Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ З БАГАТОЦИФРОВИМИ ЧИСЛАМИ. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ

УРОК 64. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

Мета:

формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теми «Арифметичні дії з багатоцифровими числами. Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел», закріплювати вміння розв'язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про математику.

Тип уроку: урок повторення й узагальнення знань.

Форма проведення: інтелектуальна гра «Ерудит».

Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

Учасники виконують пісню, що лунає на початку телепередачі «КВК» під фонограму.

Знову в цьому залі...

В цьому залі вільних місць немає.

А це значить — гумор,

Значить, гумор піднімає стяг.

А це значить — дружба,

Дружба нас усіх разом з’єднає,

І дотепність буде,

І веселість не залишить нас!

Приспів:

Ми починаємо цю гру.

Ерудит, маленький ерудит!

Хай поталанить вам усім,

Хай усім пощастить.

Хай не розв’яжем всіх проблем,

Не розв’яжем задач,

Та стане радісніше всім,

Веселіше від вдач!

І відбірковий тур

1. Знайти добуток чисел: 35 і 3.

2. Знайти частку чисел: 96 і 12.

3. Число 72 зменшити в 6 разів.

4. Знайти 1/80 від 7200.

5. У скільки разів більше 2400 від 6?

6. Знайти 3/7 від 42.

7. Обчислити: 420 : 7 : 3 : 5 ∙ 90 = [ ].

8. Число 72 зменшити на 48.

9. Знайти суму чисел: 47 і 38.

10. Яке число поділили на 18 і отримали 3?

11. На яке число поділили 51 і отримали 3?

12. Перетворити: 248 т 4 кг = [ ] кг.

13. Перетворити: 4325 м = [ ] км [ ] м.

14. 1/40 = 80. Знайти все число.

Відповіді: 105; 8; 12; 90; 400; 18; 360; 26; 85; 54; 17; 248 004 кг; 4 км 325 м; 3200.

II тур

У другому турі беруть участь учні, які перемогли в першому. Кожному з них дається хвилина, за яку потрібно надати якомога більше правильних відповідей. У третій тур переходять учні, які надали найбільше правильних відповідей.

1. Сидячи біля вікна вагона поїзда хлопчик почав рахувати телеграфні стовпи. Він нарахував 10 стовпів. Яку відстань пройшов за цей час потяг, якщо відстань між стовпами 50 м?

2. Один годинник відстає на 25 хвилин, показуючи 1 год 50 хв. Який час показують інші годинники, якщо вони забігають на 15 хв?

3. Чому дорівнюють сторони прямокутника, площа якого дорівнює 12 см, а периметр дорівнює 26 см?

4. Скільки вийде, якщо скласти найбільше непарне двоцифрове число і найменше трицифрове число парне?

5. У кожному ланцюжку чисел знайди закономірність і встав пропущені числа.

1) 3; 6; ...; 12; 15; 18.

2) 1; 8; 11; 18; і..; 28; 31.

3) 2; 2; 4; 4; ...; 6; 8; 8.

4) 24; 21; ...; 15; 12.

5) 65; 60; 55;...; 45; 40; 35.

6. Три подружки — Віра, Оля і Таня — пішли в ліс по ягоди. Для збирання ягід у них були кошик, козуб і відерце. Відомо, що Оля була не з кошиком і не з козубом, Віра — не з козубом. Що із собою взяла кожна дівчинка для збирання ягід?

Відповіді:

1. 50 ∙ 9 = 450 (ж)

2. 1 година 50 хв + 25 хв = 2 години 15 хв; 2 години 15 хв + 15 хв = 2 год 30 хв

3. Сторони прямокутника 12 см і 1 см.

4. 199.

5. 1) 9; 2) 21; 3) 6; 4) 18; 5) 50.

6. Віра була з кошиком, Оля — з відерцем, Таня — з козубом.

Музична пауза. Виконання пісні на мелодію з мультфільму «Червона Шапочка»

Якщо довго-довго-довго

Математику вивчати,

Множити і віднімати,

Додавати і ділить,

То в країні Знань казковій

Будеш ти не випадково,

Математика ж чудова!

І про це співаємо ми.

Приспів:

А-а-а, 3, 4, 8, 9, 5

А-а-а, нумо, друзі, разом рахувати,

А-а-а, додавання, віднімання,

А-а-а, задачі і рівняння —

А-а-а, математика моя. (Двічі)

III тур

У третьому турі беруть участь учні-переможці попередніх турів. Кожен з них отримує завдання на картці. Хто з них першим впорається, той і переміг.

1. Скласти і розв’язати задачу за скороченим записом.


Швидкість

Час

Відстань

Мотоцикліст

Однакова

2 год

98 км

Моторолер

6 год

?

2. Обчислити.

3. Виконати дії.

4. Записати й обчислити числовий вираз.

200 000 зменшити на частку чисел 735 і 49.

5*. Побудувати три прямокутники так, щоб їхні периметри дорівнювали 24 см; 26 см; 40 см.

Підсумок гри

✵ Нагородження переможців.

✵ Робота в «Художній» студії (уявній).

— Уявіть! ВИ — художник-чарівник. Візьміть пензлик до рук, оберіть фарбу — і помандруємо приміщенням школи, класом і писатимемо, де забажаємо. Напишіть букву «е» на дверях спортивної зали, букву «р» — на майданчику спортивному, букву «у» — на вхідних дверях, букву «д» — на дверях класу, букву «и» — на вікні, букви «т» — на стелі, букви «и» — на дошці. Заплющте очі і пройдіть ще раз уявним шляхом та зберіть букви докупи. Яке слово вийшло? (Ерудити)






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити