Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ
УРОК 29. ЧИТАННЯ ТА ЗАПИС БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ПОРІВНЯННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: удосконалювати вміння учнів лічити сотнями тисяч, читати, записувати і розкладати на розрядні доданки шестицифрові числа, визначати число тисяч у числі, порівнювати багатоцифрові числа; вчити розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про твори українських поетів;
громадянської: виховувати любов до поезії, до рідного слова.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Девіз нашого уроку:
Щоб водити кораблі, щоб у небо злітати,
Треба все нам уміти, треба математику знати.
Хто науку цю цікаву добре буде знати,
Той ніколи в кожній справі не буде блукати.
2. Актуалізація опорних знань
1) Математичний диктант (з виконанням прийому «Інтрига»).
— Ми сьогодні вирушаємо у країну... трьома групами.
З вами, як завжди, наші герої-помічники.
1-ша група — Живчик — розумний, спритний.
2-га група — Лимончик — дотепник і веселун.
3-тя група — Грушка — сентиментальна, романтична.
— Але куди?
Щоб загадку розгадати,
Потрібно слово розкодувати.
2) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).
Гра «Обчислювальна машина»
Хід гри
Попрацюйте на «обчислювальній машині». Машина виконує зазначені дії. Яке число має вийти з машини?
Відповіді: 210 200; 210 370; 212 170; 220 175; 220 270.
3) Каліграфічно хвилинка.
— Хлопці записують шестицифрові числа, склавши їх із цифр; 1; 0; 2; З
— Дівчата записують шестицифрові числа, склавши їх із цифр: 1; 0; 3; 4.
4) Математичний диктант (індивідуальна робота з подальшою самоперевіркою).
Гра «Математична естафета»
Хід гри
Клас об’єднується у три групи (1-ша група — Живчики, 2-га група — Лимончики, 3-тя група — Грушки).
За сигналом учителя учні розв’язують вирази, передаючи їх ланцюжком одне одному. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані вирази учителю.
1. Число 73 зменшити на 58.
2. Знайти 3/8 від 56.
3. Яке число поділили на 1 і отримали 1?
5. Обчислити; 6 + 5 - 8 + 9 - 7 + 8 = [ ].
6. Яке число додали до 50 і отримали 68?
7. Знайти різницю чисел: 947 та 827.
8. Знайти суму чисел: 0 і 19.
9. Число 700 зменшити на 693.
10. Знайти частку чисел: 10000 і 1000.
11. Число 72 зменшити в 6 разів.
12. Обчислити: 420 : 7 : 3 ∙ 9 : 30 + 7 = [ ].
5) Гра «Шифрувальники». Робота в парах.
Гра «Шифрувальник»
А |
Б |
В |
Г |
Ґ |
Д |
Е |
Є |
Ж |
3 |
И |
І |
Ї |
Й |
К |
Л |
М |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
Н |
О |
П |
Р |
С |
Т |
У |
Ф |
X |
Ц |
Ч |
Ш |
Щ |
Ь |
Ю |
Я |
|
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
32 |
33 |
— Розташуйте літери за таким порядком.
15; 21; 1; 13; 18; 1; 20; 19; 7; 10; 12; 13.
Відповідь. Країна поезії.
б) Робота в «Літературній» студії.
Літературна вікторина
✵ Одним вухом чує спів
Миші під копицею,
Другим чує, як іде
Дядечко з рушницею. (Д. Павличко «Заєць»)
✵ Не дивуйтесь, що квітом прекрасним
Розцвілася дівчина несміла,—
Так під промінням сонечка ясним
Розцвітає первісточка біла. (Леся Українка «Напровесні»)
✵ Зацвіли луги, діброви,
повно гомону, розмови
і пісень в чагарнику. (І. Франко «Надійшла весна»)
— І це завдання вам під силу...
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети (з використанням прийому «Синтез думок»)
✵ Завдання 1
— Запишіть числа в таблицю.
Клас тисяч |
Клас одиниць |
||||
Сотні тисяч |
Десятки тисяч |
Одиниці тисяч |
Сотні |
Десятки |
Одиниці |
0 |
|||||
0 |
|||||
0 |
|||||
0 |
7 одиниць, 5 десятків, 4 сотні і 80 тисяч;
200 тисяч, 9 сотень, 1 десяток і 7 одиниць;
5 десятків, 3 сотні і 300 тисяч;
9 сотень тисяч, 7 сотень і 1 одиниця;
8 одиниць і 80 сотень тисяч.
(Відділю один клас від іншого, для цього відраховую справа наліво по 3 цифри. Читаю, скільки одиниць другого класу в даному числі, додаю назву класу (тисяч). Потім читаю, скільки одиниць першого класу в даному числі. Слово «одиниць» не називаю.)
✵ Завдання 2
— Випишіть пари чисел, які можна порівняти, та виконайте порівняння.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Незакінчене речення»)
✵ Нам необхідні ці знання, бо...
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 42-43).
а) Виконання завдання на порівняння чисел № 269 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючись — вчусь»).
Слід звернути увагу учнів на два способи порівняння чисел — нумераційний і порозрядний (порозрядне порівняння чисел застосовують до вищих класів і розрядів).
б) Виконання завдання № 270. Розкладання чисел на розрядні доданки (з використанням прийому «Коментування»).
234 725 = 200 000 + 30 000 + 4000 + 700 + 20 + 5
777 777 = 700 000 + 70 000 + 7000 + 700 + 70 + 7
540 000 = 500 000 + 40 000
225 225 = 200 000 + 20 000 + 5000 + 200 + 20 + 5
в) Розв’язування задачі № 271 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
1) 10 ∙ 50 = 500 (кг) — персиків було в ящиках по 10 кг;
2) 800 - 500 = 300 (кг) — персиків було в ящиках по 15 кг;
3) 300 : 15 = 20 (ящ.) — по 15 кг.
г) Розв’язування рівнянь № 272 (2) (з використанням прийоми «Коментування»).
Колективна робота
(72 + 16) : х = 8 — знаходимо ділене
88 : х = 8 — записуємо рівняння в одну дію
х = 88 : 8
х = 11
2) Фізкультхвилинка.
3) Робота в «Літературній» студії. Літературна гра «Доповни вірш словами».
Ходить... (осінь) по покосах,
В золоте фарбує ліс,
І горять шовкові... (коси)
У зажурених... (беріз).
Пада, в’яне... (лист) багряний,
Золотиться сіножать.
Клен в сорочці... (вишиваній)
Вийшов літо... (проводжать).
Г. Коваль
4) Підсумок подорожі.
— Наші маленькі друзі, здається, вміють усе — і фільми знімати, і вірші складати, і в гольф грати, і товаришувати. І всюди на них чекають неймовірні перипетії та курйози. Проте завдяки своїй винахідливості, кмітливості та неперевершеному почуттю гумору троє друзів виходять переможцями з будь-якої ситуації. І нам усе вдалося!
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 43, № 273; 274.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Назвіть шестицифрові числа.
✵ Як порівнювати багатоцифрові числа?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.
✵ Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.
✵ Чи мали вплив інші люди на досягнення успіху на уроці?
✵ Кому ви хочете подякувати?