Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ

УРОК 54. СПІВВІДНОШЕННЯ МІЖ ВЕЛИЧИНАМИ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з наочним зображенням співвідношення між величинами; закріплювати вміння розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про винаходи людства.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: величини.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, «Я у світі».

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

Аби у світі техніки в безпеці жити,

Потрібно знати, з чим і як дружити,

Чого тут можна не боятись,

А чого — остерігатись.

— Мабуть, ви вже здогадались, куди я пропоную вам здійснити подорож. Не у космос, не планетою, не в гори, а у світ техніки. Безумовно, внутрішня будова техніки — це красиве, неповторне, дивовижне місце, сповнене цікавинок і таємниць. Хоча, разом з тим, і досить небезпечне. Тож не варто ловити ґав...

На нас чекає пригода, де ви проявите свою доброту, взаємодопомогу, вміння швидко ухвалювати рішення.

2. Актуалізація опорних знань

1) Математична розминка (з використанням прийому «Тихе опитування»).

— А вирушимо в дорогу, на кораблі з порту Усних обчислень.

а) Математичний ланцюжок.

3000 + 1000 - 2000 - 100 - 1000 + 2100 = 3000

9000 - 3000 - 100 - 100 + 1200 + 3000 = 10 000

б) Гра «Хто швидше?».

Хід гри

Грають по одному учню від команди (клас об’єднано у дві команди). Один обчислює суми за рядками, другий — за стовпчиками. Виграє той, хто швидше впорається із завданням, не припускаючись помилок.

340

210

120

150

210

250


170

50

зо

45

65

160


230

35

75

340

120

115


320

100

110

600

60

90


50

22

68

95

70

65


60

85

35

490

90

50









в) Задачі-хвилинки.

— Запишіть розв’язання задач у вигляді прикладів.

✵ Маса 10 коней і лошати становить 8800 кг. Маса лошати — 80 кг. Яка маса коня?

8800 - 80 = 8720 (кг)

8720 : 10 = 872 (кг)

✵ У місті посадили 6300 беріз, а каштанів — на 1300 менше. Скільки посадили каштанів?

6300 - 1300 = 5000 (к.)

✵ У школі навчається 1950 учнів. З них 850 — хлопчики. Скільки дівчаток навчається в школі?

1950 - 850 = 1100 (д.)

2) Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

1. Число 96 зменшити в 3 рази.

2. У скільки разів 280 більше 70?

3. Знайти 3/5 від 300.

4. Обчислити: 300 + 700 - 200 - 500 + 600 = [ ].

5. Чому дорівнює ділене, якщо дільник 18, а частка 3?

6. Чому дорівнює перший множник, якщо другий множник 60 і добуток 480?

7. Знайти суму чисел: 431 і 500.

8. Знайти частку чисел: 5400 і 600.

9. Перетворити: 306 м 6 см = [ ] см.

10. Знайти-добуток чисел: 15 і 7.

11. Знайти різницю чисел: 438 і 138.

12. 1/60 = 8. Знайти все число.

13. Обчислити: 70 + 80 - 60 + 90 = [ ].

14. Чому дорівнює дільник, якщо ділене 450, а частка 5?

Варіант 2

1. Число 64 зменшити в 2 рази.

2. У скільки разів 210 більше 30?

3. Знайти 2/5 від 400.

4. Обчислити: 200 + 800 - 300 - 400 + 600 = [ ].

5. Чому дорівнює ділене, якщо дільник 17, а частка 4?

6. Чому дорівнює перший множник, якщо другий множник 40 і добуток 240?

7. Знайти суму чисел: 352 і 600.

8. Знайти частку чисел: 2700 і 300.

9. Перетворити: 401 дм 3 мм = [ ] мм.

10. Знайти добуток чисел: 13 і 7.

11. Знайти різницю чисел: 745 і 645.

12. 1/80 = 6. Знайти все число.

13. Обчислити: 60 + 80 - 70 + 90 = [ ].

14. Чому дорівнює дільник, якщо ділене 480, а частка 6?

3) Каліграфічна хвилинка.

Варіант 1

— Випишіть числа (крім іменованих) у порядку зростання.

4; 8; 9; 32; 54; 90; 105; 180; 300; 480; 900; 931.

Варіант 2

— Випишіть числа (крім іменованих) у порядку спадання.

952; 900; 480; 160; 100; 91; 80; 68; 32; 9; 7; 6.

4) Аналіз самостійної роботи.

Аналіз помилок, допущених учнями під час виконання самостійної роботи з метою запобігання цих помилок на контрольній роботі.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

Використання ламп учнями школи

Хвилинка-цікавинка

Марійці 7 років. Віра на 2 роки старша від Марійки, а Оленка на 3 роки старша від Віри.

Оберіть схему, на якій ви зможете позначити відомі в умові задачі величини.

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)

— Як ви вважаєте, де в житті стануть нам у пригоді ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Пояснення вчителя про наочне зображення величин.

Означення діаграми

Діаграма в перекладі із грецької позначає «зображення», «малюнок», «креслення».

Діаграма — це графічне зображення у вигляді лінійних відрізків або геометричних фігур, що наочно показує співвідношення яких-небудь величин.

Діаграма — це креслення або схема, що наочно показує співвідношення між різними величинами.

Стовпчаста діаграма

✵ Складається з кількох прямокутників.

✵ Більшому значенню величини відповідає довший прямокутник.

✵ Прямокутники можуть розташовуватись вертикально або горизонтально.

✵ Значення величин підписуються.

Лінійна діаграма

✵ Складається з кількох відрізків.

✵ Більшому значенню величини відповідає довший відрізок.

✵ Відрізки можуть розташовуватись вертикально або горизонтально.

✵ Значення величин підписуються.

2) Практичне пояснення наочного зображення величин у завданні № 483 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Варіант 1

Африканський слон

Індійський слон

Варіант 2

Бегемот

Носоріг

3) Робота за підручником (с. 78).

а) Робота над задачею № 484 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Диференційована робота

Учні високого рівня знань розв’язують задачу виразом.

Учні достатнього рівня знань розв’язують задачу по діях.

1) 78 500 - 6 000 = 72 500 (км) — за другу годину;

2) 78 500 + 72 500 = 151 000 (км) — за дві години;

3) 230 000 - 151 000 = 79 000 (м) = 79 км

Відповідь: 79 км пройшов поїзд за третю годину.

Решта учнів — за допомогою короткої умови на картках-підказках і схеми-опори.

б) Самостійне обчислення прикладів № 485 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»)

в) Самостійне розв’язування задачі № 486.

✵ Аналіз умови задачі Які компоненти відомі?

— Розв’яжіть задачу.

Коментування дітей (корекція вчителя).

1) 24 ∙ 8 = 192 (ц) — вивезли зі складу;

2) 215 + 192 = 407 (ц)

Відповідь: 407 ц було на складі.

4) Фізкультхвилинка.

5) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний!

Назва серії

Деталька

Короткий

опис

У Дім Дімича тільки-но перестала працювати іграшкова машинка. Фіксики виявили там згорілу детальку і вирішили її замінити, але виникла купа проблем: мамі потрібна посудомийка, щоб посуд був чистим; по телевізору у вітальні незабаром почнеться мамин серіал; а татові, повертаючись з роботи, перед вечерею треба терміново попрацювати на комп’ютері. Вони повернули детальку з іграшкової машинки назад і зрозуміли, що не можна лагодити один прилад за рахунок іншого. Потрібно брати деталі зі старих і занедбаних приладів: ніхто не засмутиться і не образиться, якщо такий прилад не працюватиме. Мася і Папус пояснили їм про старе радіо в коморі, яке не працює вже 100 років, і з якого вони вже половину деталей витягли. Тоді Сімка і Нулик вирушили взяти детальку саме з нього

Посилання на YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=zSQiJrgwpCo&t=2s

Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)

Деталь — поняття, яке має декілька значень.

✵ Деталь — окремий факт; подробиця.

✵ Деталь — елементарна складова приладу, механізму тощо.

✵ Деталь машини — виріб, виготовлений з однорідного за найменуванням і маркою матеріалу без використання складальних операцій, складова частина механізму, машини і т. ін.

Хвилинка запитань

— Як створюється плата?

— Ніколи не слід лагодити один прилад за рахунок іншого. Чому?

— Чого вас навчила ця серія?

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 78, № 488; 489.

2. Рефлексія

✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

✵ Яке наочне зображення співвідношення між величинами існує?

✵ 3 яким видом задач працювали на уроці?

✵ Де можна використати ці знання?

✵ Чим зацікавила вас інформація про важливість детальки?






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити