Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
УРОК 47. ДІЇ З ІМЕНОВАНИМИ ЧИСЛАМИ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з прийомами письмового додавання і віднімання іменованих чисел, виражених в одиницях вимірювання довжини і маси; закріплювати вміння розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про винаходи людства.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: величини.
Міжпредметні зв'язки: «Я у світі», українська мова, літературне читання.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Який сьогодні гарний день! Світить яскраве сонечко, заливає своїм світлом та теплом кімнату. Ми спокійні, розмірено дихаємо: вдих повільний через ніс — видих, вдих — видих. Навкруги спокій і тиша. Ой, що це? Сонячний зайчик застрибнув до нашої кімнати. Ось він стрибнув вам на лобик, на носик, тепер — на животик, а ось перестрибнув вам на сердечко. Упіймали? Погладьте його обережно, щоб не налякати. (Діти імітують прогладжування «зайчика».) Адже він так любить з вами гратися. Сонячний зайчик прийшов до вас подружитися, погратися, а також загадати загадку...
2. Актуалізація опорних знань
1) Інформаційна хвилинка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
а) Робота над загадками.
✵ Ніг не маю, а ходжу,
Рота не маю, а скажу:
Коли тобі спати,
А коли вставати. (Годинник)
✵ Хто біжить без ніг? (Час)
б) Повідомлення учнів.
— Ми звикли до годинника. Вже й не віриться, що в давнину люди не знали його. А такий час був. Наші далекі предки розпізнавали лише ніч, ранок, день і вечір. Пізніше час почали вимірювати довжиною тіні.
Край цьому поклали винахідники. На рівному, відкритому для сонця майданчику вони вкопали палицю, обвели її колом і почали уважно спостерігати за рухом тіні від неї. Так почалася історія годинника.
Отже, першим був годинник сонячний.
Дізнавалися люди час і за живим годинником (півнем).
Водяний годинник був теж незручним, тому що треба було постійно доливати воду в порожній посуд.
Пісковим годинником люди користуються і тепер.
Квітковий годинник працює тільки за сонячної погоди.
За переказами, перший механічний годинник з’явився у 996 році у німецькому місті Магдебурзі.
— А нас чекають нові зустрічі з фіксиками
2) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).
Гра «Хто переможець?»
Хід гри
Хто швидше обчислить приклади і за кодом складе слово, той і стане переможцем!
Відповіді. 560;470; 480; 370; 285; 5; 24; 180; 12 000; 2.
— Розташуйте літери в такій послідовності.
24; 480; 12 000; 470; 370; 470; 180; 5; 560; 470; 28.5; 2.
3) Каліграфічна хвилинка.
Варіант 1
— Випишіть числа в порядку зростання.
2; 5; 180; 285; 370; 470; 560; 12 000.
Варіант 2
— Випишіть числа в порядку спадання.
12 000; 560; 470; 370; 285; 180; 5; 2.
4) Робота за індивідуальними картками.
Картка 1
1. Записати в метрах і сантиметрах.
4000 см = [ ] м
2940 см = [ ] м [ ] см
5010 см = [ ] м [ ] см
2. Скласти і записати п’ятицифрові числа, використовуючи цифри 6; 1; 7.
Картка 2
1. Записати в метрах і сантиметрах.
6000 см = [ ] м
3750 см = [ ] м [ ] см
4080 см = [ ] м [ ] см
2. Скласти і записати п’ятицифрові числа, використовуючи цифри 2; 3; 5.
Картка 3
1. Записати в метрах і сантиметрах.
7000 см = [ ] м
5260 см = [ ] м [ ] см
6090 см = [ ] м [ ] см
2. Скласти і записати п’ятицифрові числа, використовуючи цифри 4; 9; 7.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
✵ Одна цукерка важить 20 г. Скільки важать 10 цукерок (200 г), 100 цукерок (2000 г), 1000 цукерок (20 000 г)?
— Яку з цих величин можна перевести у більшу величину? (20 000 г = 20 кг)
— Яка вага 110 цукерок? (2000 г + 200 г = 2200 г = 2 кг 200 г)
✵ Тато фіксиків за 1 день лагодить 6 см дроту. Скільки полагодить за 10 днів (60 см), за 100 днів (600 см), за 1000 днів (6000 см)
— Які з цих величин можна перевести у більші величини? (60 см = 6 дм, 600 см = 6 м, 6000 см = 60 м)
— Яка довжина буде лагодитися за 110 днів? (600 см + 60 см — 660 см = 6 м 6 дм)
— Яка тема уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності
— Щоб навчитися чогось нового, потрібно спочатку з’ясувати, що ви вже знаєте за темою.
— Що таке маса, довжина? Де в житті ми користуємося цими поняттями?
— Для чого потрібно вміти виконувати дії з іменованими числами?
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником
а) Усне обчислення прикладів № 431 (з використанням прийому «Коментування»).
Варіант 1
1т - 250 кг = 1000 кг - 250 кг = 750 кг
1 м - 37 см = 100 см - 37 см = 63 см
10 т - 2 ц = 100 ц - 2 ц = 98 ц = 9 т 8 ц
Варіант 2
10 дм - 4 см = 100 см - 4 см = 96 см = 9 дм 6 см
2 кг - 300 г = 2000 г - 300 г = 1700 г = 1 кг 700 г
2 м - 30 см = 200 см - 30 см = 170 см = 1 м 70 см
б) Пояснення способів віднімання іменованих чисел (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).
1) Додавати так, як вони записані в прикладі;
2) Замінити кожне число меншими одиницями вимірювання довжини або маси і виконати дії.
в) Обчислення прикладів № 434 (з використанням прийому «Коментування»).
г) Розв’язування задачі № 433 (з використанням прийому «Коментування»).
1 хв = 60 с
12 ∙ (60 : 10) = 72 удари нарахує дівчинка за хвилину.
ґ) Робота над задачею № 435 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Які компоненти відомі?
Коментування дітей (корекція вчителя).
Диференційована робота
Учні високого рівня знань розв’язують задачу самостійно.
Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях.
1) 5 кг 720 г - 3 кг 345 г = 2 кг 375 г — маса курки.
2) 5 кг 720 г + 2 кг 375 г = 8 кг 095 г — маса гусака і курки.
3) 8 кг 095 г + 4 кг 390 г = 12 кг 485 г — маса індика.
4) 8 кг 95 г + 12 кг 485 г = 20 кг 580 г — загальна маса гусака, курки і індика.
Решта учнів — за допомогою короткої умови на картках-підказках і схеми-опори.
д) Самостійне розв’язування задачі № 436.
I спосіб
1) 150 кг : 50 = 3 (кг) — маса одного пакета;
2) 3 ∙ 100 = 300 (кг) — маса 100 пакетів.
100 ∙ (150 : 50) = 300 (кг) = 3 ц
II спосіб
1) 100 : 50 = 2 (рази);
2) 150 ∙ 2 = 300 (кг) = 3 ц — маса 100 пакетів.
150 ∙ (100 : 50) = 300 (кг) = 3 ц
2) Фізкультхвилинка.
3) Робота в «Мультиплікаційній» студії.
Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний!
Назва серії |
Короткий опис |
Посилання на YouTube |
Будильник |
Будильник зламався і не зателефонував. Дім Дімич може проспати школу. Фіксики лагодять годинник, але при цьому ледь не опиняються на смітнику, адже тато викинув будильник у відро для сміття. У них був лише один вихід: полагодити будильник. Потім виявляють, що перо потрапило в шестерні, що заважає їм крутитися і не дає молоточку дзвонити, і витягують його. Дім Дімич знайшов свій будильник у сміттєвому відрі, коли біг на звук, і пояснив фіксикам, що клав його під подушку, щоб спати не заважав |
https://www.youtube.com/ watch?v=kvw8ftyXByO |
— Як працює механічний будильник?
— Що спільного між будильником та пружиною?
— Чого вас навчила ця серія?
4) Робота в «Літературній» студії.
а) Робота над прислів’ями про час.
✵ Годинник їсти не просить, ... (а свою роботу робить).
✵ Годинник для краси, а... (час по сонцю).
✵ Час — не кінь: ... (не підженеш та й не зупиниш).
✵ Час, як вода,— ... (есе йде вперед).
✵ Час, мов віз,— ... (з гори чкурне, його не доженеш).
✵ Час за гроші... (не купиш).
✵ Час минає, а .. (не вертає).
б) Складання пам’ятки «Бережи хвилини».
1. Не марнуй часу, переходь до справи відразу й використовуй кожну хвилину уроку.
2. Працюй швидше, організовано, зосереджено.
3. Пам’ятай, що час минає безповоротно.
4. Хвилини повернути не можна, пам’яттю про них лишаються тільки справи.
5. Сплануй свій тиждень.
6. Запиши, у які дні в тебе заняття з музики, спортивні тренування та інше.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 70, № 437; 438.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу<зацікавленість? Чому?
✵ Як засвоїли навчальний матеріал? («Квітка засвоєння»)
✵ Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки:
зелені — все зрозуміло;
сині — майже все зрозуміло;
жовті — зрозуміло наполовину;
оранжеві — дещо зрозуміло;
червоні — нічого не зрозуміло.
✵ Про що слід пам’ятати, виконуючи письмове додавання і віднімання іменованих чисел, виражених в одиницях вимірювання довжини і маси?
3. Прощання
Інструкція: учні в парах беруться за руки й дарують одне одному усмішку: кожен повертається до свого сусіда і, сказавши йому те, що викликало в нього захоплення, і побажавши йому чогось гарного, усміхається. Учитель дякує класу за роботу.