірші визнані кращими в літературі і є взірцем (Т. Шевченко, Леся Українка, І. Франко, М. Рильський, П. Тичина).

Поети-сучасники — це поети, що пишуть у наш час.

Поети-земляки — це поети, що живуть поряд з нами, на одній із нами землі.

— Доторкнемося поезії далі, розім’явши мозок...

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»)

— Зосередьтесь і з’ясуйте, яка тема нашого уроку?

Клас тисяч

Клас одиниць

Сотні тисяч

Десятки тисяч

Одиниці тисяч

Сотні

Десятки

Одиниці

1

4

0

3

5

0


5

9

6

0

5

1

9

9

0

0

0


9

9

9

9

9

2

0

0

0

0

0

— Прочитайте числа.

— Назвіть найбільше, найменше.

— Як одержати 200 000 із попереднього числа?

— Скільки всього тисяч у кожному з чисел?

— Скільки розрядів має кожне число? Скільки класів?

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— А для чого нам треба володіти цими знаннями? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Мільйон означає тисячу тисяч.

Мільйонами рахують населення великих міст, країн.

Мільйон — це найменше семицифрове число, перше число третього класу чисел.

Слово «мільйон» з’явилося в Італії в 1500 р. За переказами, його вперше вимовив італійський купець Марко Поло, який після повернення з тривалого перебування у Південно-Східній Азії, розповідаючи слухачам про незліченні багатства Індії та Китаю, замість «милле» (тисяча) вжив нове слово «мільйоні», що означає «велика тисяча», або «тисчища» (як іноді кажуть замість слова «камінь» — «каменище», замість «стовп» — «стовпище»). З тих пір число тисячу тисяч почали називати мільйоном.

2) Робота за підручником (с. 41).

а) Виконання завдання № 259 (фронтально з використанням прийому «Коментування»).

Варіант 1

184 532 = 100 000 + 80 000 + 4000 + 500 + 30 + 2

162 312 = 100 000 + 60 000 + 2000 + 300 + 10 + 2

Варіант 2

173 432 = 100 000 + 70 000 + 3000 + 400 + 30 + 2

195 642 = 100 000 + 90 000 + 5000 + 600 + 40 + 2

б) Перетворення одиниць вимірювання довжини № 260 (1) (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

в) Розв’язування рівнянь № 260 (2) (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

г) Розв’язування прикладів № 261 (робота в парах).

ґ) Розв’язування задачі № 262 (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).

1) 354 : 3 = 118 (кг) — рис;

2) 354 - 118 = 236 (кг) — решта;

3) 236 : 4 = 59 (кг) — пшоно.

Творча робота над задачею

Учні дізнаються, на скільки кілограмів було більше рису, ніж пшона,

д) Розв’язування задачі № 263 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Розв’язання задачі записують у зошити. Один учень коментує кожну дію.

1) 2 ∙ 245 = 490 (кг) — у пакетах по 2 кг;

2) 1000 - 490 = 510 (кг) — у пакетах по 3 кг;

3) 510 : 3 = 170 (пак.) — по 3 кг.

3) Фізкультхвилинка.

4) Робота в «Літературній» студії.

Гра «Пригадай твір та його автора»

Гра «Знавці поезії»

✵ Моя улюблена збірка віршів...

✵ Я люблю читати вірші...

✵ Нещодавно я прочитав(ла)...

✵ Мені подобається...

✵ Я захоплююсь...

— Поезія — це те особливе, що торкнулося сьогодні вашої душі і залишиться в ній назавжди.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 41-42, № 265; 266.

2. Рефлексія

✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

✵ Назвіть шестицифрові числа.

✵ Згадайте алгоритм письмового ділення на одноцифрове число.

✵ Де можна використати ці знання?

✵ Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.

✵ Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.

✵ Чи мали вплив інші люди на досягнення успіху на уроці?

✵ Кому ви хочете подякувати?






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити