Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
УРОК 52. ЗАСТОСУВАННЯ СПОСОБУ ОКРУГЛЕННЯ ПРИ ДОДАВАННІ ТА ВІДНІМАННІ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ВИВЧЕНИХ ВИДІВ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з прийомом округлення при додаванні і відніманні; закріплювати вміння розв'язувати задачі, знаходити розв'язання нерівностей серед наведених чисел; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про винаходи людства.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, «Я у світі».
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Дитинство. Щаслива пора для кожної людини. У цей час ми пізнаємо багато цікавого, переживаємо хвилюючі миті пізнання, захоплення, радощів та невдач. Дитинство несе нам багато нових знайомств. Саме в цей період ми прагнемо подорожей, пригод, чогось нового.
І добре, коли доросла людина хоч подумки може повернутися в дитинство. Як завжди, рада зустрічі з вами і мрію про те, що на цьому уроці ви порадуєте мене цікавими думками.
— А ви про що мрієте? На що сподіваєтесь?
— Як бачите, наші бажання збігаються. Докладемо зусиль — і мрії здійсняться!
2. Актуалізація опорних знань
1) Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).
а) Робота над загадкою.
— А ознайомимося із назвою нової серії, розгадавши загадку.
✵ Золотаві квіточки
Не бояться темноти:
Біля нашого віконця
День і ніч на ніжках — сонця. (Ліхтарі)
б) Повідомлення учнів.
Ліхтар — прилад для освітлювання окремих ділянок простору в темний час доби. Освітлювальний пристрій, у якому джерело світла захищене склом, слюдою тощо. Використовується для освітлення вулиць, у побуті, в шахтах, при підводних роботах, у спелеології тощо.
Типи ліхтарів:
✵ Вуличний ліхтар використовується для освітлення міст, селищ, автомобільних доріг. Вуличні ліхтарі зазвичай розміщуються на ліхтарних стовпах.
✵ Кишеньковий ліхтар широко використовується туристами, альпіністами, спелеологами для підсвічування на маршруті і в таборі. Працюють зазвичай від батарей і акумуляторів.
2) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).
а) Продовжіть ряд чисел.
✵ 1; 2; 5; 10; 17; 26; ...
✵ 1; 4; 2; 8; 3; 12; ...
✵ 120; 118; 114; 108; 100; ...
б) Гра «Обчислювальна машина».
Хід гри
— Попрацюйте на «обчислювальній машині». У машину закладено числа 1120; 1500; 1170; 1220.
Машина виконує зазначені дії. Яке число має вийти з машини?
Відповіді: 1212; 1485; 874; 824.
в) Обчисліть.
Варіант 1
450 дес. + 230 дес.
1000 + 200 + 5000
280 дес. + 410 дес.
Варіант 2
370 дес. + 520 дес.
2000 + 200 + 2000
620 дес. + 330 дес.
Відповіді: 6800; 6200; 6900; 8900; 4200; 9500.
3) Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
Варіант 1
1) Число 635 зменшити на 300.
2) Знайти добуток чисел: 16 і 5.
3) Перетворити: 72 т 3 кг = [ ] кг.
4) Знайти суму чисел: 18 і 57.
5) Число 372 збільшити на 500.
6) Число 600 зменшити на 17.
7) У скільки разів 540 більше 60?
8) 1/40 = 7. Знайти все число.
9) Знайти 3/80 від 640.
10) Перетворити: 792 км 6 м = [ ] м.
11) Обчислити: 200 + 800 - 300 - 400 + 6000 = [ ].
12) Яке число помножили на 50 і отримали 4000?
13) У скільки разів 6 менше від 2400?
14) Перетворити: 26дм 6мм = [ ] мм.
Варіант 2
1) Число 724 зменшити на 400.
2) Знайти добуток чисел: 13 і 8.
3) Перетворити: 28 км 5 м = [ ] м.
4) Знайти суму чисел: 16 і 59.
5) Число 421 збільшити на 300.
6) Число 400 зменшити на 18.
7) У скільки разів 420 більше 70?
8) 1/70 = 6. Знайти все число.
9) Знайти 4/90 від 810.
10) Перетворити: 437 т 2 кг = [ ] кг.
11) Обчислити: 600 - 300 + 700 - 200 + 6000 = [ ].
12) Яке число помножили на 60 і отримали 4200?
13) У скільки разів 7 менше від 3500?
14) Перетворити: 53 кг 9 г = [ ] г.
4) Каліграфічна хвилинка.
Варіант 1
— Випишіть числа (крім іменованих чисел) у порядку зростання.
9; 24; 80; 75; 280; 335; 400; 583; 872; 6300.
Варіант 2
— Випишіть числа (крім іменованих чисел) у порядку спадання.
6800; 721; 500; 420; 382; 324; 104; 75; 70; 36; 6.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням методу «Мозковий штурм»)
— 38 — це приблизно 40 без 2.
Продовжте пояснення: 27; 85; 98; 77; 66; 59; 47; 78.
— Поясніть розв’язання прикладів.
35 + 28 = 63 35 + 30 = 65 65 - 2 = 63
82 - 37 = 45 82 - 40 = 42 42 + 3 = 45
— Яка тема уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)
— Як ви вважаєте, де в житті стануть нам у пригоді ці знання?
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Пояснення вчителем способу округлення.
— При додаванні і відніманні (там, де це зруч но) застосовують метод округлення.
1) 46 + 39 = 85 46 + 40 = 86 86 -1 = 85
Нехай потрібно до 46 додати 39. Замість числа 39 додамо найближче кругле число 40 та знайдемо суму 46 + 40 = 86. Число 86 більше шуканої суми на 1, тому що додавали не 39, а 40. Віднімемо від 86 одиницю. Отримаємо 85.
2) 93 - 48 = 45 93 - 50 = 43 43 + 2 = 45
Нехай від 93 треба відняти число 48. Замість числа 48 віднімемо найближче кругле число 50 та знайдемо різницю: 93 - 50 = 43. Число 43 менше шуканої різниці на 2, тому що віднімали не 48, а 50. Додамо до числа 43 число 2. Отримаємо 45.
2) Робота за підручником (с. 75-76).
а) Обчислення виразів № 474 (з використанням прийому «Коментування»).
б) Розв’язування нерівностей № 475 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
в) Самостійне розв’язування задачі № 476.
✵ Аналіз умови задачі.
— Які компоненти відомі?
— Розв’яжіть задачу.
Коментування дітей (корекція вчителя).
1) 217 - 173 = 44 (чол.) — виїхало на змагання;
2) 44 : 11 = 4 (к.)
Відповідь: 4 футбольних команди виїхало на змагання.
г) Робота над задачею № 477 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Які компоненти відомі?
Коментування дітей (корекція вчителя).
Диференційована робота
Учні високого рівня знань розв’язують задачу виразом.
Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях.
1) 3800 : 10 = 380 (кг) — молока додало господарство;
2) 3800 + 380 = 4180 (кг) — молока здало господарство;
3) 4180 - 3250 = 930 (кг).
Відповідь: на 930 кг молока більше здало господарство, ніж планувало.
Решта учнів — за допомогою умови на картках-підказках і схеми-опори.
ґ) Робота над геометричним матеріалом № 478 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Повторення поняття «радіус» (відстань від точок кола до його центру).
КА = АС = 12 мм; DB = ВМ = 9 мм; АВ = 60 мм.
Значить, КМ = КА + АВ + ВМ = 12 мм + 60 мм + 9 мм = 81 мм = 8 см 1 мм
CD = АВ - (АС + DB) = 60 - (12 + 9) = 39 мм.
— Результати обчислення перевірте вимірюванням.
д) Самостійне розв’язування задачі № 479.
✵ Аналіз умови задачі.
— Які компоненти відомі?
— Розв’яжіть задачу.
Коментування дітей (корекція вчителя).
Кожен хлопчик отримав (10 + 8) : 3 = 6 зошитів.
Сашко повернув за 6 зошитів 36 грн, отже, 36 : 6 = 6 (грн) — ціна зошита.
Тарас віддав Сашкові 4 зошити (10 - 6 = 4), а Юрко 2 зошити (8 - 6 = 2). За 4 зошити Сашко віддасть Тарасові 6 ∙ 4 = 24 (грн), а Юркові — за 2 зошити 6 ∙ 2 = 12 (грн).
3) Фізкультхвилинка.
ВПРАВИ ДЛЯ ОЧЕЙ
Міцно стиснути повіки.
Розімкніть повільно віки.
Декілька разів моргніть.
Вправу ще раз повторіть.
Поморгайте дві хвилини.
Швидко-швидко, час бо лине.
Притуліться до долонь,
Проведіть ними до скронь.
Всі заплющіть міцно очі,
Вверх та вниз ними ведіть.
Зосередьтеся на точці
І спокійно вже сидіть.
4) Робота в «Мультиплікаційній» студії.
— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний!
— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний!
Назва серії |
Короткий опис |
Посилання на YouTube |
Ліхтарик |
Дім Дімич з Катею винайшли особливу мову за допомогою ліхтарика. Але коли настав час розмови, з’ясувалося, що ліхтарик зламаний. Коли Дім Дімич сказав Каті «привіт», ліхтарик працював, значить, у нього сіла батарейка |
Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)
Маяк — засіб обладнання морських шляхів у вигляді капітальної споруди баштового типу, призначений для позначення небезпечних місць, проходів для суден.
Маяк може також подавати судам звукові сигнали або передавати радіосигнал, щоб виконувати свою функцію в умовах недостатньої видимості (тимчасової, як під час туману, або постійної — наприклад, викликаною умовами рельєфу місцевості).
Завдяки застосуванню сучасних навігаційних технологій роль маяків як навігаційного засобу дещо знизилася, і в наш час кількість працюючих маяків у всьому світі не перевищує 1500.
Хвилинка запитань
— Як улаштований ліхтарик?
— У яких випадках ліхтарик ламається?
— Що спільного між ліхтариком та маяком?
— Як називався маяк, побудований у Єгипті?
— Чого вас навчила ця серія?
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 76, № 480; 481.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ 3 якими прийомами округлення при додаванні і відніманні ви ознайомилися? Наведіть приклади.
✵ 3 яким видом задач працювали на уроці?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас інформація про ліхтарик та маяк?