Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
УРОК 49. ПРОСТІ ЗАДАЧІ НА ОБЧИСЛЕННЯ ТРИВАЛОСТІ ПОДІЇ, ДАТИ ЇЇ ПОЧАТКУ, ДАТИ ЗАКІНЧЕННЯ ПОДІЇ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із простими арифметичними задачами на обчислення тривалості, початку або закінчення подій; вдосконалювати вміння виконувати дії з іменованими числами, що виражені одиницями часу, коригувати процеси аналізу, мислення, дрібної моторики; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про винаходи людства.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: величини.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, «Я у світі», літературне читання, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
1) Психологічна настанова.
І знову ранок, новий день настав!
Чудовий, чи не дуже — вам судити.
Один мислитель так колись сказав:
«Ми самі настрій маємо творити!»
2) Мотивація навчальної діяльності.
— Поясніть, як ви розумієте притчі.
✵ Одного разу в древнього східного мудреця запитали: «У кого ти вчився вихованості?». «У невихованих,— відповів він,— уникаючи-робити те, що роблять вони».
✵ Одного разу до вчителя бойових мистецтв прийшов юнак і попросив дозволу навчатися в нього.
— Навіщо тобі це? — запитав майстер.
— Хочу стати сильним і непереможним.
— Тоді стань ним! Будь добрим з усіма, ввічливим і уважним. Доброта і ввічливість принесуть тобі повагу інших. Твій дух стане чистим і добрим, а значить, сильним.
— Сьогодні Дім Дімич готує вітальну листівку. А для кого, дізнаємось пізніше.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне розв'язування задач (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— У давньому Вавилоні це число вважалося «священним», ним користувалися під час вимірювань. Звідти й поділ року на місяці, доби на години, години на хвилини. Що це за число? (12)
— Скільки дільників має число 12? (6)
— Якою системою числення користуються всі народи світу? (Десятковою)
— Три хлопчики грали в шахи. Усього було зіграно три партії. Скільки партій зіграв кожний хлопчик? (2)
— Скільки морозива можна перевезти п’ятитонним вантажним автомобілем? (5 тонн)
— Чи можна поділити 3 апельсини між 2 батьками і 2 синами так, щоб кожному дістався один апельсин? (Так,— це дід, батько і син.)
— Соловей починає співати о 1-й годині ночі, зозуля — о 3-й, шпак — о 4-й, горобець — о 6-й. Котра година, якщо співають соловей і зозуля, а шпаків не чути? (Третя)
2) Математичний диктант (з використанням прийому «Тихе опитування»).
Варіант 1
1. Записати число: сімдесят три тисячі п’ять.
2. Записати число: дев’ятсот тисяч дев’ять.
3. Записати число: шістсот п’ять тисяч сімдесят шість.
4. У скільки разів 12 менше за 96?
5. Знайти різницю чисел: 75 і 38.
6. 1/30 = 80. Знайти все число.
7. На скільки 32 менше від 60?
8. Знайти 5/7 від 42.
9. Обчислити: 240 : 80 ∙ 70 : 10 = [ ].
10. Обчислити: 30 ∙ 60 : 20 : 3 : 5 = [ ].
11. Перетворити: 483 км 45 м = [ ] м.
12. Перетворити: 36 т 2 кг = [ ] кг.
Варіант 2
1. Записати число: сорок дві тисячі сім.
2. Записати число: вісімсот тисяч вісім.
3. Записати число: сімсот дві тисячі п’ятдесят чотири.
4. У скільки разів 16 менше від 64?
5. Знайти різницю чисел: 86 і 49.
6. 1/40 = 90. Знайти все число.
7. На скільки 43 менше від 70?
8. Знайти 4/7 від 56.
9. Обчислити: 360 : 90 ∙ 70 : 10 = [ ].
10. Обчислити: 40 ∙ 30 : 40 : 6 = [ ].
11. Перетворити: 952 т 28 кг = [ ] кг.
12. Перетворити: 73 км 2 м = [ ] м.
3) Каліграфічна хвилинка.
Варіант 1
— Виписати числа {крім іменованих) у порядку зростання.
6; 8; 21; 28; 30; 37; 2400; 73 005; 605 076; 900 009.
Варіант 2
— Виписати числа {крім іменованих) у порядку спадання..»
800 008; 702 054; 42 007; 3600; 37; 32; 28; 27; 5; 4.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
а) Фронтальне опитування.
— Назвіть одиниці часу. (Секунда, хвилина, година, доба, тиждень, місяць, рік, століття)
— Скільки хвилин має година? (60 хв) Рік має ... місяців? (12 місяців)
б) Складання та розв’язування задач про фіксиків.
Початок — ...
Тривалість — ... 4 год 15 хв + 2 год 45 хв =
Кінець — ?
Початок — ...
Тривалість — ... 13 год 30 хв - 3 год 30 хв = ?
Кінець — ...
— Яка тема уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)
— Чи потрібно вміти обчислювати тривалість події, дату її початку, дату закінчення події? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Розв'язування задачі з нової теми (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Фіксики вирішили проїхатися дитячою залізницею. Потяг на кінцеву зупинку прибуде об 11 год 20 хв. Тривалість подорожі — 1 год 15 хв. О котрій годині фіксики вирушать у подорож?
ПAM’ЯТКА-ІНСТРУКЦІЯ
1. Уважно прочитай задачу, знайди умову і питання.
2. Подумай, що означає кожне із чисел.
3. Запиши коротко умову задачі (використай схему).
4. Повтори задачу за коротким записом.
5. Подумай, що відомо, а що ще слід знайти.
6. Склади план розв’язання задачі.
7. Перечитай питання.
8. Виконай обчислення
9. Запиши повну відповідь.
Початок — ?
Тривалість — 1 год 15 хв
Кінець — 11 год 20 хв
О котрій годині потяг вирушить зі станції?
Відповідь: о 10 год 5 хв потяг вирушить зі станції
2) Робота за підручником (с. 72-73).
а) Обчислення прикладів № 450 (з використанням прийому «Коментування»).
б) Робота над задачею № 451 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Які компоненти відомі?
Коментування дітей (корекція вчителя).
Диференційована робота
Учні високого рівня знань розв’язують задачу самостійно.
Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях.
1) 37 ∙ 96 = 3552 (кг) — 96 коровам за 1 період; .
2) 3552 : 3 = 1184 (кг) — 96 коровам за третину періоду.
Решта учнів — за допомогою короткої умови на картках-підказках і схеми-опори.
в) Самостійне розв’язування задачі № 452.
✵ Аналіз умови задачі
— Які компоненти відомі?
Коментування дітей (корекція вчителя).
Розв’язання
1) 90 : 6 = 15 (кг) — очищає 1 машина за 1 хвилину;
2) 80 : 4 = 20 (кг) — очищає 2 машина за 1 хвилину;
3) 15 + 20 = 35 (кг) — очищують 1 і 2 машини разом за 1 хвилину;
4) 7000 : 35 = 200 (хв) = 3 год 20 хв — очистять обидві машини разом.
3) Фізкультхвилинка.
4) Робота в «Мультиплікаційній» студії.
— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний!
Назва серії |
Короткий опис |
Посилання на YouTube |
Сифон |
Дім Дімич малював привітання до десятиріччя весілля мами і тата та вирішив піти до ванни поміняти воду. Він побачив, що на умивальнику лежить мамина обручка, і вирішив нею погратися, але раптом упустив її в раковину. Дім Дімич дуже засмутився, але фіксики його розрадили тим, що обручка не потрапить у каналізацію, а залишиться у сифоні. Сімка пішла на спецоперацію з порятунку обручки, і їй це вдалося! |
https://www.youtube.com/watch?v=kvw8ftyXByO |
Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)
Сифон — поняття, яке має декілька значень.
✵ Сифон — у техніці — гідравлічний пристрій у вигляді зігнутої трубки з колінами різної довжини, якою переливають рідину з однієї посудини в іншу.
✵ Сифон — посудина для газованої води та інших шипучих напоїв, які виливаються з неї через трубку під тиском.
✵ Сифон — у деяких молюсків — орган, що має вигляд трубки.
✵ Сифон — трубкоподібні канали між пустотами печер.
Хвилинка запитань.
— Яку пораду отримав Дім Дімич від фіксиків стосовно написання вітання?
— Як улаштовано сифон?
— Чого вас навчила ця серія?
5) Літературно-художня хвилинка (робота в групах).
— Придумайте ескіз листівки з віршованим вітанням.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 73, № 453; 454.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Заплющте очі та згадайте, що було цікавого на цьому уроці?
✵ Оцініть свою роботу на уроці.
✵ Коли ви будете згодні з твердженням, аплодуйте.
— Ви працювали недостатньо старанно.
— Ви працювали добре.
— Ви працювали чудово.
✵ 3 яким видом задач працювали на уроці?
✵ Де можна використати ці знання?