Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
УРОК 42. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з прийомом письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; вдосконалювати вміння розв'язувати рівняння, задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про винаходи людства.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: «Я у світі», українська мова, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Девіз уроку:
✵ Замало опанувати премудрість, слід також уміти користуватися нею (Цицерон).
— Поясніть вислів.
— А ми продовжуємо мандрувати чарівним світом винаходів.
— Ви вмієте берегти таємниці?
— Рано вранці я знайшла біля свого старенького радіоприймача на кухонному підвіконні оці два гвинтики! (Показує.) Синій і жовтий! Як ви гадаєте, що це може означати? (Учні озвучують свої думки, що це можуть бути фіксики, які перетворилися на гвинтики, щоб їх не помітили.)
— Ви гадаєте, що це не гвинтики, а фіксики? Щоб з’ясувати це, пропоную разом промовити чарівні слова і розчарувати фіксиків! А згодом — розкрити наступну таємницю винаходів!
Підкидаємо гвинтики повище і повторюємо:
— Гей! Ти, гвинтику, перекрутися і на фіксиків перетворися!
— Чарівний світ математики нас також чекає...
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Бліцопитування
— Як називаються числа при додаванні?
— Які закони додавання ви знаєте?
— Як використовувати послідовність чисел при додаванні?
— Як називаються числа при відніманні?
— Як застосувати послідовність чисел при відніманні?
— Покажіть на прикладі, як можна віднімати від числа суму: 26 - (5 + 9).
2) Математична розминка (з використанням прийому «Інтрига»).
— А таємницю ми розкриємо..., розв’язавши наступні завдання.
а) Полічити від 14689 до 14704;.18557 до 18549.
б) Поставити такі знаки дій, щоб записи були правильними.
Відповіді:
в) Математичний диктант (з використанням прийому «Тихе опитування»).
✵ Знайти різницю Чисел: 947 та 547.
✵ Знайти добуток чисел: 17 і 4.
✵ Знайти частку чисел: 96 і 12.
✵ Число 94 зменшити на 78.
✵ Число 48 збільшити в 2 рази.
✵ Перетворити: 48 т 4 кг = [ ] кг
✵ Перетворити: 67 км 42 м = [ ] м
✵ Число 600 зменшити на 16.
✵ Перший множник 26, другий множник 4. Знайти добуток.
✵ У скільки разів 96 більше від 16?
✵ Зменшуване 74, від’ємник 37. Знайти різницю.
✵ Перший доданок 36, другий доданок 49. Знайти суму.
✵ На скільки 80 більше від 52?
✵ Обчислити: 560 : 7 : 40 • 80.
Відповіді. 400; 68; 8; 16; 96; 48 004 кг; 67 042 м; 584; 104; 6; 37; 85; 28; 160.
г) Каліграфічна хвилинка.
Варіант 1
— Запишіть відповіді (крім іменованих чисел) у порядку зростання.
6; 8; 16; 28; 37; 68; 85; 96; 104; 160; 400; 584.
Варіант 2
— Запишіть відповіді (крім іменованих чисел) у порядку спадання.
584; 400; 160; 104; 96; 85; 68; 37; 28; 16; 8; 6.
3) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Електричний чайник — прилад для нагрівання питної води, що працює на електриці.
Більшість сучасних електрочайників виготовляються з пластмаси, що дозволяє уникнути опіків при дотику до закипілого чайника, а також допомагає довше утримувати високу температуру води в ньому, порівняно з чайниками з металу.
Перші електричні чайники з’явилися наприкінці XIX — початку XX століття. В 1992 році у Японії почалося виробництво електрочайників-термосів (термопотів). Якщо порівнювати старі і нові електричні чайники, то крім прямого призначення вони завжди були і предметом інтер’єру; досить згадати перші електричні самовари і кольорові чайники із пластмаси сьогодні.
Поняття енергії пов’язане зі здатністю фізичного тіла або системи виконувати роботу. При цьому тіло або система частково втрачає енергію, витрачаючи її на зміни у навколишніх тілах.
Симбіоз — взаємодія і співіснування різних істот.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
Інформаційна хвилинка
Сімка — дівчинка-фіксик, якій близько 11 років. Кмітлива й активна. Сімка завжди готова прийти на допомогу друзям. При цьому вона діє швидко і рішуче. Сімка навчається в школі фіксиків, вона найкраща учениця в класі.
Нулик — молодший брат Сімки. За людськими мірками йому 5 років. Він привітний і безпосередній. Нулику часом бракує знань і досвіду, що не заважає йому мати власну думку. Нулик часто потрапляє у складні ситуації, з якими сам не може впоратися.
Сімка відремонтувала 10347 електроприладів, а Нулик — 123. Скільки приладів разом вони відремонтували? Хто із них працював краще?
10 347 + 123 = 10 470
10 347 - 123 = 10 224
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)
— Чи потрібно вміти письмово додавати і віднімати багатоцифрові числа? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 64).
а) Письмове обчислення — № 390 (фронтально з використанням прийому «Коментування»).
Висновок: письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконують так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел.
б) Самостійне виконання завдання № 391 (фронтально з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
в) Розв’язування рівнянь (фронтально з використанням прийому «Коментування»).
— Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.
х + 34 013 = 764 354
х = 764 354 - 34 013
х = 730 341
730 341 + 34 013 = 764 354
764 354 = 764 354
— Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до від’ємника додати різницю.
х - 20 244 = 45 645
х = 20 244 + 45 645
х = 65 889
65 889 - 20 244 = 45 645
45 645 = 45 645
г) Розв’язування задачі № 392 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
✵ Аналіз умови задачі
— Які компоненти відомі?
Коментування дітей (корекція вчителя).
1) 7250 - 3240 = 4010 (кг) — картоплі залишилося;
2) 7250 + 4010= 11 260 (кг);
7250 + (7250 - 3240) = 11 260 (кг) — картоплі було в овочесховищі.
ґ) Розв’язування задачі № 393 (з використанням прийому «Я — вчитель»).
✵ Аналіз умови задачі
— Які компоненти відомі?
Коментування дітей (корекція вчителя).
1) 75 : 5 = 15 (раз.)
2) 22 ∙ 15 = 330 (кг) — насіння потрібно, щоб отримати 75 кг масла.
3) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Назва серії |
Короткий опис |
Посилання на YouTube |
Електрочайник |
Дім Дімич зголоднів і вирішив приготувати собі їжу за допомогою электрочайника, оскільки йому не дозволяють вмикати плиту. Фіксики потім зрозуміють, що він не «слабак» |
https://www.youtube.com/watch?v=kvw8ftyXByO |
— Як живляться фіксики?
— Що таке симбіоз?
4) Робота в «Літературно-художній» студії (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Гра «Коло думок»
— Пофантазуйте, придумайте іншу кінцівку серії. Намалюйте ілюстрацію.
— Спочатку кожен подумає індивідуально, потім обміняйтесь думками в парі, після цього пара повернеться і ви порадитесь у групі. Командир групи розповість кінцівку, яку ви склали.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 65, № 395; 396.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Які прийоми письмового додавання багатоцифрових чисел ви знаєте?
✵ Які прийоми письмового віднімання багатоцифрових чисел ви знаєте?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.
✵ Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.
✵ Чи мали вплив інші люди на досягнення успіху на уроці?
✵ Кому ви хочете подякувати?