Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ

УРОК 50. ПРОСТІ ЗАДАЧІ НА ОБЧИСЛЕННЯ ТРИВАЛОСТІ ПОДІЇ, ДАТИ ЇЇ ПОЧАТКУ, ДАТИ ЗАКІНЧЕННЯ ПОДІЇ

Мета:

формування предметних компетентностей: закріплювати вміння учнів розв'язувати прості арифметичні задачі на обчислення тривалості, початку або закінчення подій; продовжити вдосконалювати вміння виконувати обчислення над іменованими числами, які виражені одиницями часу; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про винаходи людства.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: величини.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, «Я у світі».

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

Не урок, а справжня казка,

Бо полинем у світи.

Мандруватимем завзято,

Юний друже, я і ти.

2. Актуалізація опорних знань

1) Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).

а) Робота за фотографіями.

— А ознайомимося ми з назвою нової серії про фіксиків, розглянувши фото. (Прийом «Інтрига»).

б) Повідомлення учнів.

Зубна щітка — пристосування для чищення зубів і масажу ясен. Як правило, застосовується з використанням зубної пасти. Сучасні зубні щітки різноманітні за формою. Також випускаються електричні зубні щітки.

2) Математична розминка (з використанням прийому «Тихе опитування»).

• Назвати 6 послідовних чисел від 34 086; від 60 317; від 75 058.

• Назвати числа, які отримаємо в результаті дії додавання.

80 000 + 800 + 80 2000 + 6 40 000 + 1000 + 1

3000 + 50 + 6 3000 + 900 + 5 60 000 + 2000

• Знайти помилки і виправити їх.

54 000 - 500 = 53 050

4020 - 4000 = 200

30 500 - 1500 = 29 000

9600 - (100 + 500) = 9000

3) Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

1. Знайти добуток чисел: 17 і 6.

2. Знайти частку чисел: 64 і 16.

3. Число 84 зменшити в 4 рази.

4. Знайти 1/40 від 240.

5. 1/20 = 50. Знайти все число.

6. У скільки разів 1800 більше від 20?

7. Перетворити: 643 м 45 мм = [ ] мм.

8. Перетворити: 901 м 5 мм = [ ] мм.

9. Записати число: вісімдесят сім тисяч один.

10. Записати число: сто тисяч двадцять сім.

11. Число 200 збільшити в 300 разів.

12. Знайти суму чисел: 65 і 29.

Варіант 2

1. Знайти добуток чисел: 13 і 7.

2. Знайти частку чисел: 51 і 17.

3. Число 96 зменшити в 3 рази.

4. Знайти 1/30 від 270.

5. 1/90 = 20. Знайти все число.

6. У скільки разів 2400 більше від 30?

7. Перетворити: 736 км 92 м = [ ] м.

8. Перетворити: 303 м 1 мм = [ ] мм.

9. Записати число: сорок п’ять тисяч чотири.

10. Записати число: чотириста тисяч сім.

11. Число 300 збільшити в 300 разів.

12. Знайти суму чисел: 45 і 26.

4) Каліграфічна хвилинка.

Варіант 1

— Виписати числа (крім іменованих) у порядку зростання.

4; 6; 21; 90; 94; 102; 1000; 60 000; 87 001; 100 027.

Варіант 2

— Виписати числа (крім іменованих) у порядку спадання.

400 007; 90 000; 45 004; 1800; 91; 80; 71; 32; 9; 3.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням методу «Мозковий штурм»)

Складання та розв'язування задач про фіксиків

Початок —...

Тривалість — ... 3 год 55 хв + 1 год 15 хв = ?

Кінець —...

Початок —...

Тривалість — ... 12 год 50 хв - 10 год 40 хв = ?

Кінець —...

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)

— Чи потрібно вміти обчислювати тривалість події, дату її початку, дату закінчення події? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 73-74).

а) Обчислення прикладів № 455 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

2 год - 35 хв = 1 год 25 хв

4 хв - 26 с = 3 хв 34 с

3 доби - 6 год = 2 доби 18 год

5 діб 4 год - 8 год = 4 доби 20 год

3 год 20 хв - 50 хв = 2 год 30 хв

10 год - 7 хв = 9 год 53 хв

Варіант 2

3 год - 35 хв = 2 год 25 хв

5 хв - 26 с = 4 хв 34 с

4 доби - 6 год = 3 доби 18 год

6 діб 4 год - 8 год = 5 діб 20 год

4 год 20 хв - 50 хв = 3 год 30 хв

11 год - 7 хв = 10 год 53 хв

б) Обчислення прикладів № 456 (з використанням прийому «Коментування»).

в) Самостійне розв’язування задачі № 457 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання

21 год - 8 год — 1 год = 12 год — працює магазин.

г) Колективне розв’язання задач № 458 (з використанням прийому «Мозковий штурм») за допомогою годинникового циферблата.

ґ) Самостійне розв’язування задачі № 459 з подальшою самоперевіркою за записом на дошці.

Початок — 7 год 55 хв ранку

Тривалість — ?

Кінець — 4 год 16 хв вечора = 16 год 16 хв

Розв'язання

16 год 16 хв - 7 год 55 хв = 8 год 21 хв

д) Завдання з логічним навантаженням № 460 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Відповідь: відмінник Андрійко.

2) Фізкультхвилинка.

ВПРАВИ ДЛЯ ОЧЕЙ

Міцно стиснути повіки.

Розімкніть повільно віки.

Декілька разів моргніть.

Вправу ще раз повторіть.

Поморгайте дві хвилини.

Швидко-швидко, час бо лине.

Притуліться до долонь,

Проведіть ними до скронь.

Всі заплющіть міцно очі,

Вверх та вниз ними ведіть.

Зосередьтеся на точці

І спокійно вже сидіть.

3) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний!

Назва серії

Короткий опис

Посилання на YouTube

Зубна щітка

Дім Дімич був хіміком і придумав розмішати еліксир: використовуючи татову електричну зубну щітку як ультразвукову мішалку. Ось тільки вона не витримала, коли мішала цю рідину; і перестала дзижчати. Дім Дімич змінив батарейки, але тут батько дізнався, що у його зубної щітки смак мила, вилаяв його за це, і він з тих пір відмінно засвоїв, що все таємне стає явним

https://www.youtube.com/

watch?v=zSQiJrgwpCo&t=2s

Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)

ІСТОРІЯ ПОЯВИ СУЧАСНОЇ ЗУБНОЇ ЩІТКИ

Гігієна рота має велику історію, що підтверджено археологічними розкопками, у процесі яких були виявлені різні пристосування для чищення зубів (зубочистки і т. ін.). У Київській Русі зуби чистили дубовими пензликами. І у наш час продаються такі «зубні щітки» з гілочок дерев нім і арак. Для чищення зубів досить зачистити гілочку від кори і пожувати. Розмочалені волокна з успіхом очищають зуби, а сік, що виділяється, має дезінфікуючу дію (вбиває до 80 % бактерій) і відмінно зміцнює зуби і ясна. На основі соку цього дерева навіть випускаються зубні пасти.

Виробництво зубних щіток розпочате в 1780 році англійцем Вільямом Едісом.

Перша електрична щітка була розроблена в 1939 році у Швейцарії.

Хвилинка запитань

— Як улаштована електрична зубна щітка?

— Розташуйте в правильному порядку: моторчик, механізм, який з’єднується з щітинками, батарейка.

— Чим користувалися для чищення зубів древні єгиптяни? (Жована паличка)

— Чим користувалися в древній Греції? (Тканина)

— Чим користувалися в Київській Русі? (Дубові пензлики)

— Чого вас навчила ця серія?

4) Літературно-художня хвилинка (робота в групах).

— Придумайте ескіз зубної щітки майбутнього та поясніть спосіб її використання.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 74, № 461; 462.

2. Рефлексія

• Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

• Заплющте очі і згадайте, що було цікавого на цьому уроці?

• Оцініть свою роботу на уроці.

• Коли ви будете згодні з твердженням, аплодуйте.

— Ви працювали недостатньо старанно.

— Ви працювали добре.

— Ви працювали чудово.

• 3 яким видом задач працювали на уроці?

• Де можна використати ці знання?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити