Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
УРОК 53. САМОСТІЙНА РОБОТА
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теми «Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел»; закріплювати вміння розв'язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА
— Епіграфом нашого уроку будуть слова Л. Д. Пітера: «Щоб уникати помилок, необхідно набувати досвіду; щоб набувати досвіду, слід припускатися помилок».
— Поясніть значення цього висловлювання.
1. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).
а) Утворіть усі можливі чотирицифрові числа із цифр 4; 6; 0.
б) Розташуйте числа у порядку зростання. Підкресліть, скільки всього сотень у найбільшому числі.
6832; 7504; 783; 7142; 6341; 63 141.
2) Міні-тестування (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
1. Познач правильну відповідь: «Числу 3050 передує число...»:
А 3049
Б 30 049
В 30 051
2. Тисяча тисяч — це:
А 10 000
Б 1000 000
В 100 000
3. Познач число, яке містить 360 одиниць II класу та 70 одиниць І класу.
А 360 007
Б 36 070
В 360 070
4. Обери рядок, у якому правильно записано число 6408 як сума розрядних доданків.
А 6000 + 400 + 8
Б 60 000 + 4000 + 8
В 60 000 + 400 + 8
5. Скільки всього сотень у числі 74 372?
А 7 сотні
Б 74 сотні
В 743 сотні
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»)
— Зверніть увагу на дошку (на дошці — запис).
Варіант 1
1. Обчислити.
670 + 100 - 350 8 дм — 7 см =
2. Порівняти.
90 кг [ ] 19 ц
Варіант 2
1. Обчислити.
390 + 200 - 250 7 дм — 7 см =
2. Порівняти.
20 хв [ ] 2 год
— Яка тема нашого уроку? (Самостійна робота)
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Незакінчене речення»)
✵ Ми маємо написати самостійну роботу, бо... (Відповіді учнів.)
3. Фізкультхвилинка
Гімнастику для очей потрібно робити два рази на день у певний час. Крім того, ще дві години обов’язково заплющуй очі на дві хвилини або дивися вдалину близько 10 хвилин — це мінімум, яким ти маєш заспокоїти очі.
Гімнастика передбачає рухи очними яблуками. Вона дуже проста і приємна. Кожну вправу слід виконувати 10 разів.
4. Самостійна робота (з подальшою перевіркою вчителем)
Варіант 1
1. Розв’яжіть задачу.
У 6 менших пакетів розсипали 12 кг круп. В один більший пакет вміщується на 1 кг більше, ніж у менший. Скільки потрібно більших пакетів, щоб розсипати 12 кг крупи?
2. Обчисліть, записуючи числа у стовпчик.
3. Розв’яжіть рівняння.
х + (540 + 20) = 870
730 - х = 110
4. Геометричне завдання.
Довжина прямокутника дорівнює 6 см, а ширина — у 3 рази менша. Знайдіть периметр прямокутника.
5. Додаткове завдання.
У саду зібрали 452 кг яблук, це на 130 кг більше, ніж груш. Скільки кілограмів груш і яблук разом зібрали в саду?
Варіант 2
1. Розв’яжіть задачу.
У 5 великих ящиків розсипали 40 кг ягід. В один малий ящик вміщується ягід у 2 рази менше, ніж у великий. Скільки потрібно малих ящиків, щоб розсипати 28 кг ягід?
2. Обчисліть, записуючи числа у стовпчик.
3. Розв’яжіть рівняння.
(560 + 40) + х = 790
х - 240 = 420
4. Геометричне завдання.
Ширина прямокутника дорівнює 2 см, а довжина — на 3 см більша. Знайдіть периметр прямокутника.
5. Додаткове завдання.
У першому альбомі 358 марок, що на 120 марок більше, ніж у другому. Скільки всього марок у двох альбомах?
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання (з використанням прийому «Обери сам»)
1. Розв’яжіть задачу № 1.
За 7 днів у магазині продали 49 комп’ютерів. Магнітофонів за день продали на 3 менше, ніж комп’ютерів. Скільки магнітофонів продадуть за 8 днів?
2. Розв’яжіть задачу № 2.
Мікроавтобус за 6 годин витратив 36 л пального. Автобус за 1 годину витрачає пального на 3 л більше, ніж мікроавтобус. Скільки пального витрачає автобус за 5 годин?
3. Розв’яжіть рівняння.
х + 264 = 671 х - 372 = 358
4. Обчисліть значення виразу, виконуючи кожну дію письмово.
324 + 267 - 205 434 + 258 - 307
5. Виконайте дії з іменованими числами.
1 кг - 270 г 3 м + 60 см 2 м - 3 дм
2. Рефлексія (з використанням прийому «Інтерв'ю»)
✵ Чого навчилися на уроці? Які поняття повторили?
✵ Що сподобалося на уроці?
✵ Що сьогодні здалося складним?