Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 3-й КЛАС. ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ

УРОК 2. НУМЕРАЦІЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 1000. ВИРАЗИ ЗІ ЗМІННОЮ (змінними)

Мета:

формування предметних компетентностей: повторити прийоми письмового додавання і віднімання трицифрових чисел; удосконалювати вміння знаходити значення буквених виразів, розв'язувати задачі на знаходження третього доданка; закріпити поняття про вертикальне і горизонтальне розміщення відрізків; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про навколосвітню подорож.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа, відрізки.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство.

Обладнання: схеми-опори; обчислювальні таблиці; малюнки; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

— Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів...

Далеко-далеко, за синіми морями, за високими горами розкинулася країна Математика. Ця країна настільки велика, що і словами не можна сказати — просто нескінченна. І населяють цю країну фантастичні істоти, дуже схожі на гачечки. Жителі Математики дуже люблять і поважають одне одного, завжди підтримують. Крім того вони живуть за певними правилами, тому тут панує дисципліна та порядок.

2. Актуалізація опорних знань

1) Математичний диктант. Каліграфічна хвилинка. Індивідуальна робота (з використанням прийому «Інтрига»).

— Ми вирушаємо у...

Щоб загадку розгадати,

Потрібно слово розкодувати.

Настав час вже показати,

Що ви пам’ятаєте та знаєте.

• Запишіть число, в якому 3 сотні 6 десятків і 5 одиниць. (365)

• Запишіть найбільше трицифрове число. (999)

• Запишіть найбільше двоцифрове число. (99)

• Запишіть найменше трицифрове число. (1 00)

• Запишіть число, попереднє до числа 700. (699)

• Запишіть число, наступне до числа 700. (701)

• Запишіть число, наступне до числа 399. (400)

• Запишіть число, попереднє до числа 399. (398)

• Запишіть число, яке представлене у вигляді суми розрядних доданків: 800 + 4. (804)

• Запишіть число, яке представлене у вигляді суми розрядних доданків: 700 + 30. (730)

• Запишіть число, яке представлене у вигляді суми розрядних доданків: 500 + 1. (501)

• Запишіть число, розв’язавши приклад: якщо від числа 346 відняти кількість його одиниць. (340)

• Запишіть число, розв’язавши приклад: якщо від числа 346 відняти кількість його десятків. (306)

• Запишіть число, розв’язавши приклад: якщо від числа 628 відняти кількість його одиниць. (620)

• Запишіть число, розв’язавши приклад: якщо від числа 628 відняти кількість його десятків. (608)

2) Гра «Шифрувальники». Робота в парах.

— Запишіть відповіді трицифрових чисел у порядку зростання.

Н100

К 365

П 701

А 306

І 608

Л 400

В 340

С 501

Д 730

Т 620

О 398

Ж 999

Я 699

Р 804

— Ми вирушаємо у навколосвітню (математичну) подорож.

А ви знаєте тлумачення цих слів?

3) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Навколосвітня подорож — подорож, маршрут якої в системі відліку, пов’язаної із Земною кулею, огинає земну вісь, пересікає всі меридіани і завершується у вихідній точці. Якщо така подорож здійснюється без надання зовнішньої допомоги, без поповнення запасів води, провізії, обладнання тощо, то вона називається навколосвітньою безперервною подорожжю.

Першу в історії людства навколосвітню подорож здійснив португальський мореплавець Фернан Магеллан у 1519-1522 рр.

Усім відомий твір «Навколо світу за вісімдесят днів» — роман Жюля Верна.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— А чи готові ви до подорожі? Налаштуйтесь на роботу. Працюємо в парах.

— Заповніть таблицю за зразком.

— Який висновок можна зробити?

Властивість

Способи обчислення та їх обґрунтування

627 + 163 =

Додавання ...

627 + 173 =

Висновок:...

804 - 237 =

Віднімання ...

854 - 237 =

Висновок: ...

а + ...

а = 406, b = 127

а - b...

Висновок: ...

— Яка тема нашого уроку? (Відповіді учнів.)

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)

— А для чого нам потрібно все це знати? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником.

а) Усне коментування прикладів № 13.

— Розкладіть на розрядні доданки.

563 = 500 + 60 + 3

370 = 300 + 70

807 = 800 + 7

740 = 700 + 40

597 = 500 + 90 = 7

б) Розв’язування рівняння № 14 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

230 + х = 840

х + 540 = 870

640 - х = 380

Варіант 2

х - 320 = 460

950 - х = 370

460 + х = 520

в) Усне коментування прикладів № 15 (з використанням прийому «Моментальне фото»).

528 + 275 = 803

158 + 202 = 360

705 – 328 = 377

853 – 187 = 666

624 - 356 = 268

г) Самостійна робота за варіантами із наступною перевіркою за записом на дошці (з використанням прийому «Коментування»).

Варіант 1

538 + 402 =

783 – 158 =

781 – 509 =

883 – 237 =

344 + 456 =

Варіант 2

337 + 40 =

982 – 156 =

783 – 308 =

775 – 236 =

327 + 443 =

2) Фізкультхвилинка.

Долі кращої не відшукати,

Як по світу білому блукати.

В дружнім гурті не страшні тривоги,

Манять, манять нас нові дороги.

Манять, манять нас нові дороги.

Ла-ла-ла-ла-ла-ла... Є! Є! Є!

Наш килим — заквітчана поляна,

Наші стіни — сосен горді стани,

Синє небо — дах над головою,

Любо мандрувати нам з тобою. (Двічі)

Ла-ла-ла-ла-ла-ла, Є! Є! Є!

Поклик свого серця не забудем.

Сміх і радість ми приносим людям.

Нам палаци кришталеві зроду

Не замінять гордої свободи. (Двічі)

Ла-ла-ла-ла-ла-ла... Є! Є! Є!

3) Продовження роботи за підручником.

а) Знаходження значень буквених виразів № 16 з коментуванням (з використанням прийому «Коментування»).

Якщо а = 507, b = 328, то а + b = 507 + 328 = 835

Якщо а = 507, b = 328, то а - b = 507 - 328 = 179

— Обчисліть з коментуванням.

437 - 340 + 185 = 282

525 - (408 - 113) = 230

б) Робота над задачею № 17 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

• Колективне складання короткої умови задачі.

• Розв’язування задачі.

Диференційована робота

Учні високого рівня знань розв’язують задачу виразом.

450 - (127 +127 + 65) = 131

Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях.

1) 127 + 65 = 192 (кг) — зібрали з другої ділянки;

2) 127 + 192 = 319 (кг) — зібрали з двох ділянок;

3) 450 - 319 = 131 (кг) — зібрали з третьої ділянки.

Відповідь: 131 кг зібрали з третьої ділянки.

Решта учнів — за допомогою короткої умови на картках-підказках і схеми- опори.

1) [ ] + [ ] = [ ] (кг)

2) [ ] + [ ] = [ ] (кг)

3) [ ] - [ ] = [ ] (кг)

в) Робота з геометричним матеріалом (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Практична робота

— Назвіть лінії і фігури.

— Виразіть:

у міліметрах: а) 4 см; б) 6 см 3 мм; в) 5 дм;

у сантиметрах: а) 3 дм; б) 5 дм 4 см; в) 6 м; г) 900 мм;

у дециметрах: а) 5 м; б) 3 м 7 дм; в) 800 см; г) 1200 мм.

— Позначте в зошиті дві точки А і В. Сполучіть їх між собою двома різними лініями.

— Як сполучити точки А і В найкоротшою лінією? Як тепер називаються точки А і В?

Відповідь. Найкоротша лінія — відрізок АВ (ВА). А, В — кінці відрізка.

— Позначте в зошиті точки С і D на відстані 2 клітинок. Чому дорівнює довжина відрізка CD?

Відповідь. Довжина CD дорівнює 1 см.

Висновки

• Найкоротша лінія, що сполучає дві різні точки, — відрізок.

• Дві точки, сполучені відрізком, називаються кінцями відрізка.

• Відрізки можна вимірювати одиничними відрізками (1 см; 1 дм; 1 мм тощо).

— Накресліть лінію, не відриваючи руки від аркуша.

Виконання завдання № 18 (з використанням прийому «Коментування»).

г) Розв’язування завдання з логічним навантаженням № 19 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Перш ніж діти почнуть розв’язувати задачу самостійно, слід нагадати, що на вулиці нумерація будинків праворуч парна, ліворуч — непарна. Потрібно дібрати три числа, сума яких дорівнює 54. (16; 18; 20)

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 5-6, № 20; 21.

2. Рефлексія

• Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

• Як засвоїли новий матеріал? («Квітка засвоєння»)

Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки:

зелені — все зрозуміло;

сині — майже все зрозуміло;

жовті — зрозуміло наполовину;

оранжеві — дещо зрозуміло;

червоні — нічого не зрозуміло.

• Про що слід пам’ятати, виконуючи письмове додавання і віднімання трицифрових чисел?

• Як розв’язувати задачі на знаходження третього доданка?

• Що таке відрізок?

3. Прощання

Інструкція: учні в парах беруться за руки й дарують одне одному усмішку: кожен повертається до свого сусіда і, сказавши йому те, що викликало в нього захоплення, і побажавши йому чогось гарного, усміхається. Учитель дякує класу за роботу.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.