Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ

УРОК 43. ПЕРЕВІРКА ПРАВИЛЬНОСТІ ВИКОНАННЯ ДІЙ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ. СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ, РОЗВ'ЯЗАННЯ ЯКИХ ОПИРАЄТЬСЯ НА ПРАВИЛО ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ДОДАНКА

Мета:

формування предметних компетентностей: узагальнити уявлення учнів про зв'язок дій додавання і віднімання; вчити виконувати перевірку додавання відніманням, віднімання — додаванням, розв'язувати складені задачі на знаходження невідомого доданка; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про винаходи людства.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: «Я у світі», українська мова, мистецтво.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

— Кожна дитина, та й не тільки, чула про ельфів і фей, які оберігають ліси, про гномів, які живуть глибоко під горами, домовиків, які відповідають за порядок в будинку, і багатьох інших вражаючих створінь, що прийшли з наших снів.

А в нашому класі поселилися чарівні фіксики, які потрапляють у різні кумедні історії...

— Що ж цікавого буде сьогодні?

Суп, морозиво, ковбаси,

Сало, м’ясо, яйця, кваси...

Все в животику ховає

І свіженьким зберігає.

— Що цікавого про холодильник дізнаємось?

— Математика нам дасть відповіді на запитання.

2. Актуалізація опорних знань

1) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

а) Гра «Знайти число».

4 од. тис.

9 дес. 2 од.

80 сот. 6 дес.

200 сот. 2 од.

9 од. тис.

5 дес. 7 од.

10 сот. 3 дес.

1030

20 002

9057

8060

4092

б) Калейдоскоп «Цікаві задачки» (з використанням прийому «Тихе опитування»).

• Половина числа дорівнює 15. Чому дорівнює його третина? (10)

• Заєць витягнув 8 морквин і з’їв усі, крім 5. Скільки морквин залишилося? (5 морквин)

• Три числа спочатку додають, а потім їх перемножують. Сума і добуток виявилися рівними. Які це числа? (1; 2; 3)

• У скільки разів кілометр довший за метр? (У 1000 разів)

• Чи знаєте ви, що найменший птах на землі — колібрі — важить 2 г, а найбільший — страус — 90 кг. У скільки разів страус важчий від колібрі? (У 45 000 разів)

2) Математичний диктант (з використанням прийому «Тихе опитування»).

• Перетворити: 456 м 2 мм = [ ] мм.

• Перетворити: 92 т 45 кг = [ ] кг.

• Знайти різницю чисел: 73 і 46.

• Знайти суму чисел: 58 і 26.

• У скільки разів більше 64 від 16?

• На скільки менше 34 від 80?

• Чому дорівнює ділене, якщо дільник 3. А частка 19?

• Від якого числа відняли 28 і отримали 32?

• Чому дорівнює дільник, якщо ділене 96, а частка 12?

• Число 948 зменшити на 500.

• Зменшуване 300, від’ємник 7. Знайти різницю.

• Знайти 1/70 від 2100.

• Знайти 4/7 від 28.

• Обчислити: 210 : 7 ∙ 3 ∙ 60 = [ ].

Відповіді: 456 002 мм; 92 045 кг; 27; 84; 4; 46; 57; 60; 8; 448; 293; 30; 16; 5400.

3) Каліграфічна хвилинка.

Варіант 1

— Запишіть відповіді (крім іменованих чисел) у порядку зростання.

4; 8; 16; 27; 30; 46; 57; 60; 84; 293; 5400.

Варіант 2

— Запишіть відповіді (крім іменованих чисел) у порядку спадання.

5400; 293; 84; 60; 57; 46; 30; 27; 16; 8; 4.

4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Холодильник — пристрій, що підтримує низьку температуру в камері. Широко застосовується в побуті для зберігання продуктів харчування (за температури 0-5 °С).

Морозильник — окремий прилад або складова холодильника, призначений для заморожування та зберігання продуктів. Температура в побутовому морозильнику зазвичай становить -18 °С.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Поясніть розв’язання.

847 294 - 235 451 = 611 843

611 843 + 235 451 = 847 294

— Сформулюйте правило перевірки віднімання додаванням.

Висновок. Щоб перевірити, чи правильно виконали віднімання, потрібно до різниці додати від’ємник, а знайдену суму порівняти зі зменшуваним.

Якщо сума різниці і від’ємника дорівнює зменшуваному, то приклад на віднімання розв’язаний правильно.

— Поясніть розв’язання.

29 035 + 43 462 = 72 497

72 497 - 43 462 = 29 035

— Сформулюйте правило перевірки додавання відніманням.

Висновок. Якщо при відніманні одного із доданків від суми отримаємо другий доданок, то додавання виконано правильно.

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (фронтально з використанням прийому «Коло ідей»)

— Де в житті нам знадобляться ці знання? (Відповіді учнів.)

— А ми продовжуємо мандрувати з фіксиками далі математичною країною...

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 65-66).

а) Виконання обчислень — № 398 (фронтально з використанням прийому «Коментування»).

Гра «Математична естафета»

Варіант 1

Варіант 2

б) Розв’язання задачі № 399 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

• Аналіз умови задачі

— Які компоненти відомі?

— Коментування дітей (корекція вчителя).

— Що позначають числові дані 10 480 кг? 8350 кг? 6180 кг?

— Про що ми дізнаємось, коли знайдемо значення виразів 10 480 - 8350 та 10 480-6180?

Висновок. Якщо від суми трьох доданків відняти суму двох із них, то знайдемо третій доданок.

в) Розв’язування задачі № 400 (з використанням прийому «Я — вчитель»).

• Аналіз умови задачі

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

План розв’язання

1) Скільки літрів пального було в першій цистерні?

2) Скільки літрів пального було в третій цистерні?

Розв’язання

1) 10 720 - 6020 = 4700 (л) — у першій цистерні;

2) 7870 - 4700 = 3170 (л) — у третій цистерні.

г) Розв’язування задачі № 401 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

— Що було на двох баржах?

— Що позначає число 18 600?

— Скільки кавунів відвантажили з першої баржі?

— Чи можна дізнатися, скільки кавунів залишилося на двох баржах?

— Чи можна дізнатися, скільки кавунів залишилося на кожній баржі?

— Чи можна після цього знайти, скільки кавунів було на кожній баржі?

Розв’язання

1) 18 600 - 2600 = 16 000 (к.) — залишилося на двох баржах;

2) 16 000 : 2 = 8000 (к.) — було на другій баржі;

3) 8000 + 2600 = 10 600 (к.) — кавунів було на першій баржі.

2) Фізкультхвилинка.

3) Завдання з логічним навантаженням — № 402 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Розв’язання

(100 - 1): 3 ∙ 2 = 66 (р.) — дідусю.

4) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)

А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний!

Назва серії

Короткий опис

Посилання на YouTube

Холодильник

Дім Дімич, зробивши всі уроки, виплюнув жуйку, з’їв шматочок шоколадки. Коли Нулик грав у доганялки із Сімкою, то потрапив у пастку: прилип до жувальної гумки. Дім Дімич вирішив її заморозити, щоб Нулик відчепився від неї. Це, звісно, вдалося, а Дім Дімичу це водночас стало хорошим уроком на майбутнє: жувальну гумку не можна кидати де заманеться

https://www.youtube.com/watch?v=kvw8ftyXByO

— Чому фіксикам слід бути уважними?

— Як працює холодильник?

— Чого вас навчила ця серія?

5) Робота в «Літературно-художній» студії (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Гра «Коло думок»

— Пофантазуйте, придумайте іншу кінцівку серії. Намалюйте ілюстрацію.

— Спочатку кожен подумає індивідуально, потім обміняєтесь думками в парі, після цього пара повернеться і ви порадитесь у групі. Командир групи розповість кінцівку, яку ви склали.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 66, № 403; 404.

2. Рефлексія

• Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

• Які прийоми письмового додавання багатоцифрових чисел ви знаєте?

• Як виконувати перевірку додавання відніманням?

• Які прийоми письмового віднімання багатоцифрових чисел ви знаєте?

• Як виконувати перевірку віднімання — додаванням?

• Де можна використати ці знання?

• Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.

• Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.

• Чи мали вплив інші люди на досягнення успіху на уроці?

• Кому ви хочете подякувати?






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.