Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ
УРОК 39. СПІВВІДНОШЕННЯ МІЖ ОДИНИЦЯМИ ВИМІРЮВАННЯ ЧАСУ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: систематизувати уявлення учнів про одиниці вимірювання часу; закріплювати вміння перетворювати одні одиниці вимірювання величин на інші; удосконалювати обчислювальні навички; уміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про твори українських поетів;
громадянської: виховувати любов до поезії, до рідного слова.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: величини.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Актуалізація опорних знань
— Нам потрібно визначити курс нашої поетичної подорожі, і щоб не сісти на математичну мілину, ми маємо подолати багато труднощів і перешкод.
А познайомимося ми з автором... (Прийом «Інтрига»), розв’язавши наступне завдання.
— Отже, в добру путь!
1) Усне опитування.
а) Гра «Намалюй словами».
Поблискують черешеньки
В листі зелененькім,
Черешеньки ваблять очі
Діточкам маленьким. (Леся Українка «Вишеньки»)
б) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Зі всіх шістьох дітей, що були в Косачів (двоє синів і четверо дочок), Леся найбільше вдалася в батька: і вродою, і характером, і звичками. Обидва вони були однаково лагідні та безмежно добрі, стримані, терплячі, однаково наділені виключною силою волі. Вони обоє були поблажливі в ставленні до інших, але не до себе...
Що інтенсивніше наступала хвороба, то непоборнішим ставав дух, незламнішою воля і жадоба до життя.
— Математика потребує наполегливості, уваги, працелюбства...
2) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).
а) Гра «Математична ромашка».
Відповіді: 990; 10; 6000; 10 000; 1.
б) Гра «Математична закономірність» (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм» з подальшою взаємоперевіркою).
— Знайдіть закономірності, які пов’язують числа в колонках таблиці, і заповніть порожні клітини.
3 |
4 |
5 |
6 |
8 |
5 |
8 |
11 |
14 |
20 |
|||||||||
9 |
16 |
25 |
49 |
81 |
25 |
64 |
121 |
289 |
529 |
|||||||||
6 |
12 |
30 |
42 |
90 |
30 |
72 |
210 |
306 |
702 |
3) Математичний диктант (індивідуальна робота з подальшою самоперевіркою).
Гра «Математична естафета»
Хід гри
Клас об’єднується у три групи (1-ша група — Живчики, 2-га група — Лимончики, 3-тя група — Грушки).
За сигналом учителя учні розв’язують вирази, передаючи їх ланцюжком одне одному. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані вирази учителю.
1. Чому дорівнює ділене, якщо дільник 16, а частка 6?
2. Обчислити: 800 - 500 + 400 - 300 + 200 = [ ].
3. Знайти добуток чисел: 34 та 3.
4. Знайти різницю чисел; 700 і 6.
5. Число 14 збільшити в 6 разів.
6. На скільки більше 73 від 35?
7. 1/80 = 3. Знайти все число.
8. Знайти 5/7 від 35.
9. Обчислити: 8 + 5 — 7 + 9 — 6 + 8 = [ ].
10. Число 870 зменшити на 500.
11. Число 780 збільшити на 20.
12. 1/30 = 60. Знайти все число.
13. Обчислити: 20 + 80 - 70 + 50 - 60 + 40 = [ ].
14. Яке число помножили на 90 і отримали 450?
4) Каліграфічна хвилинка (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»).
Відповіді математичного диктанту:
96; 600; 102; 694; 84; 38; 240; 25; 17;370;800;1800;60;5.
Варіант 1 записує відповіді за порядком спадання.
1800; 800; 694; 600; 370; 240; 102; 96; 84; 60; 38; 25; 17; 5.
Варіант 2 записує відповіді за порядком зростання.
5; 17; 25; 38; 60; 84; 96; 102; 240; 370; 600; 694; 800; 1800.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням методу «Мозковий штурм»)
Бліцопитування
— Скільки сантиметрів у дециметрі? у метрі? у кілометрі?
— Скільки кілограмів у тонні? у центнері?
— Скільки місяців у столітті? у році?
— Скільки разів потрібно взяти по 50 см, щоб отримати 1 м?
— Скільки разів потрібно взяти по 50 г, щоб отримати 800 г?
— Скільки разів потрібно взяти по 3 см, щоб отримати 3 м?
— Скільки разів потрібно взяти по 10 с, щоб отримати 1 хвилину?
— Скільки разів потрібно взяти по 12 міс., щоб отримати 1 століття?
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)
— Чи потрібно вміти співвідносити одиниці вимірювання часу? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Повторення таблиць вимірювання одиниці часу (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).
— З яких частин складається доба?
— Скільки годин у добі?
— Що більше: 1 год чи 1 хв?
— Яку найменшу одиницю часу ви знаєте?
— Скільки секунд в 1 хв?
— Погляньмо на таблицю, пригадаймо, що:
1 доба = 24 год 1 год = 60 хв 1 хв = 60 с
2) Робота з моделями годинників (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).
— Скільки обертів за добу робить мала стрілка?
— Скільки обертів за добу робить велика стрілка?
— Яка стрілка рухається найшвидше?
— Покажіть 7 год 20 хв; пів на десяту; 24 години; час завершення уроку.
3) Заміна більших одиниць вимірювання часу меншими (з використанням прийому «Коментування»).
— Запишіть у секундах 5 хв.
Міркуємо так: в одній хвилині міститься 60 секунд, а в 5 хвилинах — у 5 разів більше, тобто 60 ∙ 5 = 300 с.
4) Робота за підручником (с. 59).
а) Заміна менших одиниць вимірювання часу більшими — № 368 (з використанням прийому «Коментування»).
— Запишіть у хвилинах 180 с.
Хід міркування: 60 с — це 1 хвилина, а у 180 с — стільки хвилин, скільки разів по 60 вміститься у числі 180, тобто 180 : 60 = 3 (хв).
— Запишіть у секундах 3 хв 50 с.
Пояснюємо: 3 хвилини — це 60 ∙ 3 = 180 с, та ще 50 с, маємо 180 + 50 = 230 (c).
б) Виконання завдання № 370 (фронтально з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
Варіант 1
21 год 15 хв = 1275 хв
17 хв 47 с = 1067 с
Варіант 2
47 діб 8 год = 1136 год
15 год 29 хв = 929 хв
в) Виконання завдання за новою темою № 371 (фронтально з використанням прийому «Коментування» з подальшою перевіркою за записом на дошці).
13 хв = 780 с
72 год = 3 доби
1/6 хв = 10 с
1/5 ст. = 20 р.
480 с = 8 хв
210 хв = 3 год 30 хв
1/6 год = 10 хв
1200 хв = 20 год
50 міс. = 4 р. 2 міс.
1/3 доби = 8 год
г) Розв’язування задачі № 366 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
— Що відомо?
— Що невідомо?
— Скільки купили холодильників? пральних машин?
— Яка ціна холодильника? пральної машини?
Складання виразу.
а ∙ 3 + b ∙ 2 — вартість усієї покупки.
ґ) Самостійне розв’язування задачі № 367 (з використанням прийому «Мікрофон»).
Після роботи над текстом задачі учні аналізують її, складають вираз.
(а - b ∙ 3) : 8 — коштує тренажер.
5) Фізкультхвилинка.
6) Робота в «Літературній» студії (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Гра «Візьму перо і спробую» (робота в групах)
— А зараз ви всі спробуєте доповнити вірш, дописуючи слова, що римуються.
НА ЗЕЛЕНОМУ ГОРБОЧКУ
На зеленому горбочку,
У вишневому садочку,
Притулилася хатинка,
Мов маленькая дитинка,
Стиха вийшла виглядати,
Чи не вийде її мати.
І до білої хатинки,
Немов мати до дитинки,
Вийшло сонце, засвітило
І хатинку звеселило.
Леся Українка
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 60, № 372; 373.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Що позначають літерами (словами): ст., міс., год, доба, рік, хв, с?
✵ Які основні одиниці вимірювання часу ви знаєте?
✵ Назвіть співвідношення між одиницями вимірювання часу.
✵ Котра зараз година?
✵ Коли урок почався? Коли закінчився?
✵ Скільки часу тривав урок?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Які риси характеру допомагали навчатися, а які — заважали?
Активність, апатія, ввічливість, упертість, дисциплінованість, допитливість, ініціативність, наполегливість, неуважність, незібраність, недбалість, організованість.
✵ Похваліть себе. Чи з’явилося почуття самоповаги від роботи на уроці?