Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ

УРОК 57. ЗАЛЕЖНІСТЬ МІЖ ШВИДКІСТЮ ТІЛА, ЧАСОМ І ПРОЙДЕНИМ ШЛЯХОМ ПРИ РІВНОМІРНОМУ ПРЯМОЛІНІЙНОМУ РУСІ ТА ФОРМУЛИ ДЛЯ ЇХ ОБЧИСЛЕННЯ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів зі способом визначення відстані по відомим швидкості і часу; формувати вміння розв'язувати завдання на основі творчих видів роботи; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про винаходи людства.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: величини.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, «Я у світі».

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

— Кожна дитина, та й не тільки, чула про ельфів і фей. Світ крокує вперед, люди віддаляються від казкових міфів, тільки вони слідують за нами. Адже навіть найсучасніші речі теж потребують хранителів. І такі знайшлися. І ім’я їм — фіксики. Вони населяють найрізноманітніші механізми і дуже поважають порядок, тому, коли щось в їхньому будинку ламається, їхній обов’язок — виправити виниклі неполадки.

— Розпочинаємо і ми працювати...

2. Актуалізація опорних знань

1) Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).

а) Гра «Калейдоскоп ілюстрацій».

— Що спільного в цих ілюстраціях?

б) Повідомлення учнів.

Кулькова ручка — інструмент для письма, який передає пастоподібне чорнило з контейнера за допомогою невеликої кульки. Кулька розміщена в кінці стрижнеподібного чорнильного контейнера — в пері. Коли перо притискається і ковзає по паперу або іншому матеріалу, кулька пера, вкриваючись чорнилом, переносить чорнила на папір.

Кулька виготовлена з металу і має діаметр від 0,7 до 1,2 мм.

Кулькові ручки найдешевші, досить надійні і прості, а тому найпоширеніші, найпопулярніші інструменти для письма, які витіснили чорнильні пера.

2) Усні обчислення (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

а) Гра «Хто швидше?».

Хід гри

Грають по одному учню від команди (клас об'єднано у дві команди). Один обчислює суми за рядками, другий — за стовпчиками. Виграє той, хто швидше впорається із завданням, не припускаючись помилок.

120

380

110

50

340

3050

130

70

160

245

255

1260

210

190

205

245

150

3030

165

235

2000

600

700

100

500

320

80

105

995

67

1000

75

125

290

110

150

б) Каліграфічна хвилинка.

Діти виписують каліграфічно відповіді своєї команди.

1-ша команда. 4050; 2120; 4030; 3800; 2067; 1750.

2-га команда. 2125; 1270; 2680; 1535; 2550; 7657.

в) Математична вузлики (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Задачі-вірші

• Білка моркву посадила, штук 170 вродило.

50 зайців по 3 зірвали. Скільки білочці зосталось? (170 - 50 ∙ 3 = 20)

• На обід 70 кошеняток позбігалось до стола.

Мама-киця мишеняток по три кожному дала.

І собі ще трьох лишила. Скільки всіх мишей зловила? ((70 + 1) ∙ 3 = 213)

• 160 морквин приніс мій тато, а 80 зайчиків було.

То скільки морквин треба дати, щоб всім порівно було? (160 : 80 = 2)

• 40 ґудзиків купили, 2 гривні заплатили.

Добре, діти, полічіть, за 3 — скільки заплатить? (200 : 40 ∙ 3 = 15)

3) Робота за індивідуальними картками.

Картка 1

1. Розв’язати приклади.

2. Виконати дії з іменованими числами.

Картка 2

1. Розв’язати приклади.

2. Виконати дії з іменованими числами.

Картка 3

1. Розв’язати приклади.

2. Виконати дії з іменованими числами.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Поясніть розв’язання задачі.

Дім Дімич писав у тренувальний ланцюжок у зошиті. Він писав протягом 60 с зі швидкістю 2 см/с. Скільки сантиметрів написав?

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)

— Чи потрібно вміти визначати відстань за відомими швидкістю і часом? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Пояснення (вчителем або сильними учнями).

Гра «Моментальне фото» (з використанням прийому «Взаємоперевірка»)

— Перегляньте формули, запам’ятайте, відтворіть з пам’яті.

2) Робота за підручником (с. 80-82).

а) Усна робота над завданням № 500 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

б) Колективне розв’язування задачі № 501.

• Аналіз умови задачі

— Які компоненти відомі?

Рухомий об’єкт

Швидкість

Час

Відстань

Пасажирський катер

24 км/год

4 год

?

Буксир

14 км/год

7 год

?

Розв’язання

1) 24 ∙ 4 = 96 (км) — відстань, яку пройшов пасажирський катер;

2) 14 ∙ 7 = 98 (км) — відстань, яку пройшов буксир;

3) 98 - 96 = 2 (км)

Відповідь: буксир пройшов на 2 км більше.

в) Робота за даними таблиці № 502 (з використанням прийому «Коментування»).

Учні складають прості задачі та розв’язують їх.

5 ∙ 4 = 20 (км) — пройшов пішохід;

70 ∙ 2 = 140 (км) — проїхало таксі;

120 ∙ 3 = 360 (км) — проїхав електропоїзд.

г) Розв’язування задачі № 503 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

• Аналіз умови задачі

— Які компоненти відомі?

Рухомий об’єкт

Швидкість

Час

Відстань

Пішки

4 км/год

2 год

?

На автобусі

45 км/год

3 год

?

1) 4 ∙ 2 = 8 (км) — пройшли туристи пішки;

2) 45 ∙ 3 = 135 (км) — проїхали туристи на автобусі.

3) 135 + 8 = 143 (км)

4 ∙ 2 + 45 ∙ 3 = 143 (км)

Відповідь: 143 км подолали туристи за день.

ґ) Розв’язування виразів № 504 (з використанням прийому «Коментування»).

Варіант 1

10 ц 3 кг - 4 ц 12 кг = 5 ц 91 кг

Варіант 2

48 350 - 9405 + 598 = 39 543

Варіант 3

8365 - (2120 - 1080) = 7325

Варіант 4

54 408 + 351 875 + 973 = 407 256

д) Самостійне розв’язування задачі № 506.

• Аналіз умови задачі

— Які компоненти відомі?

Рухомий об'єкт

Швидкість

Час

Відстань

Велосипедист

?

12 год

180 км

Мотоцикліст

?, на 36 км/год >

20 год

?

— Чи можемо ми відповісти на питання задачі? Чому? (Ні. Невідома швидкість.)

— Що сказано про швидкість мотоцикліста? (На 36 км/год більше швидкості велосипедиста.)

— Чи можемо ми дізнатися швидкість велосипедиста? Як? (Відстань поділити на час.)

1) 180 : 12 = 15 (км/год) — швидкість велосипедиста;

2) 15 + 36 = 51 (км/год) — швидкість мотоцикліста;

3) 51 ∙ 20 = 1020 (км) — проїде мотоцикліст.

3) Фізкультхвилинка. Гімнастика для очей.

Оченята роблять вправи:

Вліво, вправо, вліво, вправо.

Потім вгору, потім вниз

Оченятами дивись!

4) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний!

Назва серії

Кулькова ручка

Короткий опис

Дім Дімичу написали зауваження у щоденнику: «Погано поводився на уроці, крутився і розмовляв». Дім Дімич вирішує скрізь поставити «не», використовуючи червону кулькову ручку, щоб вийшло «непогано», «не крутився» і «не розмовляв». Але червона кулькова ручка зламалася, і це завадило Дім Дімичу виправити зауваження в щоденнику. Звісно, фіксики допомогли йому полагодити ручку, але це не врятувало Дім Дімича: батьки подумали, що йому пишуть зауваження у щоденник, тільки коли він добре поводиться, а якщо такий запис єдиний, то вони вирішили, що в інші дні погано. Ось так Дим Дімич зрозумів, що не можна виправляти що-небудь і де-небудь уже написане

Посилання на YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=zSQiJrgwpCo&t=2s

Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)

Принцип дії ручки був запатентований 1888 року в США Джоном Лаудом.

У сучасному вигляді авторучка винайдена угорським газетним редактором Ласло Біро 1940 р. Такі ручки називають на його честь «біроме».

Спочатку авторучки призначалися для Королівських військово-повітряних сил Великій Британії, оскільки звичайні ручки-пера не функціонували у літаках на значній висоті.,

Існують два типи авторучок — одноразові та зі змінним стрижнем.

Хвилинка запитань

— Яка історія розвитку кулькової ручки?

— Як фіксики відремонтували ручку?

— Чи можна підробляти або виправляти записи вчителя у щоденнику?

— Чого вас навчила ця серія?

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 82, № 508; 509.

2. Рефлексія

• Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

• Яким способом визначати відстані за відомими швидкістю і часом?

• 3 яким видом-задач працювали на уроці?

• Де можна використати ці знання?

• Чим зацікавила вас інформація про кулькову ручку?






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.