Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 3-й КЛАС. ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
УРОК 3. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 1000. НЕРІВНОСТІ З ОДНІЄЮ ЗМІННОЮ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: вдосконалювати обчислювальні навички учнів у межах 1000, вміння складати вирази; розвивати вміння розв'язувати обернені задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про український фольклор;
громадянської: виховувати повагу до народних традицій.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання.
Обладнання: обчислювальні таблиці; схеми-інструкції щодо розв'язання задач; картки для самостійної роботи; картки контролю; довідничок.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Створення позитивного настрою («Самоналаштування»)
— Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я — особистість творча.
Я бажаю однокласникам успіхів на уроці.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтальне з використанням прийому «Мікрофон»).
— Наша навколосвітня подорож починається. Щоб стати справжнім мандрівником, необхідно багато тренуватися. В цьому нам допомагатиме математика. Приготуємося до старту. Згадаємо пройдений матеріал, який знадобиться нам під час мандрівки.
✵ Яку арифметичну дію виконуємо при знаходженні суми? (Додавання)
✵ Назвіть компоненти при додаванні. (Перший доданок, другий доданок, сума)
✵ Яку арифметичну дію виконуємо при порівнянні чисел? (Віднімання)
✵ Назвіть компоненти при відніманні. (Зменшуване, від’ємник, різниця)
✵ Якщо в задачі запитується, скільки залишилося, яку останню дію виконуємо? (Віднімання)
2) Усні обчислення (фронтальне з використанням прийому «Мікрофон»).
— А зараз перевіримо наскільки ви були уважними на минулому уроці.
— Запишіть розв’язання задач виразами.
✵ Бабусі 54 роки. Вона в 9 разів старша, ніж онук. Скільки років онукові?
✵ Купили 560 м тканини. Витратили восьму частину цієї тканини. Скільки метрів тканини витратили?
✵ В обідній залі за чотирма столиками сиділо по 18 чоловік. Скільки людей знаходилося в залі?
✵ В одному лотку 30 яєць. Скільки потрібно лотків, щоб розфасувати 210 яєць?
✵ У спортивній залі було 120 дітей, а дорослих — у 10 разів менше. Скільки дорослих було в залі?
✵ На фабриці працювало 270 чоловіків, а жінок — на 140 більше, ніж чоловіків. Скільки жінок працювало на фабриці?
Відповіді: 54 : 9 = 6; 560 : 8 = 70; 18 ∙ 4 = 72; 210 : 30 = 7; 120 : 10 = 12; 270 + 140 = 410.
3) Каліграфічна хвилинка.
— Дівчатам — записати відповіді усних обчислень в порядку зростання, збільшуючи на 100.
106; 107; 112; 170; 172; 510.
— Хлопцям — записати відповіді усних обчислень в порядку спадання, збільшуючи на 100.
510; 172; 170; 112; 107; 106.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
— Подорожувати з компанією завжди цікавіше. Нашим помічником та супутником стане...
✵ Хоч маленький цей хлопчина,
Зате має добру силу:
Злого змія подолав,
Сестру Оленку врятував. (Котигорошко)
— «Котигорошко» — анімаційний фільм 1970 року Творчого об’єднання художньої мультиплікації студії «Київнаукфільм», режисер — Борис Храневич. Мультфільм знято за мотивами однойменної української народної казки.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— Перевіримо вашу готовність до мандрів.
У поданих виразах усі однакові числа замінено однаковими фігурами. Чи зможеш ти знайти ці числа?
— Яка тема нашого уроку? (Відповіді учнів.)
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)
— А чи знадобляться нам ці знання у житті? (Відповіді учнів.)
— Який висновок можна зробити?
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником.
а) Письмове обчислення виразів № 23 (з використанням прийому «Коментування»).
Варіант 1 Варіант 2
(340 + 230) - 450 = 120 890 - (340 + 230) = 320
(324 + 548) - (130 - 67) = 809 (308 - 136) + (354 + 98) = 624
б) Робота над задачею № 24 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
✵ Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.
— Яким є головне питання?
— Чи можемо відразу відповісти на питання задачі? Чому?
— Про що дізнаємося першою дією? другою?
— Якою дією відповімо на головне питання задачі?
✵ Диференційована робота
Учні високого рівня знань розв’язують задачу виразом.
(90 ∙ 3 + 90) : 6 = 60
Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях:
1) 90 ∙ 3 = 270 (уч.) — відвідало другого дня;
2) 270 + 90 = 360 (уч.) — відвідало за два дні;
3) 360 : 6 = 60 (уч.)
Відповідь: 60 учнів четвертих класів відвідали музей за ці 2 дні.
Решта учнів — за допомогою короткої умови на картках-підказках і схеми-опори.
1) [ ] ∙ [ ] = [ ] (уч.)
2) [ ] + [ ] = [ ] (уч.)
3) [ ] : [ ] = [ ] (уч.)
в) Робота над задачею № 25 (робота в міні-групах з використанням прийому «Я — вчитель»).
План розв’язання
✵ Скільки важать 5 диванів?
✵ Скільки важать 6 стільців?
✵ Скільки важить один стілець?
Диференційована робота
Учні високого рівня знань розв’язують задачу виразом.
(950 — 130 ∙ 5) : 6 = 50
Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях:
1) 130 ∙ 5 = 650 (кг) — важать 5 диванів;
2) 950 - 650 = 300 (кг) — важать 6 стільців;
3) 300 : 6 = 50 (кг)
Відповідь: маса одного стільця 50 кг.
Решта учнів — за допомогою короткої умови на картках-підказках і схеми-опори.
1) [ ] ∙ [ ] = [ ] (кг)
2) [ ] - [ ] = [ ] (кг)
3) [ ] : [ ] = [ ] (кг)
Творча робоча над задачею
Учні складають обернену задачу, щоб знайти число 950, та розв’язують її.
г) Самостійна робота (з подальшою перевіркою вчителем).
Розв'язування задач № 28
1) 20 ∙ 4 + 30 ∙ 3 = 170 (кг)
2) 10 ∙ 6 — 10 ∙ 6 : 3 = 40 (л)
Розв'язування виразів № 27
— До кожної нерівності доберіть по 2 значення змінної а, щоб нерівність була істинною.
130 - а > 80 а ∙ 8 < 36 а : 8 > 4
а = 49; 48... а = 1; 2; 3; 4 а = 40; 48; 56; 64
2) Фізкультхвилинка (рухлива під пісню про Котигорошка).
Я малят люблю усіх
І давно вже звик до них.
Маю я тепер нову
Срібну шаблю й булаву.
Приспів:
Я — Котигорошко,
Ми — котигорошки,
Любим рідний
Серцю наш куточок.
Вірних друзів я зберу
І підніму булаву:
— Хлопці, гей! Йдемо в похід,
Змія провчимо як слід.
Приспів.
3) Розв'язування логічної задачі № 29 (фронтальна робота з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Відповідь: 6 способами.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Сюжет мультфільму
Було у чоловіка три славні сини і красуня-донька. Але налетів злий дракон-смерч і забрав усіх діток. Заплакала дружина, а зі сльозинки виросла горошинка у вигляді малесенького хлопчика, Котигорошка, який, озброївшись величезною булавою, вирушив братиків виручати.
Мультфільм знято за мотивами однойменної української народної казки.
Смерч, торнадо — атмосферне явище, що є стрімким воронкоподібним вихором заввишки до 1,5 км, який витягується від купчасто-дощової хмари до поверхні води або землі.
В Україні 26 травня 1948 року над селами Білогорівка та Берестове Донецької області промчав смерч, діаметр якого в основі становив близько 30 м. Смерч обрушився на пасажирський потяг та скинув 7 вагонів із полотна залізниці. 11 травня 2016 року було зафіксовано торнадо між селами Плотича та Івачів Долішній, а також на околицях Тернополя.
Булава (від праслов. «ґуля», «грудка») — холодна зброя ударно-роздроблювальної дії, символ влади у деяких країнах, один з козацьких клейнодів.
Булава складається з дерев’яної чи металевої ручки завдовжки 0,5-0,8 метрів, до якої кріпиться металева, дерев’яна чи кам’яна куля 10-15 см у діаметрі. Полковнича булава замість кулі мала кілька металевих пластин — «пер», тому й називалася ще «перначем». Булаву прикрашали коштовним камінням.
Символ влади в українців, поляків, турків та інших народів. Один з українських козацьких клейнодів:
а) символ влади гетьмана України;
б) символ влади полковника;
в) символ влади кошового отамана Запорозької Січі.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 6-7, № 30; 31.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Як засвоїли новий матеріал? («Квітка засвоєння»)
Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки:
зелені — все зрозуміло;
сині — майже все зрозуміло;
жовті — зрозуміло наполовину;
оранжеві — дещо зрозуміло;
червоні — нічого не зрозуміло.
✵ Про що слід пам’ятати, виконуючи письмове додавання і віднімання трицифрових чисел?
✵ Як розв’язувати нерівності з однією змінною?
3. Прощання
Інструкція: учні в парах беруться за руки й дарують одне одному усмішку: кожен повертається до свого сусіда і, сказавши йому те, що викликало в нього захоплення, і побажавши йому чогось гарного, усміхається. Учитель дякує класу за роботу.